RU

Гігант з ОАЕ купує термінал в Одеській області. Наші порти нарозхват. Що відбувається?

14.02.2020, 10:03
Гігант з ОАЕ купує термінал в Одеській області. Наші порти нарозхват. Що відбувається? - Фото
Андрій Ставніцер (Фото: прес-служба ТІС)

DP World, який входить до трійки найбільших портових операторів світу, придбав контейнерний термінал ТІС у Південному. Навіщо йому це потрібно

Один зі світових лідерів портової галузі, оператор DP World (ОАЕ), купує контрольний пакет акцій контейнерного терміналу ТІС в порту Південний, Одеської області.

Це вже третя велика операція з початку року в портовій галузі.

Навіщо арабській корпорації знадобилися активи в Україні і що ще вони готові купувати?

Велика угода

"Вранці будуть новини. Вже насилу себе стримую щоб не розповісти. Хороші!", - написав у середу ввечері у себе в Facebook Андрій Ставніцер, співвласник і головний виконавчий директор найбільшої групи терміналів TIS. Компанія об'єднує п'ять спеціалізованих морських терміналів в акваторії порту Південний, через які проходить щорічно 33 млн тонн вантажів (більше 20% ринку за підсумками 2019 року).

У четвер все прояснилося: арабська корпорація DP World придбала 51% в компанії ТІС - Контейнерний термінал (ТІС-КТ) - одному з активів української групи. "Лідер світового ринку входить до України, і ми станемо точкою опори DP World в Європі", - прокоментував угоду Ставніцер.

Суму сторони не розкривають. Ставніцер називає продаж однією з п'яти найбільших прямих угод M&A з іноземним інвестором в українській інфраструктурній галузі.

Сума угоди - менше 2% NAV групи DP World (NAV - Net Asset Value, вартість чистих активів, станом на 30 червня 2019 року - $6,99 млрд), повідомляє компанія на сайті Лондонської фондофой біржі*.

Хто така DP World

Світова корпорація зі штаб-квартирою в ОАЕ - один із найбільших портових операторів світу. У неї 150 компаній у 50 країнах. Серед них 78 морських терміналів, мережа логістичних парків (зокрема найбільший індустріальний парк світу Jebel Ali Free Zone) і залізничні компанії. Штат — 45 000 чоловік.

Контейнерні вантажоперевезення - основний бізнес компанії, що приносить DP World більше половини доходу. Виручка за 2018 рік - $5,6 млрд, EBITDA - $2,8 млрд.

У 2019 році всі оператори групи обробили 71,2 млн TEU. Серед її клієнтів MSC, Hapag-Lloyd , ZIM , EVERGREEN, ONE, MAERSK.

Щорічно DP World інвестує в нові проекти близько $1,2 млрд.

Не перша спроба і не перший бізнес

Вперше про інтерес DP World до українського ринку заговорили в 2015 році. Вже через рік, у жовтні 2016-го, колишній міністр інфраструктури Володимир Омелян підписав з DP World меморандум про співпрацю. Тоді мова йшла про реалізацію проекту розвитку буксирного флоту в Одеському порту компанією P&O Maritime, яка входить у DP World).

У січні 2017-го секретар Національної інвестиційної ради Борис Ложкін заявив, що DP World цікавиться концесією порту Південний і готова інвестувати у поліпшення логістики Одеського порту.

Омелян обіцяв, що DP World почне працювати в Україні ще у 2017-му. "Компанія DP World має амбітні плани. Вони готові не просто брати в концесію наші порти, а вкладати в розвиток припортових територій, створювати виробництво", - заявляв міністр. Обсяг потенційних інвестицій DP World у портову галузь України він оцінював у $500 млн - 1 млрд.

DP World дійсно зайшов до України, але з затримкою: на початку 2018-го дочірня компанія групи P&O Maritime придбала контроль над українською буксирною компанією LB Shipping, яка працювала в порту "Південний". Співінвестором угоди виступила SD Capital Ставніцера і Філіпа Грушко.

Пізніше P&O Maritime розширила свою присутність на Чорноморський і Одеський порти.

Що купила DP World

ТІС-Контейнерний термінал - найглибоководніший термінал в Україні, може одночасно приймати і обробляти відразу три судна. Має 5 STS-кранів в одній лінійці. У 2019 році його вантажообіг склав 220 000 TEU (+75% до показників 2018 року), хоча проектна потужність – майже в 2,5 рази більше.

15 регулярних контейнерних поїздів кожного тижня курсують з ТІС до Києва, Харкова, Тернополя, Дніпра і Чернігова.

Згідно держреєстру юросіб, станом на 13 лютого, 17,7% акцій ТІС-КТ належать російському бізнесмену Олексію Федоричеву, ще 0,6% - його компанії Fedconinvest Monaco.

У кіпрської Star Span Holdings - 81,6%. За інформацією учасників ринку, вона належить Андрію Ставніцеру, його братові Єгору Гребеннікову і їхньому партнеру Олегу Кутателадзе.

Для управління терміналом DP World Ukraine і Star Span Holdings створюють нову компанію Container Terminal Yuzhny BV, що стає зрозуміло з повідомлення Антимонопольного комітету України від 13 лютого.

"Існуючі акціонери ТІС, які добре вміють працювати в умовах національної специфіки, залишаються в компанії ТІС-КТ на 49% і з подвоєною енергією направлять сили і кошти на випереджаюче зростання", - написав у своєму Facebook Гребенніков.

Навіщо DP World контейнерний бізнес в Україні

За словами Гребеннікова, ТІС-КТ обрали для альянсу Україну після комплексної оцінки за десятками критеріїв, основні - потужна залізнична інфраструктура, динаміка зростання, великі власні території.

Придбання ТІС-КТ дозволить групі поліпшити глобальний ланцюжок постачань, наводяться в прес-релізі слова Голови правління-гендиректора DP World Султана Ахмед бін Сулаєма.

У планах DP World в ТІС-КТ згадується розвиток на власних, вже викуплених ТІС землях індустріального парку за прикладом найбільшої вільної економічної зони Jebel Ali Free Zone.

"Партнерство з DP World дасть Контейнерному терміналу ТІС можливості залучати нові контейнерні лінії, розвивати додаткові послуги всередині терміналу, розширювати кошик генеральних і навалювальних вантажів. Найближчим часом, Контейнерний термінал зможе запропонувати своїм клієнтам нові сервіси, а також ще більш високу якість обслуговування", - йдеться в повідомленні ТІС-КТ.

"Це позитивний сигнал для портового ринку України", - зазначає голова "Центру розвитку логістики" Валерій Ткачов.

За словами віце-президента Морської Палати Івана Ніякого, прихід DP World - хороший сигнал для іноземних інвесторів і в цілому для економіки України.

Що далі

Портовий ринок України має хороший потенціал, тому і цікавий інвесторам, зазначає Ткачов. Сукупний контейнерообіг усіх українських портів за 2019 рік - близько 1 млн TEU, що в 70 разів менше, ніж перевалює DP World.

"При цьому загальний рівень контейнеризації перевезень вантажів в Україні близько 1%, - пояснює Ткачов. - Наприклад, у країнах ЄС рівень контейнеризації становить 30-50%. Навіть у Білорусі він вже доходить до 15%".

Ще один фактор, який стимулює прихід інвесторів - масштабна приватизація і концесія українських портових активів. На початку 2020-го концесійний конкурс у Херсонському порту виграла компанії Рісойл-Херсон, в порту Ольвія - катарська QTerminals. Катарці будуть платити за концесію Ольвії по 82 млн грн щорічно та інвестують у порт 3,4 млрд грн протягом 5 років. Ставка змінного концесійного платежу в Херсоні складе 12 млн грн одноразово плюс щорічно 7% доходу. Таким чином, Рісойл-Херсон інвестує в об'єкт близько 300 млн грн.

У світових гігантів і українських груп ще будуть шанси поборотися за українські портові активи.

За словами міністра Владислава Криклія, наступний концесійний конкурс запланований в порту Чорноморськ. Інвесторам запропонують контейнерний термінал і поромну переправу. Цього року міністерство також готує до концесії порти в Маріуполі, Бердянську та Одесі.

* Інформація уточнена після публікації

Читайте російською: Гигант из ОАЭ покупает терминал в Одесской области. Наши порты нарасхват. Что происходит?

Денис Кацило
Денис Кацило
обозреватель портала LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини