Гривня дивує. Чотири причини аномальної стабільності нацвалюти й три прогнози

19.09.2019, 14:23
Гривня дивує. Чотири причини аномальної стабільності нацвалюти й три прогнози - Фото
Фото: Depositphotos.com

Українці спостерігають аномальну осінь. Курс національної валюти зростає всупереч традиції. Що відбувається?

Минулого тижня гривня обновила максимум за три роки і зміцнилася до 24,8 грн/$. Звичайної осінньої девальвації, до якої звик український валютний ринок, поки немає. Економічні умови, скоріше, на руку гривні.

Аналітики фінансового ринку змінюють прогнози і допускають, що курс на рівні 25,5 грн/$ збережеться до кінця року.

LIGA.net виділила чотири фактори, які будуть впливати на гривню цієї осені.

НБУ і Мінфін підтримали долар

Нацбанк купував багато валюти. А Мінфін на хвилі попиту нерезидентів на гривневі ОВДП набрав достатньо гривні і не готовий форсувати розміщення облігацій. В результаті обмежив їх продаж навіть на довгі терміни. Якби би не це, ще в серпні гривня цілком могла б зміцнитися до 24 грн/$ і більше, відзначає співрозмовники LIGA.net. 

"Розміщення 5-річних гривневих облігацій, де ще можливий великий візит нерезидентів, належить 24 вересня. Так що протягом більшої частини вересня руху коштів нерезидентів в/з ОВДП не очікується", - говорить Олексій Блінов, начальник аналітичного відділу Альфа-Банку Україна.

Закупівлі газу поки не загрожують

Газ на світових ринках дешевше, ніж в минулому році. Тому наповнення підземних сховищ газу (ПСГ) перед опалювальним сезоном практично не вплинуло на валютний ринок, відзначає Олександр Мартиненко, керівник підрозділу з корпоративного аналізу ICU.

До того ж, Нафтогаз наповнював сховища, але не купував валюту - використовував гроші, отримані від недавнього розміщення євробондів, пояснює Михайло Ребрик, головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Аваль.

План по наповненню підземних сховищ газу (ПСГ) України майже виконали - залишилося докупити 2 млрд куб. м, говорить Ребрик.

Є нюанс. Оскільки новий контракт на прокачування газу з Газпромом на межі зриву, в кінці осені і особливо взимку можуть знадобитися додаткові закупівлі - в українській трубі потрібно підтримувати певний тиск, без російського газу зробити це складно. "Можливе зниження обсягів транзиту вимагає від нас більш високих запасів для підтримання нашої труби в робочому стані, в зв'язку з чим нам потрібно закупити більше газу", - відзначає аналітик Альпарі Максим Пархоменко.

Ціни на зерно і металургію були високими, але зараз почали падати

На користь сильної гривні грає рекордний урожай зернових. Він приносить додатково $200 млн експортної виручки на місяць, зазначає Блінов.

Закупівлі паливно-мастильних матеріалів (ПММ), які раніше завжди давали імпульс для початку "осінньої" девальвації гривні, - зараз компенсовані заходом грошей нерезидентів в ОВДП. Тому впливу на курс не дали, вважає скарбник Forward Bank Наталя Шишацька.

Світові ціни на зерно, кукурудзу і масло були хорошими, на руду і сталь - теж. Але осінь ринки зустріли зниженням цін, що погано для українських експортерів. Адже, вони, важливо пам'ятати, тепер не зобов'язані продавати свою валютну виручку.

"Зниження цін на залізну руду і зернові відбуваються на тлі поступового охолодження світової економіки, інтенсифікації торгових і валютних воєн", - зазначає Ребрик.

Нерезиденти охололи до України

Портфель ОВДП в руках нерезидентів стабілізувався в районі 85 млрд грн, колишнього вибухового зростання, як було в кінці липня - коли нерезиденти вклали $500 млн за один аукціон, співрозмовники LIGA.net  не очікують.

"Можливо, це пов'язано з низьким курсом. Можливо, з ризиком невизначеності в світі на тлі американо-китайських торгових відносин. Можливо портфель більш $3 млрд в еквіваленті вже цілком достатній і інтерес вичерпався", - говорить Антон Коваленко, директор департаменту казначейства і фінансових установ ОТП Банк.

Нерезиденти могли відкласти покупки, щоб оцінити інвестиційні ризики до моменту формування уряду, передбачає Ребрик.

Прогноз

Опитані аналітики сходяться на в думці, що гривня все ж буде дешевшати, але розходяться в оцінках, коли це станеться.

"Ситуація розвивається за більш оптимістичним сценарієм, ніж ми припускали раніше, - повідомили в прес-службі Райффайзен Банку Аваль. - Судячи з домінування покупок з боку населення на готівковому ринку в серпні, а також по зростанню валютних депозитів домогосподарств, деякі девальваційні настрої мають місце бути. Проте вони не такі сильні, як в минулі роки ".

У короткостроковому періоді там допускають подальше посилення гривні до 24,55 і навіть 24,25 грн /$. Але в другій половині осені все ж настане девальвація. Прогноз на кінець року - 26 грн.

У компанії ICU очікують зниження курсу долара до 25,5-26,5 грн ще в вересні.

За умови відсутності макроекономічних і політичних шоків курс до кінця вересня залишиться в коридорі 24,5-25,5 грн/$, до кінця року - в межах 26,5 грн, вважають у банку Кредит-Дніпро.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини