RU

Газові переговори: непереконливий прогрес

27.09.2011, 12:20
Газові переговори: непереконливий прогрес - Фото
8bc9e726df9ef0850451355f839fd58a.jpg

Після того, як Віктор Янукович обговорив газове питання з Медведєвим, сторони дружно заявили, що добилися значного прогресу. В чому і якого – ніхто сказати не може. Таким чином, результати того, що відбувається, можна сміливо назвати непередбачуваними

Останнє обговорення газового питання президентами Росії та України вийшло дуже невиразним. Можливо, таке враження складається через те, що інформації про зустріч Віктора Януковича з Дмитром Медведєвим і Володимиром Путіним практично немає.

Ще до поїздки Януковича в Москву міністр закордонних справ Костянтин Грищенко заявив, що президент везе туди пропозиції, які викличуть серйозний інтерес у російської сторони. При цьому голова парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов був упевнений, що Янукович зможе досягти компромісу на цих переговорах. "Я не думаю, що переговори будуть простими. Вони будуть складними, але в кінцевому результаті керівники вийдуть на конструктив", - зазначив регіонал.

Керівники таки до чогось дійшли, але поки складно сказати, наскільки це щось можна назвати конструктивом. На наступний день після візиту сторони заявили, що однозначно досягли успіху. Спочатку про це заявив Янукович, зазначивши: "У ході переговорів досягнуто істотного прогресу, що дає підстави сподіватися на досягнення найближчим часом конкретних результатів в інтересах обох країн". Потім цю інформацію підтвердили в українському Мінвуглепромі, повідомивши, що в ході зустрічі міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Бойка з головою правління ВАТ Газпром Олексієм Міллером сторони закріпили успіх президентів. Згодом Міллер відзвітував перед Медведєвим і запевнив його у досягненні істотного прогресу на переговорах щодо ставки транзиту газу в Україну. При цьому ні в чому саме полягає прогрес, ні про що сторони домовилися, ні чого чекати від зустрічі голів держав, ніхто так і не уточнив.

У Партії регіонів щосили повторюють тезу про досягнутий значний прогрес, і на всі боки випромінюють оптимізм, що само по собі вже насторожує. Зі слів незалежного експерта з енергетичних питань Олександра Нарбута, це говорить про те, що українській стороні так і не вдалося домовитися з російською про зменшення ціни на газ. "Скоріше ні, ніж так, оскільки оптимістичні заяви, свого часу, передували харківським угодам – всі пам'ятають, що коли ці угоди побачили на папері, до чого це призвело. Оптимізм випромінювали президенти, коли в квітні цього року давали доручення своїм урядам, на технічному рівні, доопрацювати домовленості, яких було достягнуто, але літо минуло, а віз і нині там", - зазначив він.

Тієї ж думки дотримується і директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар. "За цим (відсутністю інформації, - ред.) можуть стояти дві речі. Перше - переговори було провалено, але відверта демонстрація цього не входить в інтереси обох сторін, оскільки існує жорстка позиція Європейського Союзу щодо необхідності взаєморозуміння між українською і російською стороною з тим, щоб не допустити чергової газової кризи. Тому на такому фоні сторони демонструють певний прогрес, не уточнюючи, в чому суть цього прогресу", - сказав він.

З іншого боку, зі слів Гончара, можливо, сторони досягли певного взаєморозуміння "на незрозумілій платформі непрозорого характеру". У зв'язку з цим переговорщики не уточнюють деталей, додав експерт.

Разом з тим, зі слів експерта студії політичного консалтінгу "Політіктура" Сергія Крижанівського, Янукович на переговорах з Медведєвим і Путіним домовився про створення консорціуму з питань поставок палива до Європи. "Це вигідно для України. З цим і привітаю нашого президента", - додав він.

Однак, на думку провідного експерта енергетичних програм Центру Разумкова Сергія Дяченка, створення консорціуму з управління українською газотранспортною системою навряд чи можна вважати прогресом. Він наголосив, що створення консорціуму повинно, передусім, гарантувати Україні завантаження труби і збереження надходжень до держбюджету. "Експлуатація ГТС приносить Україні $3 млрд. на рік, а у випадку створення консорціуму прибутками від ГТС треба буде ділитися. Входження в управління українською трубою інших суб'єктів як мінімум торкнеться фінансової сторони питання. Є чисто об'єктивні інтереси сторін: Росія зацікавлена в зменшенні транспортної складової, а Україна - в прибутковості ГТС. Конфлікт інтересів гарантований", - наголосив експерт.

Деяку ясність в питання досягнутого прогресу спробував внести прем'єр-міністр України Микола Азаров. "Нарешті досягнуто домовленості з Російською Федерацією про перегляд газових контрактів. У рамках перегляду контрактів відбудеться реструктуризація НАК Нафтогаз України", - сказав він. Зі слів Азарова, Росія також погодилася створити трьохсторонній газотранспортний консорціум з Україною і ЄС.

Однак конкретика тривала недовго. У Газпромі, у відповідь на заяву Азарова, заявили, що сторони таки домовилися. Але тільки про те, що продовжать домовлятися. А про перегляд контракту поки не йшлося. Однак представники компанії дали зрозуміти, що найближчим часом конкретики в газовому питанні стане трохи більше, оскільки переговори буде продовжено буквально на цьому тижні.

Ринок газу, нафти і нафтопродуктів: всі новини>>>
Українсько-російські відносини: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини