RU

Газова перспектива: Янукович став на шлях Лукашенка

16.05.2012, 12:23
Газова перспектива: Янукович став на шлях Лукашенка - Фото
Путін буде чекати піку міжнародної ізоляції Януковича, вважають спостерігачі (фото - president.gov.ua)

Експерти не чекають швидкого вирішення газової проблеми й не виключають для України білоруського сценарію. Особливо - після повернення в Кремль Путіна

Найближчим часом Україна й Росія знайдуть взаємовигідні підходи з газового питання. Так заявив днями президент України Віктор Янукович. Але за рахунок чого сторони вийдуть з переговорного тупика, поки можна тільки здогадуватися. Напередодні в Москві, на неформальному саміті глав країн СНД, Янукович не сказав нічого нового - Україна як і раніше наполягає на створенні тристороннього газового консорціуму. На думку експертів, зрушити з мертвої точки переговорний процес може новий-старий президент РФ Володимир Путін, а також ізоляція з боку Заходу, яка загрожує Україні. Нинішні відносини з Європою і США роблять білоруський сценарій в газовій сфері - збитковий для Україні і вкрай вигідний для Росії - все більш реальним.

У понеділок в Донецьку президент Янукович з оптимізмом сказав, що газове протистояння з РФ скоро закінчиться. "Що стосується цього питання, я дивлюся з надією, що ми найближчим часом вирішимо цю проблему: знайдемо взаємовигідні підходи, які влаштують і Україну, і Росію", - зазначив голова держави.

"Наша мета - створення газотранспортного консорціуму за участю України, Росії та Європи - залишається. Ми не в змозі модернізувати ГТС самостійно", - вже у вівторок сказав президент журналістам у Москві. За його словами, Росія залишається головним партнером, тим не менш, Україна веде переговори з іншими країнами про диверсифікацію поставок енергоносіїв. "Ми працюємо, наприклад, з Туркменістаном, ми працюємо і з Азербайджаном, ми шукаємо такі можливості. Чому? Тому що нас не влаштовує ціна на російський газ. І це цілком природно", - сказав Янукович. Він підкреслив, що як тільки Україна отримає "нормальну ціну", то відпаде необхідність звертатися до інших країн.

Днем раніше, у понеділок, голова правління Газпрому Олексій Міллер провів переговори з міністром енергетики та вугільної промисловості України Юрієм Бойком. Про що говорили сторони - невідомо. За даними, які  просочилися в публічну площину, Україна наполягає на закупівлі 25 млрд. кубометрів російського газу на рік, замість 33 млрд., як це передбачено контрактами.

На сьогодні важко спрогнозувати, як далі підуть непрості для України газові переговори, але швидкого вирішення проблеми, судячи з усього, все ж не передбачається. Провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Сергій Дяченко вважає, що повернення Володимира Путіна в Кремль може зрушити процес з мертвої точки і зробити україно-російські енергетичні відносини більш прагматичними. "Будуть зроблені інтеграційні кроки. Мова не про Митний союз, але якісь індивідуальні форми співпраці проявляться. Ще один напрямок - контроль над українськими активами. Це задекларований Путіним шлях. У першу чергу,  йдеться про ГТС і облгазах. Також російській стороні дуже цікаві Енергоатом і Укренерго. План приблизно такий, а як це буде офіційно реалізовано, поки сказати важко", - зазначив експерт.

На думку директора енергетичних програм центру Номос Михайла Гончара, Путін буде вичікувати піку міжнародної ізоляції України. "Якщо ситуація посилиться, тоді можлива зміна політики Росії щодо України. Але не в контексті конкретно взятого газового розділу або готовності Москви піти на поступки, а в контексті того, що Україна сама повинна зробити розворот своєї політики і економіки на 180 градусів. Зараз росіяни із захопленням моніторять картинку і бачать, як українська влада починає впевнено рухатися по шляху білоруського президента Лукашенка. Москва почекає, поки Київ сам не стрибне до неї в обійми", - вважає експерт.

За словами Дяченка, найбільш зручний варіант для РФ - білорусизації Україні: міжнародна ізоляція, максимальна орієнтація на північного сусіда, поглинання економіки.

Для Газпрому з економічної точки зору категорично неприйнятно надання Україні будь-яких преференцій, підкреслює Гончар. "Компанія досить активно взялася за другу чергу Північного потоку, йдуть приготування до будівництва Південного потоку, а це колосальні витрати", - зазначив експерт. Так що швидкого й безболісного для України рішення з газових питань чекати не доводиться.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини