RU

Газова війна скасовується? Розбір нової угоди між Україною й Путіним

Газова війна скасовується? Розбір нової угоди між Україною й Путіним - Фото
Фото: прес-служба Офісу президента
23.12.2019, 12:23

Україна і Росія майже домовилися про транзит газу: в відносинах двох сторін з'явиться посередник. Це Нафтогаз

Україна і Росія домовилися про контракт на транзит газу в Європу: п'ять років з можливістю продовження ще на десять. Такий підсумок дводенних переговорів в Берліні і Мінську 19-20 грудня.

Сторони досягли принципової угоди, випливає з Протоколу зустрічей, підписаного командами обох країн. Це "пакетна домовленість", вона передбачає, що протягом найближчого тижня буде укладено кілька знакових угод.

LIGA.net  з'ясовувала, про що домовилися Україна і Росія і чому ще рано говорити про "зраду" чи "перемогу".

Шлях до контракту


Чинний транзитний контракт, підписаний в 2009 році між Нафтогазом і Газпромом, закінчується 31 грудня 2019 року. Щорічно він приносив близько $3 млрд надходжень до українського бюджету.

До нової угоди Україна і Росія йшли з липня 2018-го - саме тоді почалися перші обговорення газових питань за участю Євросоюзу. Співрозмовник LIGA.net, знайомий з деталями переговорів з посмішкою називає їх "тристоронніми консультаціями".

"У Газпрому спочатку була позиція: ми з вами взагалі говорити не хочемо, поки ви не відмовитеся від претензій в Стокгольмі і штрафу АМКУ. Потім вони сказали: ну окей, давайте проведемо консультації, а в переговори ввійдемо, як тільки ви відмовитеся", - уточнив він.

Хто чого хотів
Серед ключових вимог Росії - обнулити всі арбітражні претензії Нафтогазу в Стокгольмі, включаючи виграний суд на $2,9 млрд, скасувати штраф АМКУ на 172 млрд грн і відкликати скаргу в Єврокомісію на Газпром. Натомість Росія пропонувала пакетну угоду: 20-25% знижку на газ і транзитний контракт на один рік з "урахуванням попиту на європейському ринку". Швидше за все, після запуску другого обох "потоків", Росія зведе до нуля обсяги транзиту по українській ГТС, припускав Коболєв. Офіційно українська делегація вимагала 10-річний контракт з можливістю прокачувати від 60 до 90 млрд кубометрів газу щорічно. Але могли бути компроміси. За словами високопоставленого джерела LIGA.net, Україну б влаштував "десятирічний контракт з фіксованим обсягом транзиту лише на перші п'ять років". "Далі обсяги можуть падати, але тариф на транзит буде рости", - розповідало воно. Цей варіант в РФ називали "економічно неприйнятним".

Позиція РФ різко змінилася, коли стало очевидно, що США введуть санкції стосовно ПП-2. 9 грудня Конгрес США включив їх в оборонний бюджет на 2020 рік. В ніч з 20 на 21 грудня за київським часом Дональд Трамп поставив під документом свій підпис.

Всього за кілька годин до цього - після двох днів переговорів в Берліні і Мінську - Україна і Росія підписали Протокол, де зафіксували кожен крок дорожньої карти до нового транзиту.

Документ підписали всі учасники переговорів, включаючи міністра енергетики та захисту навколишнього середовища Олексія Оржеля і міністра енергетики РФ Олександра Новака. В якості свідків договору виступили Юрій Вітренко з Нафтогазу, глава Газпрому Олексій Міллер і гендиректор "Оператора ГТС" Сергій Макогон.

Про що домовилися


Згідно з текстом Протоколу, Газпром зобов'язується до 29 грудня погасити перед Нафтогазом "стокгольмський борг".

НАК разом з Україною - відмовитися від нового позову на $12 млрд і штрафу АМКУ на адресу Газпрому на 172 млрд грн (близько $7,4 млрд за нинішнім курсом).

Після цього, за словами міністра енергетики та екології Олексія Оржеля, Нафтогаз і Газпром підпишуть п'ятирічний контракт, де зафіксують мінімальний гарантований обсяг транзиту.

"У перший рік обсяг транзиту буде в 65 млрд кубометрів і за 40 млрд в наступні чотири роки", - сказав міністр на брифінгу в Києві. - Далі обсяги можуть бути переглянуті або просто продовжені на наступні десять років".

У документі цей пункт викладено не зовсім так. Нафтогаз і Газпром підпишуть не традиційний транзитний контракт, а угоду про "організацію транспортування газу".

Безпосередньо транзит, виходячи з тексту протоколу, за запитом НАКу буде виконувати ОГТС - тобто йдеться про відносини двох українських компаній.

Передбачається, що Нафтогаз бронює потужності української "труби" для Газпрому за певним НКРЕКП тарифом. "За ці потужності Газпром гарантовано повинен заплатити Нафтогазу, а Нафтогаз - потім оператору. В угоді між Нафтогазом і Газпромом буде заздалегідь визначений тариф", - уточнив Вітренко в Facebook.

"Якщо тариф буде нижчим від розміру цієї послуги (бронювання потужності газотранспортної системи - Ред.), то це будуть додаткові доходи Нафтогазу. Якщо тариф буде вище, то це комерційні ризики", - заявив в суботу в Москві віце-прем'єр РФ Дмитро Козак.

Для чого це Газпрому? РФ хотіла створити схему, в якій Газпром не був би безпосереднім учасником відносин з українськими держорганами, уточнив він.

"Механізм полягає в тому, що ми маємо справу не з Україною, не з'ясовуємо ні питання регулювання, ні тарифів, - пояснив Козак. - Тепер у нас є компанія, яка надає нам послугу з доставки російського газу європейським споживачам через Україну - це "Нафтогаз".

В результаті, всі ризики по роботі української ГТС і по транзитному тарифу буде нести тільки НАК, стверджує Козак.

Фактично в газових відносинах двох сторін з'являється посередник, який буде постачати через Україну російський газ європейським споживачам.

Модель співпраці Вітренко охарактеризував як "схожу на своп газу". Росіяни "не готові працювати за стандартним договором і брати на себе всі ризики українського законодавства і регулювання", уточнив він.

"Була спроба знайти компанію з високим кредитним рейтингом, яка б стала уповноваженою з організації транзиту через Україну. Все це в кінцевому підсумку ні до чого не привело, - розповів Козак російським журналістам. - Тому ми запропонували: давайте не будемо нікого шукати".

Чи буде Україна купуватиме російський газ?
Документ не передбачає прямих поставок російського газу в Україну. Хоча на цьому неодноразово наполягала Росія, пропонуючи "пакетну угоду".

"Цей пункт виключили з домовленостей", - уточнив Оржель.

Можливість поставки російського газу в Україну з'явиться лише після "обнулення" грошових і арбітражних претензій, випливає з Протоколу зустрічі.

"Якщо вони (поставки газу. - Ред.) І будуть потенційно здійснюватися, то тільки на базі ціни європейського хаба (NCG), - уточнив міністр. - Для нас надзвичайно важливо, що там немає політичної ціни".

До хабів ціною Газпром може надавати знижку, йдеться в документі. Її розмір не вказаний, Володимир Путін говорив раніше про 20-25%.

Але навіть якщо це станеться, НАК буде не єдиним покупцем російського газу. За словами інформованого співрозмовника LIGA.net, п'ять українських компаній вже домовилися про прямі поставки газу з РФ з нового року.

Новий тариф поки невідомий. У 2019 Газпром платить НАКу $2,61 за кожні 100 км прокачки 1000 кубометрів газу. Всього ж транспортування 85-90 млрд кубометрів газу приносить компанії близько $3 млрд на рік.

Чи буде Україна купувати російський газ?

Документ не передбачає прямих поставок російського газу в Україну. Хоча на цьому неодноразово наполягала Росія, пропонуючи "пакетну угоду".

"Цей пункт виключили з домовленостей", - уточнив Оржель.

Можливість поставки російського газу в Україну з'явиться лише після "обнулення" грошових і арбітражних претензій, випливає з Протоколу зустрічі.

"Якщо вони (поставки газу. - Ред.) І будуть потенційно здійснюватися, то тільки на базі ціни європейського хаба (NCG), - уточнив міністр. - Для нас надзвичайно важливо, що там немає політичної ціни".

До хабів ціною Газпром може надавати знижку, йдеться в документі. Її розмір не вказаний, Володимир Путін говорив раніше про 20-25%.

Але навіть якщо це станеться, НАК буде не єдиним покупцем російського газу. За словами інформованого співрозмовника LIGA.net, п'ять українських компаній вже домовилися про прямі поставки газу з РФ з нового року.

Встигнути до січня


Для виконання домовленостей залишився тиждень. Трохи, враховуючи попередній досвід переговорів з Газпромом.

За цей час необхідно підписати мінімум чотири документа: договір про межоператорську угоду між Газпромом і ОГТС, транзитний "пакет" - між НАКом і Газпромом і НАКом і ОГТС, а також відмову від взаємних фінансових претензій.

Чи є тут ризики? У протоколі не зафіксовано зобов'язання Газпрому прокачувати обумовлені 60 млрд кубометрів в 2020-му і по 40 - в 2021-2024 роках, зазначає глава аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій. Хоча НАК бронює ці обсяги у ОГТС.

Є лише одне чітке зобов'язання Газпрому: перерахувати до 29 грудня $2,9 млрд в рахунок програшу в Стокгольмському арбітражі. Якщо Україна при цьому відмовиться від інших претензій, це може бути вигідно Росії. Потенційно РФ зніме ризик ураження в інших справах і уникне пов'язаних з цим політичних ризиків.

Мінімальні обсяги прокачування будуть прописані в договорах, говорить співрозмовник в Нафтогазі: "Поки не буде зобов'язань і умов, ми не відкликаємо позови".

Що буде, якщо сторони не встигнуть залагодити всі питання до 29 грудня? "Один з варіантів: Газпром може почекати три місяці поки його запаси в європейських ПСГ не вичерпаються, а потім відновити транзит [через Україну]", - припустив співрозмовник, близький до команди українських переговірників.

І росіяни, і європейці закачали достатні запаси газу в ПСГ, щоб протриматися зиму.

Україна також зробила запас. Тимчасово без газу ризикують залишитися лише 16 000 чоловік в місті Вовчанськ в Харківській області, куди газ з технічних причин надходить безпосередньо з Росії. Також не виключені перебої з опаленням в декількох невеликих містах, попереджав прем'єр-міністр Олексій Гончарук.

В уряді впевнені, що встигнуть. "Транзит буде... Тепер дуже важливо попрацювати і реалізувати домовленості на юридичних документах", - сказав міністр Оржель.

Читайте також російською: Газовая война отменяется? Разбор нового соглашения между Украиной и Путиным

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Андрей Самофалов
Андрей Самофалов
руководитель деловой редакции
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини