RU

Газове прискорення. Україна намагається відірватися від Росії

14.03.2012, 14:26
Газове прискорення. Україна намагається відірватися від Росії - Фото
Україна не залишає спроб домовитися з Росією про знижки на газ, але паралельно шукає альтернативних партнерів (фото - EPA)

Основними темами вчорашнього дня можна вважати три газові питання: закон про ГТС, переговори з Росією й постачання туркменського газу

Учора Верховна Рада відклала розгляд законопроекту щодо реформування нафтогазового сектора України після того, як опозиція заблокувала трибуну з вимогою зняти питання з порядку денного.

Проект спірного закону пропонує наділити Кабінет міністрів повноваженнями щодо реформування НАК Нафтогаз України, в тому числі зняти заборону на розпорядження основними фондами Нафтогазу. Крім того, уряду дозволяється реорганізація державних підприємств магістрального трубопровідного транспорту.

За словами авторів документа, мета законопроекту - поділ функцій видобутку, транспортування й реалізації газу в зв'язку з вимогою Європейської енергетичної хартії, яку Україна підписала в листопаді 2010 року. Також зазначалося, що прийняття закону необхідно для створення газотранспортного консорціуму з управління ГТС.

Тут варто відзначити, що в головному науково-експертному управлінні Верховної Ради в зауваженнях до законопроекту нагадали: Нафтогаз входить до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації. А передача майна компанії іншим юрособам, які створюються на базі його майна, фактично означає, що воно може бути приватизоване.

В рядах опозиції ідея нафтогазової реформи викликає багато запитань, і відповіді вона хоче чути особисто від президента. Одна з причин - в опозиції вважають, при нинішній владі будь-які маніпуляції з газотранспортною системою України призведуть до того, що вона буде відчужена й передана російському Газпрому. Проте Віктор Янукович поки, судячи з усього, не готовий відповідати на питання політичних опонентів.

Втім, в провладній більшості в принципі до теми реорганізації нафтогазового комплексу відносяться набагато простіше. Так, лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що проект закону щодо реформування комплексу непринциповий, і його можна прийняти пізніше. Уточнюючи на прохання журналістів, чому це непринципове питання, адже йдеться про можливість приватизації української ГТС, Єфремов зазначив, що Україна підписала Європейську енергетичну хартію, відповідно до якої взяла на себе зобов'язання розділити сфери транспортування, видобування та продажу газу.

"Це зафіксовано як одну з вимог у всіх наших європейських документах. Якщо представники опозиції проти того, щоб ми виконували документи, які ми підписуємо з колегами з Європейського Союзу, нехай вони відкрито скажуть... Для нас не принципово, коли він (законопроект, - ред.) буде розглядатися. Сьогодні - ми готові сьогодні його розглянути, в четвер, що, швидше за все, буде, - значить, будемо розглядати в четвер", - сказав Єфремов.

Однак розглядати будуть не в четвер, а в п'ятницю. Так вчора вирішив спікер парламенту. В ході засідання опозиціонери оточили президію й трибуну Верховної Ради, як тільки Володимир Литвин оголосив розгляд нафтогазового законопроекту. Щоб зняти напругу, спікер запропонував перенести питання на 16 березня й попередньо заслухати профільного міністра Юрія Бойка. В результаті таке рішення підтримали 373 картки народних депутатів.

Розгляд документа переноситься вже не перший раз. Парламентарії планували розглянути даний законопроект ще на початку року, але тоді це питання було відкладено до завершення переговорів з Газпромом.

До речі про Газпром. Вчора в інформаційному полі знову з'явилося нагадування про те, що Україна може вирішити газове питання з Росією в Стокгольмському арбітражі. Проте українська сторона продовжує наполягати, що суд - міра крайня. "Судовий розгляд - це вже останній метод вирішення спорів, і українська влада розраховує на те, що ми зможемо домовитися, адже договір - це завжди згода двох сторін. Ресурс переговорів не вичерпаний", - заявив представник президента у Верховній Раді Юрій Мірошніченко.

Експерти таку думку розділяють, оскільки вважають, що, незважаючи на те, що Україна має шанси виграти судовий процес проти Газпрому в Стокгольмському арбітражі, подавати позов поки не варто. Хоча б тому, що Росія на позов відповість масштабною торговельною війною, до якої наша країна поки не готова. Тому спочатку краще спробувати домовитися мирним шляхом. Тому, як сказав прем'єр-міністр Микола Азаров, Україна продовжує сподіватися, що Росія піде на компроміс в газових переговорах.

Правда, ці надії не заважають українському керівництву продовжувати пошуки альтернативних джерел газу. Один з таких альтернативних джерел - Туркменістан. За словами голови Міненерго Бойка, Київ продовжує переговори з Ашхабадом про можливість прямих поставок туркменського газу.

Вчора цю тему не обійшли увагою й голови обох держав. В ході зустрічі президент Янукович заявив своєму туркменському колезі Гурбангули Бердимухаммедову, що "Україна готова розглянути будь-які ваші пропозиції, які є для вас прийнятними в плані транспортування газу".

Варіант хороший, особливо з урахуванням того, що Туркменія сама шукає способи диверсифікації поставок газу, щоб хоча б трохи послабити тиск Газпрому. Тому Україні зі своєю ГТС буде тут дуже до речі. Але є одне "але". На даний момент транзит туркменського газу по українській газотранспортній системі можливий лише за участі російського Газпрому, якому навряд чи цікавий такий варіант розвитку подій. Особливо якщо врахувати не саму позитивну динаміку розвитку україно-російських відносин останнім часом. Втім, якщо вірити офіційним заявам, українська сторона спробує умовити Москву відновити поставки туркменського газу. Правда, на якій саме стадії знаходяться ці спроби - не уточнюється.

Ще одне газове питання, яке, за останніми даними, Україна намагається вирішити без участі російської сторони - модернізація ГТС. Зокрема, наприкінці лютого Міненерго й Нафтогаз провели переговори з німецькою AEG про постачання обладнання та сприяння у залученні 400 млн. євро.

У переговорах брали участь представники Deutsche Bank і Landesbank, які запропонували профінансувати переобладнання компресорних газоперекачувальних станцій в тому випадку, якщо воно буде здійснюватися компанією AEG. При цьому джерело в Міненерго уточнило, що переговори з AEG мають попередній характер. "Нам все одно доведеться проводити тендер, в ході якого ми виберемо найкращу пропозицію. Але оскільки спільний проект з AEG дозволяє не тільки змінити устаткування, але й знайти необхідне для цього фінансування, думаю, у німецької сторони є хороші шанси на перемогу в тендері", - пояснив він.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини