RU

Економіка України: підсумки-2010

29.12.2010, 14:22
Економіка України: підсумки-2010 - Фото
01f801250257b14c72edb3eba7b9c763.jpg

Рік, що завершується, для України можна було вважати роком надій. Виснажена кризою економіка почала підійматися з дна, а зміна влади багато в чому додала оптимізму. Проте на сьогодні можна констатувати, що "покращення життя вже сьогодні" не відбулося

2010 рік для України можна було вважати роком надій. Виснажена кризою економіка почала підійматися з дна, а зміна влади багато в чому додала оптимізму. Після приходу "команди професіоналів" Україна отримала бюджет, без якого прожила декілька місяців, повернула довіру міжнародних кредиторів, кошти яких так необхідні для покриття дефіциту головного кошторису країни, отримала "благословення" Росії, від енергоресурсів якої залежить вітчизняна промисловість. Незважаючи на все це, за підсумками року можна констатувати, що "покращення життя вже сьогодні" не відбулося.

В цьому році в Україні було багато подій, які так чи інакше впливали на економіку і життя українців. Нагадаємо про найбільш помітні.

Флот із запахом газу

21 квітня у Харкові президенти України Віктор Янукович та Росії Дмитро Медвєдєв провели переговори, головними підсумками яких стали домовленості в питаннях перебування Чорноморського флоту РФ на території України та зниження ціни на російський газ.

Так, з 28 травня 2017 року пролонгується на 25 років дія угоди про статус і умови перебування ЧФ РФ на території України, а ціна на російський газ для України знижена на 30% - на $100 за 1 тис. кубометрів.

Після цього опозиція звинуватила В.Януковича в тому, що, підписавши "харківські угоди", він "зливає" національні інтереси. А знижки на газ, на думку опонентів діючої влади, зовсім не було - "Газпром" просто "відкотив" у бік реальної ринкової ціни.

Як би там не було, угоди було ратифіковано парламентами обох країн 27 квітня. Прийняття закону у Верховній Раді України супроводжувалося протестами опозиційних сил. У сесійній залі зав'язалася бійка, депутати від БЮТ і НУНС пустили в хід курячі яйця та димову шашку.

Гостра необхідність

Незважаючи на надану російською стороною знижку на газ, український уряд все таки пішов на підвищення вартості газу для споживачів. 13 липня Національна комісія регулювання електроенергетики ухвалила рішення підвищити роздрібні ціни на природний газ для населення, а також підприємств теплокомуненерго з 1 серпня на 50%.

Влада назвала причиною такого рішення неефективне використання коштів Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" при уряді Юлії Тимошенко.

За словами Міністра палива та енергетики Юрія Бойка, за рахунок цих заходів до кінця поточного року "Нафтогаз України" додатково отримає 1,2 млрд.грн.

Інтеграція по-сусідському

27 жовтня на засіданні комітету з питань економічного співробітництва російсько-української міждержавної комісії було підписано низку угод, серед яких - створення спільних підприємств в авіабудівній та атомній галузях на паритетних засадах.

Угода про створення СП між російською Об'єднаною авіаційною корпорацією ("ОАК") та українським державним авіабудівним концерном "Антонов" передбачає координацію діяльності підприємств в напрямках закупівлі комплектуючих, виробництва, маркетингу і продажу, а також післяпродажного обслуговування спільної продукції та створення нових модифікацій літаків "Антонов". До переліку програм, над якими працюватиме СП, відносяться: подальший розвиток проектів регіональних реактивних літаків нового покоління Ан-148 і Ан-158, пасажирського турбогвинтового Ан-140, військово-транспортного літака короткого зльоту і посадки Ан-70, поновлення виробництва нових варіантів транспортного Ан-124-100 "Руслан". Як заявили підписанти, угода передбачає рівну участь сторін - "50 на 50" - і не має на увазі передачі активів учасників і прав інтелектуальної власності. Пізніше тепер вже екс-міністр промислової політики України Дмитро Колєсніков заявив, що авіаційне СП почне діяти в 2011 році.

Угода про спільне підприємство в атомній промисловості на базі російського "Атоменергомаша" та українського "Турбоатома" передбачає, що контрольним пакетом акцій володітиме українська держкомпанія "Ядерне паливо". Інші цінні папери відійдуть російському ВАТ "ТВЕЛ". Також планується, що за таким принципом проект буде фінансуватися. Передбачається, що завод потужністю 400 т урану на рік буде введено в експлуатацію в 2012-му, якщо Україна затвердить майданчик для розміщення підприємства і розробить техніко-економічне обгрунтування. Вартість будівництва заводу оцінюється в 1,679 млрд.грн.

Ще однією топовою темою на фронті українсько-російського економічного співробітництва стали плани зі створення СП в газовій сфері - з використанням активів "Нафтогазу" та "Газпрому". Однак до прийнятного розуміння формату такої взаємодії сторони поки не прийшли. У Москві ображаються на упертість Києва, що відмовляється покласти в загальний "казан" газову трубу й підземні сховища. У Києві вважають, що Москва хоче непомірно багато. Так і потенційних партнерів з Європи не хочеться зопалу скидати з рахівниць.

За позику віддяка

Все почалося ще на початку 2009 року, коли "Нафтогаз України" за розпорядженням екс-прем'єра Ю.Тимошенко вилучив з підземних сховищ 11 млрд. кубометрів газу. За версією бізнесмена Дмитра Фірташа, газ належав частково контрольованій ним компанії "Росукренерго" (РУЕ). За версією уряду, це був газ державного "Нафтогазу". Компанія РУЕ звернулася в Арбітражний інститут торгової палати в Стокгольмі з вимогою стягнути з НАК 11 млрд. кубометрів і 10% від обсягу взятого газу (1,1 млрд. кубометрів) у вигляді штрафу, що було передбачено договором між "Нафтогазом" і РУЕ.

У червні цього року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Росукренерго" і постановив повернути вилучений газ плюс додатково 1,1 млрд. кубометрів палива як компенсацію. У листопаді Верховний Суд України підтвердив рішення Шевченківського райсуду та Апеляційного суду Києва, якими раніше була підтверджена правомірність рішення Стокгольмського арбітражу.

29 листопада "Нафтогаз", "Газпром" та "Росукренерго" підписали пакет угод з взаємодії у газовій сфері. "Нафтогаз" зробить повернення 12,1 млрд. кубометрів газу РУЕ. У свою чергу "Росукренерго" погасить заборгованість перед НАК в сумі $1,7 млрд. і перед "Газпром" в сумі $810 млн. Таким чином, підписання пакету угод дозволило сторонам повністю врегулювати відносини, пов'язані з поставками газу в 2008-2009 рр. Як стало відомо, "Росукренерго" вже перерахувала "Нафтогазу" $1,7 млрд.

Нагадаємо також, що на сьогодні у справі "спірного" газу арештовані колишній заступник начальника відділу енергетичної митниці Держмитслужби Тарас Шепітько, екс-голова Держмитслужби Анатолій Макаренко, колишній заступник голови НАК "Нафтогаз України" Ігор Діденко та колишній бухгалтер НАК Марія Кушнір.

Податковий компроміс

Верховна Рада 18 листопада прийняла Податковий кодекс. Документ викликав акції протесту, які продовжувалися з 22 листопада до 3 грудня. Підприємці з різних куточків України з'їхалися до столиці, вимагаючи від Президента вето на прийнятий документ й відставки уряду Миколи Азарова.

У результаті протести, які почали розгортатися по всій Україні, примусили главу держави ветувати Податковий кодекс і повернути його до парламенту зі своїми поправками. Зокрема, в пропозиціях Президента була повернена презумпція невинності платників податків, виключені норми, що дозволяють податківцям без рішення суду практично без обмежень проводити перевірки. Крім того, глава держави запропонував скоротити підстави для перевірок і терміни їх проведення. Було також запропоновано зберегти діючу систему оподаткування, обліку і звітів суб'єктів малого підприємництва, що було однією з основних вимог підприємців.

2 грудня Податковий кодекс був прийнятий парламентом в новій редакції. А в ніч на 3 грудня комунальні служби Києва за рішенням суду і під суперпосиленою охороною міліції демонтували наметове на площі Незалежності. Опозиція, в свою чергу, погрожувала звернутися до Генпрокуратури відносно демонтажу наметового містечка в центрі Києва, але на цьому епопея з Податковим кодексом закінчилася.

Коментуючи події, які розгорталися навколо податкової реформи, Прем'єр-міністр М.Азаров заявив, що вважає протести громадян нормальним явищем для демократичної країни. "Ми його почули - цей протест. Прислухалися і зробили висновки. Це говорить про те, що ми ведемо діалог з людьми, і результат очевидний", - зазначив глава уряду.

Адмінреформа: кількість або якість?

9 грудня Президент України В.Янукович дав старт раніше проанонсованій адміністративній реформі, підписавши Указ "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади". У результаті відбулися кадрові та структурні зміни в Кабінеті Міністрів та інших державних структурах. Щоправда, згодом міністри, звільнені в зв'язку із ліквідацією їх міністерств, були повернені на інші керівні посади.

Офіційна позиція Президента та його команди - адмінреформа підвищить ефективність державного апарату за рахунок скорочення кадрів з одночасним підвищенням професіоналізму тих, що залишилися, оптимізації держфінансів та посилення боротьби з корупцією. Однак багато експертів і журналістів оцінили ініціативу Банківської скептично, не розраховуючи на те, що адміністративні маніпуляції з кількістю чиновників приведуть до нової якості державного управління.

Адміністративна реформа внесла істотні зміни до структури виконавчої влади. Усього визначено шість типів центральних органів виконавчої влади: міністерство, служба, інспекція, агентство, незалежні регулятори і органи зі спеціальним статусом. Зі 112 органів центральної виконавчої влади створено 63: 16 міністерств, 28 служб, 12 агентств та 7 інспекцій.

При цьому Президент України рекомендував реформувати Кабінет Міністрів як в частині уряду, так і в частині Секретаріату, який забезпечує діяльність КМУ. Кількість працівників Секретаріату (1174 людини) скорочується більш ніж вдвічі. Зміниться система управління міністерствами. Крім того, глава держави попросив представників місцевих органів влади також готуватися до реформування системи управління.

Ревізія по-українськи

13 травня діючий уряд України підписав контракт з компанією Trout Cacheris, PLLC (США) про проведення аудиту фінансово-економічної діяльності органів державної влади в 2008-2009 роках. Метою аудиту влада називала виявлення фактів нецільового використання коштів і пошук винних. Тоді ж опозиція заявила, що будь-які результати аудиту будуть використані владою для необгрунтованих обвинувачень на адресу колишнього уряду й особисто екс-прем'єра Ю.Тимошенко.

14 жовтня міжнародні аудитори повідомили, що виявили факти нецільового використання бюджетних грошей і шахрайства, в якому замішані представники колишнього уряду. Зокрема, мова йде про незаконне використання 2,3 млрд.грн. (200 млн. євро), отриманих за рахунок продажу квот на викиди вуглеводу в рамках Кіотського протоколу. 15 грудня Генпрокуратура порушила кримінальну справу проти Ю.Тимошенко, звинувативши її в нецільовому використанні коштів.

20 грудня Генпрокуратура змінила статус для лідера партії "Батьківщина" з підозрюваної на звинувачену і застосувала до неї як запобіжний захід підписку про невиїзд. "Діючи умисно, виходячи з особистих інтересів, вирішила одноосібно ухвалити рішення про використання частини коштів, що поступили від продажу квот на викид парникового газу і мали цільове призначення, на покриття витрат держбюджету, передусім - зобов'язань з виплати пенсій", - йдеться в тексті постанови.

"Все це дійсно нагадує абсурд. Таким чином, Президент України розправляється зі своїм головним конкурентом", - вважає екс-прем'єр.

Уряд Тимошенко не використав жодної копійки з грошей, отриманих в рамках Кіотського протоколу, заявили в опозиції. За словами бютівца Сергія Соболєва, є офіційні довідки про те, що гроші, отримані від Японії, лежать на рахунках Держказначейства.

21 грудня діючий уряд заявив, що порушення, допущені Кабміном Тимошенко, було усунуто, кошти, отримані в рамках Кіотського протоколу, відновлені. "Ці кошти зараз асигновані на виконання природоохоронних програм, що відповідають цілям, які визначені Рамковою конвенцією ООН про зміну клімату і Кіотським протоколом", - повідомили в Кабміні.

Дефіцитний бюджет

За даними Міністерства фінансів, за 10 місяців 2010 року дефіцит держбюджету України склав 56,6 млрд.грн., що на 4,6% більше планового показника на весь рік (54 млрд. грн.). За підсумками трьох кварталів дефіцит становив 97,6% плану.

У жовтні Міністр фінансів Федір Ярошенко заявив, що реальний дефіцит бюджету складає більше 100 млрд.грн. А 19 листопада, виступаючи у Верховній Раді, міністр запевнив, що за підсумками року дефіцит буде додержано у встановлених законодавством рамках. У свою чергу експерти вважають, що Мінфіну не вдасться до кінця року забезпечити профіцитний бюджет і привести до норми річний показник дефіциту.

На думку екс-міністра фінансів Віктора Пінзеника, "головним викликом, загрозою для економіки України і сьогодні, і в майбутньому залишається дефіцит бюджету, критична нестача коштів". "Арифметично ситуація зараз трохи краще, ніж минулого року, але проблему не знято", - вважає він.

Інфляційна несподіванка

Інфляція в Україні за підсумками поточного року вперше за багато років може виявитися нижче за 10%. Останній раз однозначна інфляція спостерігалася в Україні ще за підсумками 2003 року (8,2%). За даними Держкомстату, за 11 місяців 2010 року споживчі ціни виросли на 8,2%. Інфляція в листопаді становила 0,3%, і такого низького показника в листопаді не було протягом останніх 10 років.

За словами М.Азарова, в 2011-м тенденцію буде закріплено: ціновий орієнтир - 8,9%. "Це найбільш величезне досягнення, яке дозволить нам в наступному році мати ставки по кредитах для промисловості на рівні 10-11% ", - заявив Прем'єр-міністр.

Як відомо, узгоджений з МВФ прогноз інфляції на 2010 рік становить 12%.

На думку керівника групи радників глави Нацбанку України Валерія Литвицького, причина того, що інфляція може виявитися нижчою за прогнозовану, - відновлення економіки. Крім того, він зазначає, що жодної копійки незабезпеченої емісії в цьому році НБУ не здійснив. Вся емісія, за його словами, спрямовувалась або на купівлю валюти, або на операції з цінними паперами, які в основному були здійснені в першому кварталі. Якою буде політика Нацбанку в наступному році - покаже час. Мотив задаватися таким питанням є - 23 грудня парламент за поданням Президента В.Януковича змінив главу НБУ Володимира Стельмаха на Сергія Арбузова. Останнього називають приятелем старшого сина глави держави - бізнесмена Олександра Януковича. У якого, за повідомленнями ЗМІ, крім усього іншого, з'явилися інтереси і в банківській сфері.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини