11 березня співробітники СБУ, ГПУ та ДФС провели масовий рейд на 105 АЗС мережі, семи нафтобазах і в 13 офісах мережі Glusco.
ЇЇ підозрюють в ухиленні від сплати податків, контрабанді та виробництві/збуті неякісних нафтопродуктів. Збиток державі СБУ і ДФС оцінюють у 240 млн грн.
Вже тиждень всі її нафтобази заблоковані, а колонки з бензином і дизелем – опечатані. Glusco продовжує торгувати тільки автогазом і продуктами харчування: кава, хот-доги тощо. Збитки від зупинки мережі в компанії оцінюють у 2 млн грн на день.
16 березня генеральний директор Glusco Борис Ганджа дав журналістам невелику пресконференцію, назвавши дії силовиків тиском на бізнес і політичним переслідуванням друзів Віктора Медведчука – проросійського політика, друга акціонера Glusco Нісана Моісеєва.
Після пресконференції Ганджа погодився в бліц жежимі відповісти на запитання кореспондента LIGA.net.
– В якому режимі зараз працює мережа АЗС Glusco?
– На наших АЗС ми продаємо поки тільки скраплений газ і супутні товари. Бензини і дизель залишаються заблокованими вже сьомий день. Усі наші нафтобази закриті й опечатані. У нас є до них доступ, але використовувати їх ми не можемо.
– Звідки ваш скраплений газ, якщо нафтобази стоять?
– Ми орендуємо ГНС (газонаповнювальні станції. – Ред.). У правоохоронних органів претензія тільки до дизелю та бензину.
Претензій до LPG у них немає, тому ми спокійно можемо продавати скраплений газ – як в роздробі, так і в опті.
Можливо, в квітні нам доведеться призупинити продаж автогазу в опті, якщо робота наших АЗС залишиться заблокованою.
– Мережу Glusco правоохоронці підозрюють у контрабанді та несплаті податків. Ви називаєте їхні звинувачення абсурдними, політичними і говорите, що причина – розслідування проти сторонньої компанії Альтернатив Енерджі Сорсес. Звідки ця інформація? У пресрелізах силових відомств ця компанія не згадується.
– Я гадки не маю, що це за компанія. Я про неї дізнався тільки з кримінальної справи, з якою до нас прийшли силовики. Ми її не контролюємо і не підтримуємо з нею зв'язок. Я з твердістю можу заявити, що у нас ыз нею не було жодних господарських взаємин.
– Цій компанії належить нафтопереробний завод в Мерефі. Ви не купуєте у нього пальне?
– Я навіть не знаю, де цей завод знаходиться. Ми у нього нічого не купуємо і не купували. Зараз намагаємося потрапити до президента (Володимира Зеленського. – Ред.) з проханням втрутитися і зупинити тиск на бізнес.
Glusco – це українська компанія. Ми не ховаємося і не йдемо з країни. Ми готові відповісти на будь-які запитання. Дайте нам можливість працювати.
– Звідки у вас пальне?
– У нас три головних постачальники – Orlen (Литва), Мозир (Білорусь) і Башнєфть (Росія).
– У Proton Energy і Wexler Group не купуєте?
– Купуємо. Але повірте: вони не одні постачають нафтопродукти з Росії в Україну. Є ще Лукойл та інші заводи. І ми далеко не єдині покупці російського пального. Його продають майже у всіх відомих мережах АЗК України.
– У лютому суд заарештував нафтопродуктопровід "Самара-Західний напрямок", який належав компанії ПрикарпатЗахідтранс. Кажуть, у ньому залишилося пального на $75 млн. Ваше пальне там є?
– Ні. Нашого дизеля в цьому нафтопроводі не було і Glusco до нього не має жодного відношення. Ми, як і всі учасники ринку, купували дизель з цієї "труби" на нафтобазі в Новоград-Волинському.
Купували менше за всіх, тому що купувати тільки там нам було економічно не цікаво. Наші станції знаходяться переважно в Центральній і Південній Україні: Київ, Дніпро, Миколаїв, Херсон. Основні клієнти цієї "труби" – станції Західної України. А у нас там усього п'ять АЗС.
– Чому, на вашу думку, СБУ, ДФС і ГПУ зацікавилися роботою Glusco саме зараз? Це пов'язано з санкціями щодо бізнесу, близького до Віктора Медведчука, чи атака конкурентів?
– Вочевидь, є команда "фас". Можливо, конкурентам наша зупинка теж буде вигідна. Але Glusco – це не Медведчук. Це – Нісан Моісеєв. А які до нього можуть бути претензії? Те, що є відео, як він у 2016 році спілкувався з Медведчуком? Це ні про що не говорить.
Наскільки я розумію, з боку держави до Нісана Моісеєва немає жодних претензій. Тому для мене залишається загадкою, чому у держави таке ставлення до його компанії.
Цікаво, що серед наших клієнтів є також СБУ та жодних претензій до якості нашого пального у них досі не було.
– Була інформація, що під час обшуків 11 березня між працівниками СБУ та Glusco сталася сутичка. Можете розповісти, що тоді відбувалося на нафтобазах, в офісах і АЗС мережі?
– Це не було маски-шоу. Працівники правоохоронних органів поводилися досить коректно. Вони вилучили наші комп'ютери, опечатали колонки. Що вони хотіли знайти, я не розумію.
Гадаю, що ці обшуки – чиста формальність, щоб потім викликати на допит. Звичайно, були випадки, коли когось поклали на підлогу і розбили телефон. Але на 95% обшук проходив коректно.
– За вашою оцінкою, мережа АЗС Glusco через припинення роботи отримує 2 млн грн збитку на день. Який у вас запас міцності і коли може закінчитися ця історія?
– У нас точно є запас міцності. Але тут питання в іншому: чи готовий акціонер чекати на фініш і витрачати свої гроші на підтримку АЗС?
Поки що питання про закриття мережі не стоїть. В акціонера є чітка позиція: чекаємо, продовжуємо працювати і готуємося до судів. Як довго він готовий чекати, мені невідомо.
Але він не виключає, що в майбутньому може згорнути свій бізнес в Україні.
– Який фінансовий результат у Glusco за 2020 рік?
– Можу сказати, що він позитивний, з огляду на коронавірус і пандемію. За січень 2021-го ми отримали $600 000 збитку. Але в нас усі січні та люті погані. Падає реалізація, зростають витрати тощо. Ці мінуси ми перекриваємо доходом наступних місяців.
– Яку частку роздрібного ринку нафтопродуктів займає Glusco?
– Від 3 до 5%. Ми не монополісти. Щомісяця в середньому ми продаємо близько 20 млн літрів нафтопродуктів. Наш максимум стався 2020 року – 26 млн літрів за місяць.
– Ви сказали, що перед вами стоїть завдання йти до суду. Це буде міжнародний арбітраж або суди України?
– Може бути все що завгодно. Для нас це був шок. Ми були не готові до блокування роботи АЗС. Якби ми знали, що так буде, залишили б наші нафтобази порожніми. А так, у нас склади забиті дизелем і бензином, які ми придбали, але не можемо продати. Ми рахуємо кожну копійку. Один зарплатний фонд в Glusco – 40 млн грн на місяць.
– Чому? Вас не насторожили останні санкції? РНБО закрила чотири телеканали, заарештувала трубопровід ПрикарпатЗахідтранс, ввела санкції проти Медведчука і Тараса Козака.
– А як це нас стосується? Дії силовиків були несподіванкою навіть для самого Моісеєва. Він до останнього не вірив, що так станеться.
Медведчука взагалі немає в Glusco. Я як керівник це знаю точно. Нісан Моісеєв – єдиний акціонер мережі заправок Glusco.
– В одному з інтерв'ю ви сказали, що мережею АЗС Glusco керують дві компанії – Wexler Group і Unimex. Що це означає?
– Я про це сказав в перший день перебування на своїй посаді 2019 року. Сьогодні ця інформація неактуальна.
Перші два-три місяці ми намагалися реалізувати цю концепцію, але потім шляхи цих компаній розійшлися, і сьогодні Glusco займаємося тільки я та Нісан Моісеєв.
Wexler мав бажання купити Glusco. У них не вистачило грошей, і ця ідея померла.
– У світлі останніх подій в експертному середовищі знову точаться розмови, що інвестор Glusco зі Швейцарії – прикриття, а справжнім акціонером компанії залишається Роснєфть. Можете це прокоментувати?
– Як це взагалі можна коментувати? Якби вони знали, як багато зусиль Нісан вклав в Glusco і розвиток трейдингу в Україні. До мого призначення він два роки жив в Україні і фактично керував цією компанією. Навіщо говорити і писати такі дурниці?
– Моісеєв бере участь в управлінні Glusco?
– Десь 2-3 рази на місяць ми обговорюємо роботу мережі. Переважно компанією займаюсь я. До мого призначення він фактично керував цією компанією і жив в Україні.
Що мені подобається, так це те, що я маю можливість приймати рішення самостійно і ніхто не заважає мені працювати.
Одна з умов, за яких я почав працювати, – жодних дивідендів акціонеру, поки не реструктуруємо АЗС.
З 2019-го щороку ми інвестували в розвиток по 300 млн грн на рік, оновивши більшу частину наших заправок.
– Моісеєв вже відреагував на блокування роботи мережі. Його компанія Proton Energy заявила про зупинку постачання дизелю й автогазу з Росії в Україну вже з 1 квітня. Якщо це станеться, що буде з ринком: нам загрожує дефіцит нафтопродуктів у період посівної та наскільки в такому разі можуть підскочити ціни?
– Гадаю, що у Нісана Моісеєва не стоїть завдання викликати дефіцит нафтопродуктів. Це – відповідь на дії влади.
Можливо, перший місяць будуть якісь складнощі з нафтопродуктами, але якщо дивитися глобально – все буде добре.
– Хто приймав рішення зупинити постачання в Україну – особисто Моісеєв чи так вирішили в Роснєфті? Вона – ексклюзивний постачальник нафтопродуктів для Proton Energy?
– А хто постачає в Україну нафтопродукти – Proton Energy чи Роснєфть? Це було рішення Моісеєва. Повірте, якби Росія захотіла створити в Україні дефіцит нафтопродуктів – вона б створила.
Ми надто сильно залежимо від неї в частині енергоресурсів. Моє відчуття – замість Proton (від Роснєфті. – Ред.) сюди зайде інший постачальник.
Український ринок нафтопродуктів – преміальний, тому багато трейдерів хочуть постачати сюди пальне.
Коментарі