Ефект "Аркади". Чому новобудови економ-класу дешевшають, але нікому не потрібні. Розбір

Ціни падають на одні новобудови й зростають - на інші. Винні карантин і скандали на будівельному ринку
Житло економ-класу в столиці дешевшає. Причина - зниження попиту через коронакризу й проблеми одного з найбільших учасників ринку, банку "Аркада".
LIGA.net розбиралася, чому продажі житла економ-класу зменшилися, що відбувається з цінами на ринку й чого чекати потенційним інвесторам восени з ростом ділової активності?
Криза житла економ-класу. Ефект "Аркади" і карантину
Новобудови Києва економ-класу знаходяться в глибокій кризі. Через скандал навколо банку "Аркада", банкрутства "Укрбуд-Девелопмент", які входили в список найбільших компаній на ринку, українці не ризикують вкладати гроші в житло цього сегмента, розповідає LIGA.net аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький. Ситуацію погіршує карантин, додає він.
Вартість квартир економ-класу на первинному ринку в червні-липні впала на 10% порівняно з тим же періодом минулого року. Мінімальна ціна на ринку зараз досягає 18 000 грн за квадратний метр, каже LIGA.net президент Асоціації фахівців з нерухомості України Юрій Піта.
"З кожною акцією протесту інвесторів "Аркади" ринок первинної нерухомості стрясає. Навіть якщо держава добудує об'єкти "Укрбуду","Аркади", ринок швидко не відновиться, так як довіру покупця втрачено", - говорить Костецький.
Забудовники практично не будували нові будинки в перші місяці карантину, зараз вони знижують ціни на неліквідне житло, наприклад, великі квартири, квартири з нестандартною площею і конфігурацією, з поганим розташуванням, розповідає експерт. На будь-який будинок припадає близько 20% неліквідного житла, говорить Костецький.
"Зараз забудовники не знають, що буде з їх компанією через півроку, будуть гроші - побудують, гроші закінчаться - не будуватимуть. Гра в рулетку. Особисто я б зараз утримався від інвестування", - говорить Костецький.
При цьому, додає експерт, якщо інвесторам вкрай необхідно придбати житло в цей період, робити це варто на останніх етапах будівництва.
Житло економ-класу поки не вмерло як клас, але його вже витісняють будинки класу "комфорт", розповідає LIGA.net директор консалтингової компанії City Development Solutions Роман Герасимчук. Інвестори зараз готові заплатити на 20% більше і купити квартиру в ЖК комфорт-класу зі зручною інфраструктурою, зазначає експерт.
"Якщо два роки тому комфорт і економ-клас спільно займали близько 70% пропозиції на ринку, з яких близько 40% припадали на економ-клас, то тепер комфорт-клас займає 70% всього пропозиції - це основний масив житла", - пояснює Герасимчук.
Ринок оговтується після карантину
В цілому ринок житла пережив пік карантину й почуває себе непогано, відзначають співрозмовники LIGA.net.
Карантин поставив угоди на паузу на два місяці, продажі практично зупинилися в квітні і травні, говорить віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістю Анатолій Топал. Тоді купівельний попит впав на 70%.
Але відкладений попит був реалізований вже в червні-липні, розповідає Герасимчук.
"Темпи продажів у сильних гравців, які системно знаходяться на ринку, і у яких не було підозрілих історій, - хороші. Є комплекси, які закривають 30-40 продажів за підсумками липня, це хороший показник для ринку", - розповідає Герасимчук.
В середньому за рік ціна квадратного метра в Києві виросла на 6,8%, говорить експерт. Зараз вона становить 20 000 - 23 000 грн за квадратний метр.
Ціни зростають у зв'язку зі зростанням курсу долара, це безпосередньо впливає на вартість будівельних матеріалів, пояснює Топал.
Експерти радять придивитися до житлових масивів в Голосіївському та Оболонському районі, де діють дисконтні програми. Виноградар залишається привабливим місцем для інвестування, враховуючи плани з будівництву метро, каже Піта.
"Майже всі нові проекти пропонують непогані ціни. Але кожне нове будівництво несе частку ризику і невідомості, це аксіома ринку на поточний момент. Тому інвестор повинен самостійно оцінювати ступінь ризику", - говорить Герасимчук.
Чого чекати?
Якщо не буде додаткових карантинних заходів і гучних банкрутств, восени ринок повернеться до докарантинних показників. В середньому ціни зростуть до 10% до кінця року, каже Сергій Костецький.
"Кількість зданої "первинки" скорочується, якщо цього року не буде масової забудови, то через півтора року ми можемо нарватися на дефіцит", - говорить Анатолій Топал.
Інвесторам потрібно бути готовими до того, що більшість забудовників не зможе ввести будинки в заявлені терміни, мінімальний термін відстрочки складе півроку, попереджає Юрій Піта. "Це пов'язано з реформою ДАБІ та карантином. Будівництва ведуться, але не так швидко, як хотілося б", - підсумовує експерт.
Читайте також російською: Эффект "Аркады". Почему новостройки эконом-класса дешевеют, но никому не нужны. Разбор
Коментарі