RU

Фортеця 2.0 | Як шахтарі продавили Володимира Зеленського. І до чого тут ДТЕК Ахметова

06.07.2020, 17:11
Фортеця 2.0 | Як шахтарі продавили Володимира Зеленського. І до чого тут ДТЕК  Ахметова - Фото
Шахтарі (фото - president.gov.ua)

Під Офісом президента тиждень страйкували шахтарі. Вони вимагали купувати їх вугілля і кадрових рішень. Схоже, їх почули

Історія повторюється.

П'ять років тому, у квітні 2015 року, колона розгніваних шахтарів заповнила урядовий квартал і прорвалася під Адміністрацію президента  Петра Порошенка. Учасники акції вимагали від влади поступок: підвищення тарифів для теплоелектростанцій, виплати зарплатних боргів  і відставки ексміністра енергетики Володимира Демчишина. Здавалося, що Київ повернувся в дев'яності, коли у столиці пройшла низка шахтарських протестів.

Офіційно організатором тієї акції виступила Незалежна профспілка гірників України. Але через кілька днів колишній народний депутат  Мустафа Найєм опублікував скріни документа із промовистою назвою "Фортеця".

Це був план захисту своїх інтересів, розроблений найбільшою приватною енергетичною компанією  ДТЕК, що належить найбагатшому українцю - Рінату Ахметову. "Шахтарський десант" виявився одним із пунктів цього документа.

Минуло п'ять років - шахтарі знову на Банковій, тепер уже під Офісом президента Володимира Зеленського. Як і тоді організатором акції стала Незалежна профспілка гірників України. І на цей раз, вимоги майже ідентичні минулим.

Чому шахтарі знову приїхали до Києва і до чого тут ДТЕК?

Шахтарі знову в Києві
Перші осередки протестів під Офісом президента почалися 24 червня. Тоді під Офіс президента приїхали шахтарі державної шахти "Надія" з Львівської області. Гірники просили президента Зеленського розібратися, чому держкомпанія Центренерго  не виплачує гроші за відвантажене вугілля. Сума боргу, за їхніми даними, - 10 млн грн.

Акція була короткостроковою, але стала сигналом для інших. Слідом за шахтарями "Надії" 29 червня до Києва виїхали три автобуси з гірниками з Донецької, Львівської та Волинської областей. Серед учасників протесту - працівники шести вугільних підприємств, зокрема, об'єднань Селидіввугілля, Мирноградвугілля та Добропіллявугілля. Остання від січня 2011 року перебуває в оренді на 50 років у приватній компанії ДТЕК.

"30 червня гірники розпочнуть безстрокову акцію протесту біля будівель Офісу президента, Кабміну, парламенту, Міненерго", - анонсував у  Facebook  нову акцію шахтарів голова Незалежної профспілки гірників України і депутат від Батьківщини Михайло Волинець.

Сумарно, за словами Волинця, до Києва приїхали 400 осіб, із них 70% - шахтарі підприємства Добропіллявугілля. Решта 30% - це гірники державних шахт, уточнив він  LIGA.net.

Мітинг шахтарів під Офісом президента 30 червня

Чому шахтарі знову з'їхалися до Києва? Офіційних причин декілька.

По-перше, в Україні від початку року не працює велика частина вугільних підприємств, каже Волинець. Згідно з  данними Міненерго, у травні 2020 року у стані простою перебувало 95% шахт, але з того часу, як мінімум одна  запустилася - йдеться про компанію ДТЕК Павлоградвугілля - одного з найбільших видобувачів вугілля в Україні.

"Зараз шахти ДТЕК працюють на склади, так як їм нікуди дівати вугілля. З кінця квітня вони перебували у простої. Думаю, вони зупиняться, - каже Волинець. - [Державні] шахти стоять понад шість місяців, деякі ще з жовтня 2019 року".

По-друге, у держави нібито залишилися борги за зарплатами перед шахтарями. Загальну суму боргу від 2016 року на липень 2020 року Волинець оцінив майже в 1 млрд грн, навіть  незважаючи на транш Мінфіну в кінці червня на 339 млн грн.

"[26 червня] Вони направили 340 млн грн і борг скоротився до понад 280 млн. Але з 1 липня до цієї суми додалися ще 530 млн грн за червень - і борг виріс до 810 млн грн. - пояснив LIGA.net глава профспілки гірників. - Ще більше 100 млн грн винні шахтарям "Краснолиманської" і 50 млн грн - "Надії" - це вже майже мільярд".

У представників влади інші дані. За інформацією в.о. міністра енергетики Ольги Буславець, після червневого траншу Мінфіну, загальний зарплатний борг перед гірниками скоротився до 127 млн ​​грн.

Решту суми боргу, каже міністр, самостійно мають виплатити підприємства-боржники - за рахунок своєї господарської діяльності.

Частково ці дані підтверджують й інші джерела. За словами глави комітету Верховної Ради з енергетики і ЖКГ  Андрія Геруса, на кінець червня на більшості держшахт заборгованість за зарплатами не перевищувала одного місяця, тоді як ще рік тому - 2-4 місяців.

"Ситуація не ідеальна, але явно не така, щоб шахтарі йшли на страйки", - написав він у Facebook 29 червня.

Прихований інтерес
За версією Геруса, акція під ОП може бути організована в офісі ДТЕК Ахметова. Він передбачає, що "шахтарський десант" може бути частиною нового лобістського плану компанії, умовно - "Фортеця 2".

У самій компанії ці обвинувачення спростовують, наголошуючи на тому, що вона не має ніякого відношення до протестів.

У ДТЕК стверджують, що сьогоднішні проблеми шахтарів - результат не ринкових цін на електроенергію для вугільної генерації. Згідно з  даними ДП Оператор ринку, на 6 липня 1 МВт-год електроенергії торгується в середньому за ціною 1461 грн. Для ТЕС прийнятна ціна - 1550 грн/МВт-год, відзначали в ДТЕК.

"Це і є основна причина не виплат зарплат шахтарям і збитків практично всіх видів генерації України", - йдеться в  заяві ДТЕК Енерго Ахметова.- Відповідальність за зростання соціальної напруженості лежить на представниках державної влади, які реалізовують практику адміністративного втручання в роботу ринку".

Чому більшість учасників протесту - гірники однієї із найбільших шахт ДТЕК? У компанії це пояснюють зупинкою підприємства в квітні 2020 року і наявністю понад 150 000 тон вугілля на складах.

Зупинка шахт, зокрема і Добропіллявугілля, позначилася на фінансовому стані ДТЕК Енерго. Згідно з її фінансовою звітністю, компанія за перший квартал 2020 року одержала 7,5 млрд грн збитку.

"ДТЕК Енерго вживає всіх необхідних заходів, щоб зберегти виробництво на добропільських шахтах. У простої знаходяться 6 500 співробітників шахти і збагачувальної фабрики, які продовжують отримувати заробітну плату", - відзначили в компанії Ахметова.

Чого хочуть шахтарі? У  списку висунутих ними умов всього п'ять пунктів, більша частина стосується економіки.

Фортеця 2.0 | Як шахтарі продавили Володимира Зеленського. І до чого тут ДТЕК  Ахметова

Протест шахтарів під Офісом президента (фото: Богдан Заїка/LIGA.net)

По-перше, вони вимагають заборонити імпорт електроенергії з Росії та Білорусі, зупинивши при цьому постачання російського вугілля марки "Г", основним добувачем якого в Україні є ДТЕК.

По-друге, щоб забезпечити собі ринок збуту шахтарі вимагають запустити теплоелектростанції на газовому вугіллі, що зупинилися, почавши виконувати прогнозний баланс Міненерго. Цей документ, зокрема, передбачає скорочення виробництва електроенергії на АЕС на користь "зеленої" енергетики, де вугільні ТЕС були б у ролі одного з основних виробників.

Сумарно, за  даними диспетчера ринку електроенергії Укренерго, на 17:00 5 липня в резерві знаходилися 39 із 81 енергоблоків на ТЕС і ТЕЦ. Ще 13 - у ремонті. Найбільша частина зупинених енергоблоків належить ДТЕК (21), що володіє вісьмома з 12 ТЕС в країні.

Не забули шахтарі і про борги. За даними Волинця, крім боргів держави із виплати зарплат, ряд теплоелектростанцій не розрахувалися з вугільними підприємствами за вугілля.

У списку боржників - держкомпанія Центренерго, державні Держвугільпостач і Калуська ТЕЦ. Загальну суму боргу він не розкрив, але  додав, що тільки у Центренерго борг за вугілля - 2 млрд грн.

"Центренерго не розрахувалося за вугілля, потім шахтарі [державних шахт] не розрахувалися за електроенергію і не змогли орендувати залізничні вагони для постачання вугілля. І все зупинилося", - заявив  LIGA.net Волинець.

Контекст:

8 квітня 2020 Нацкомісія із тарифів у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) призупинила імпорт електроенергії з Росії та Білорусі на період карантину. Регулятор вважає, що після карантину імпорт необхідно відновити, щоб на ринку була конкуренція, але в Кабміні цю ідею відкинули. Проти виступила міністр енергетики  Ольга Буславець.

15 квітня Кабінет міністрів прийняв постанову  №624. В рамках документа з 1 травня 2020 року все імпортне вугілля з Росії, крім антрациту, бітумінозного та коксівного вугілля обкладається 65% митом.

15 і 23 червня у Верховній Раді зареєстрували два законопроекти, якими пропонується внести зміни у правила ринку електроенергії. Йдеться про законопроекти №3657, авторства Кабінету міністрів, і про альтернативний проект закону №3657-1 від нардепа Андрія Жупанина.

Законопроект №3657, на відміну від своєї альтернативи, передбачає заборону імпорту електроенергії за прямими договорами в Україну з Росії і Білорусі.

Згідно з даними Міненерго, 3 липня на складах українських ТЕС знаходилося більше 2,4 млн тонн вугілля різних марок.

Є і політичні вимоги. Вони стосуються фактично тільки Андрія Геруса - одного з головних опонентів ДТЕК у пропрезидентській фракції. Учасники акції вимагають не тільки відставки Геруса, але і притягнення його до кримінально відповідальності. Нібито "за розвал енергетичної галузі України".

Схожа риторика була у шахтарів і в квітні 2015 року, але тоді винуватцем своїх бід вони називали колишнього міністра енергетики Володимира Демчишина.

Основна претензія гірників до Геруса - запуск імпорту електроенергії з Росії та Білорусі, внаслідок чого електроенергія подешевшала і скоротився попит на українське вугілля. Цей фактор у квітні 2020 року генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко  називав однією з причин, нинішньої енергетичної кризи.

За  оцінкою Буславець, запуск імпорту електроенергії за двосторонніми угодами з РФ і Білорусі нібито зробив незатребуваним в Україні 1,5 млн тонн вугілля, що обійшлося українській економіці у 5 млрд грн.

Контекст:

Незадовго до протестів, на сайті президента з'явилася петиція за відставку Геруса. Звернення до президента набрало на 6 липня 23 245 голосів із 25 000 необхідних.

24 червня Спеціалізована антикорупційна прокуратура відкрила кримінальну справу за фактом запуску імпорту електроенергії з Росії за прямими договорами. Імпорт було відновлено в жовтні 2019 року після чотирирічної паузи завдяки так званій "правці Геруса", яку схвалила Верховна Рада.

Однією з перших, хто скористався цією можливістю, стала компанія Юнайтед Енерджі, яку ЗМІ пов'язують із неформальною групою Приват  Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Вона ж, згідно розслідування Схем, постачала газ  Укрнафти держкомпанії Центренерго за завищеною ціною.

ДТЕК і сам може виправити ситуацію у вугільному секторі, впевнений Герус. На його думку, якби ДТЕК виконував прогнозний баланс Міненерго, у шахтарів не було б таких проблем зі збутом. Особливо, з огляду на той факт, що у компанії 1,1 ГВт потужностей сонячних і вітроелектростанцій, які "забирають роботу у шахтарів", зазначає Герус.

За даними депутата, в рамках прогнозного балансу ДТЕК повинен був відновити експорт електроенергії до Угорщини, довівши обсяги поставок до 385 000 МВт-год. Але замість цього енергохолдинг нібито поставив на європейський ринок всього 200 МВт-год.

"У минулі роки такий експорт становив 5 млрд кВт-год, що еквівалентно 2,5 млн тонн вугілля. Чому ж ДТЕК не виконує прогнозний баланс? Адже нереалізований експорт - це не спалене вугілля і шахти у простої, - написав Герус у Facebook. - Набагато вигідніше вимагати зупинки атомних блоків в Україні, щоб тут продавати дорожче, ніж працювати на європейських ринках, де через конкуренцію ціни нижчі".

Фортеця 2.0 | Як шахтарі продавили Володимира Зеленського. І до чого тут ДТЕК  Ахметова

Ціни на електроенергію як товар у країнах Європи (карта: ДП Оператор ринку)

Не кінець мітингу
Шахтарі не поїдуть із Києва поки не будуть виконані всі їхні вимоги, запевняє Волинець.

Щоб заспокоїти шахтарів 30 червня з ними зустрілася заступник голови Офісу президента  Юлія Ковалів, запропонувавши їм зустріч із прем'єр-міністром Денисом Шмигалем (колишній топ-менеджер ДТЕК).

На цю пропозицію шахтарі погодилися, але переговори з ОП ніяких результатів не принесли. За словами Волинця, в Офісі президента "просто вимагають, щоб шахтарі їхали додому", незважаючи на відсутність прогресу у виконанні умов учасників акції.

"Від самого початку склалося враження, що представники ОП намагаються ухилитися від вирішення проблем і готові заговорити будь-яку з викладених шахтарями вимог, а ще б краще - розділити "протестуючу братію" на групки і швидше виштовхнути з Києва", - заявив він у  Facebook 30 червня.

Ця позиція мобілізувала гірників. 5 липня в Києві до "шахтарського десанту" приїхало підкріплення: їхні дружини, працівники шахт і місцеві жителі шахтарських міст, повідомив Волинець.

Гірники налаштовані серйозно. Але без підтримки президента ситуація не зміниться, припускає він.

"Шахтарі зрозуміли, що їм немає сенсу зустрічатися з прем'єр-міністром. Ті рішення, які прийняв Антикризовий штаб, не виконуються ні Центренерго, ні іншими учасниками ринку [використовувати вугілля при виробництві електроенергії], - заявив Волинець. - Поки президент особисто не втрутиться, проблеми не вирішаться".

Але деяке просування вже є. 6 червня в.о. міністра Буславець зустрічається з керівниками ДТЕК Добропіллявугілля, ДТЕК Енерго і Центренерго, щоб "забезпечити збалансованість електроенергетичної галузі".

Зустріч ініційовано в рамках розпорядження Кабінету міністрів №702-р і президента Зеленського.

Запрошення в.о. міністра енергетики Ольги Буславець керівників ДТЕК Енерго, ДТЕК Павлоградвугілля і Центренерго на зустріч. (Документ - джерело LIGA.net)

* - додано після публікації статті російською мовою о 15:40

Читайте матеріал російською: "Крепость 2.0 | Как шахтеры продавили Владимира Зеленского. И при чем тут ДТЭК Рината Ахметова

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини