RU

Газовий договір із Росією може залишитися на папері. Інтерв'ю з Юрієм Вітренком - коротко

24.12.2019, 14:40
Газовий договір із Росією може залишитися на папері. Інтерв'ю з Юрієм Вітренком - коротко - Фото
Юрій Вітренко (Фото: Степан Франко/ЕРА)

Виконавчий директор Нафтогазу розповів в інтерв'ю Громадському про газові переговори з Росією. Ми вибрали найважливіше

23 грудня виконавчий директор НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко дав своє перше інтерв'ю після останніх домовленостей із Росією щодо транзиту газу.

У невеликому інтерв'ю для Громадського топ-менеджер пояснив суть домовленостей із Росією і визнав, що підписаний протокол зустрічі 20 грудня - ще не 100% гарантія продовження транзиту.

Чому транзит російського газу через Україну - питання нацбезпеки, які варіанти транзиту розглядалися на переговорах і що зараз обговорюють обидві сторони?

LIGA.net адаптувала інтерв'ю Вітренка, вибравши з нього найважливіше.

Транзит - це не тільки економіка, а й безпека. Ця угода є результатами компромісу з обох сторін. З економічної точки зору дуже ретельно розглядалися різні альтернативи і, на мою думку, цей протокол відображає вигідні компроміси для України.

Ми вважаємо, зараз усе ще є ризик повного припинення транзиту з 1 січня 2020 року, з огляду на те, що транзит - питання не тільки економічне. Це питання безпеки. Коли проходить транзит газу в Європу, європейські політики акуратніше ставляться до того, що відбувається в Україні. І відповідно - більше захищають Україну від повномасштабної війни на українських теренах.

Читайте також: Газова війна скасовується? Розбір нової угоди між Україною і Путіним

Головне - ми отримали $3 млрд. Для нас принциповим було отримати $3 млрд, які ми вже виграли в арбітражі. І цей протокол фіксує цю перемогу. Ми в повному обсязі у грошовій формі отримаємо ці гроші. Я нагадаю, що до цього російська сторона постійно відмовлялася визнавати рішення Стокгольмського арбітражу і виплачувати ці $3 млрд.

Що стосується $12 млрд - це сума нового позову [з боку НАК]. Простими словами, сума позову залежить від того, чи буде транзит, чи ні: якщо не було б - ми б вимагали ці $12 млрд компенсації. Якщо буде - наші юридичні підстави для нового позову стають частково не рентабельними. Ми все одно змінювали б цей позов.

Обсяги транзиту можуть вирости за рахунок європейців. Зафіксовані обсяги газу в протоколі - це базові або гарантовані обсяги з боку Газпрому. Європейські правила передбачають, що на додачу до довгострокових контрактів - а раніше у нас був тільки довгостроковий контракт із Газпромом - будуть ще короткострокові угоди з іншими компаніями. В цьому і була суть усіх реформ (відділення від Нафтогазу газотранспортної системи. - Ред.), щоб був ліквідний ринок, і його учасники могли бронювати потужності ГТС на різні терміни.

Продовжуючи логіку реформ, ми визначили базові обсяги, які Газпром повинен забронювати. Якщо ми фундаментально вирішили це питання і транзит через Україну буде збережено, він може бути продовжений не тільки на п'ять років, а й десять, і 15. Нам важливо було зрозуміти, чи зміниться політична позиція Росії, яка, до останнього часу, взагалі не хотіла транзиту через Україну.

Читайте також: Все-таки зрада чи перемога? Як експерти оцінюють угоду Нафтогазу і Газпрому

Шукали європейського посередника, але не вийшло. На останніх тристоронніх переговорах в Берліні обговорювався робочий варіант: між Газпромом та українським оператором ГТС буде європейська компанія, яка  отримуватиме газ на українсько-російському кордоні. На жаль, вона відмовилася від цього, але ми очікуємо, що багато компаній з Європи, які раніше отримували газ від Газпрому, будуть отримувати паливо на кордоні і зможуть продавати цей газ, зокрема, в Україні. Це логічний процес.

Ми багато зусиль докладаємо, щоб на українсько-російський кордон перенести так звані точки передачі газу. Якщо це трапиться, я не бачу в цьому ризиків, якщо це не будуть якісь непрозорі компанії, що допомагають Росії реалізовувати свої політичні цілі в Україні. Але це інша історія.

Є ризик, що транзиту не буде. Це були дуже складні переговори, вони зривалися багато разів. Але було бачення, що всі сторони хочуть досягти компромісу. Хоча все ще є ризик, що ми відмовимося від нових позовів, а транзиту все одно не буде. Тому зараз ми працюємо над системою договорів, які мінімізують усі ризики або їх приберуть.

Ми сподіваємося на тиск із боку керівництва України та представників Євросоюзу, щоб ці домовленості не залишалися тільки на папері.

Читайте матеріал російською: Газовый договор с Россией может остаться на бумаге. Интервью с Юрием Витренко - коротко

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини