RU

Донбас, банки і метро на Троєщину. Куди IFC буде вкладати гроші в Україні. Інтерв'ю

15.11.2019, 10:31
Донбас, банки і метро на Троєщину. Куди IFC буде вкладати гроші в Україні. Інтерв'ю - Фото
Джейсон Пеллмар, фото: прес-служба IFC

Про що IFC говорить із новим Кабміном, у що вклала $3,3 млрд, чому транспорт і сільське господарство - в пріоритеті

Міжнародна фінансова корпорація (International Finance Corporation, IFC) - підрозділ Світового банку, як правило, кредитує високорентабельні підприємства та проекти, які не отримали кошти з інших джерел. На відміну від інших міжнародних кредитних установ, IFC не вимагає урядових гарантій, але фінансує не більше 25% загальної вартості проекту.

Крім цього, IFC консультує Кабмін у питаннях ефективного використання інвестицій.

Скільки IFC вклала в Україну, які амбіції переслідує після реформи земельного ринку, про входження в капітал Укрзгазбанку, інвестиції в Донбас, турборежим Олексія Гончарука і конкуренцію з олігархами - в інтерв'ю LIGA.net з керівником офісу IFC в Україні, Молдові та Білорусі Джейсоном Пеллмаром.

Бесіда відбулася в рамках Київського міжнародного економічного форуму (КМЕФ).

- Давайте почнемо нашу розмову з одвічного питання, як в Україну залучати хороших стратегічних інвесторів?

- Не секрет, що чистий обсяг прямих іноземних інвестицій в Україні історично дуже низький, репутація України в очах іноземних інвесторів теж вимагає уваги і коригування. IFC працює над поліпшенням інвестиційного клімату в Україні. Наприклад, минулого тижня в Маріуполі ми підписали з прем'єр-міністром Олексієм Гончаруком меморандум про взаєморозуміння. Взяли на себе зобов'язання працювати над п'ятьма інфраструктурними проектами. Зокрема, готові допомагати залучати прямі іноземні інвестиції в українські аеропорти, регіональні та центральні дороги, в накопичувачі електроенергії для підтримки відновлюваної енергії.

На мій погляд, українське сільське господарство дає сприятливі можливості для інвесторів. Але мораторій на землю виключає можливість інвестувати в капіталомісткі підприємства агропромислового комплексу. Разом із колегами зі Світового банку ми сприяємо реформі аграрного сектора, також готові підтримувати приватизацію державних банків.

- Про які п'ять інвестпроектів йдеться? Як ви їх вибирали зі 112 презентованих у Маріуполі?

- У нас багато ідей, але ми хочемо сконцентруватися на п'яти дійсно хороших і перспективних інвестпроектах, і далі займатися ними. Які це будуть проекти - стане ясно, коли ми отримаємо результати їх стратегічного аналізу. Можу сказати, що в рамках інвестфоруму в Маріуполі ми також підписали угоду з Укренерго щодо розвитку системи накопичувачів електроенергії.

Чим Зеленський заманював інвесторів у Маріуполі. Детальніше про інвестпроекти читайте тут >>>>

- Скільки грошей IFC вже вклала в Україну?

- Понад $3,3 млрд. Ми позиціонуємо себе, як великі інвестори, але сподіваємося стати ще більшими і залучити великий обсяг прямих іноземних інвестицій у результаті важливих реформ. Після реалізації земельної реформи ми зможемо збільшити інвестиції в сільське господарство. Якщо буде завершена реформа банківського сектора, що забезпечує вирішення питання найвищого показника проблемної заборгованості (NPL) у світі, тоді ми зможемо мобілізувати великий капітал для вирішення проблем непрацюючої заборгованості.

- Новий уряд України заявив про мету - залучити $50 млрд прямих інвестицій за п'ять років. Бачите передумови до цього в Україні?

- Це 7% зростання ВВП на рік. Зараз українська економіка показує 3% зростання, тобто, шлях має бути довгий. Якщо в Україні реалізують великомасштабні інфраструктурні проекти, успішно проведуть земельну реформу, приватизацію держбанків, створять платформу для інвесторів, щоб отримати проблемні активи, які обчислюються мільярдами доларів, то, думаю, мета в 7% зростання ВВП буде досягнута.

- Після формування нового уряду Володимир Зеленський оголосив "велику приватизацію". Що реально цікавить іноземних інвесторів? ОПЗ, Центренерго? Обленерго?

- У минулому в Україні було багато невдалих спроб приватизації. Я радив уряду підготувати до приватизації три головних держактиви. Представити міжнародному інвестиційному співтовариству один із них - отримати історію успіху, і за цією ж моделлю приватизувати наступні два активи.

- Про які активи йде мова?

- Складно сказати, їх список повинен обговорюватися з урядом, зокрема, Міністерством економіки.

Думаю, обленерго, Центренерго - одні з них, але для міжнародних фінансових інститутів ці активи - складні, по-перше, тому що їх необхідно реформувати, а по-друге, тому що для генерації енергії використовується вугілля.

Всесвітній банк та IFC вже обговорювали можливість допомогти Україні в питаннях приватизації. Так, Світовий банк міг би консультувати в питаннях реформ, а IFC - запустити тендер для залучення інвестицій.

- Мінфін повідомляв, що IFC увійде до капіталу Укргазбанку в рамках великої приватизації. У скільки це обійдеться корпорації? Наскільки оцінюєте угоду?

- Ми розглядаємо можливість надання Укргазбанку доприватизаційного конвертованого боргового інструменту. У нас є довгострокове партнерство з банком в рамках нашої Глобальної програми торговельного фінансування (GTFP). Нещодавно ліміт GTFP банку збільшився в кілька разів, до $70 млн. Ми почали з консалтингу, зокрема, надавали консультації з питань кредитування, задоволені, що Укргазбанк став набагато більш конкурентоспроможним - зараз це четвертий за розміром держбанк в країні.

Наступний етап - приватизація, зараз ми працюємо над залученням до Укргазбанку сильного стратегічного інвестора.

Альжбета Клайн (директор IFC із Climate Business. Альжбета була присутня під час інтерв'ю, - Ред.): Я додам, що в України є можливість створювати зелені стійкі інвестиції особливо в агробізнесі та банківському секторі. УкрГазБанк, наприклад, вже перейшов у "зелену економіку".

- Як це працює на практиці? Як банки трансформуються в еко-банки?

- В першу чергу, ми радимо і консультуємо банки. Ми не можемо змусити їх перейти до зеленого бізнесу, але можемо пояснити, що це таке, і як можна фінансувати енергоефективність. Згодом вони розуміють, що в цьому є бізнес, і справа не в тільки в "етиці", а в "бізнес-пропозиції". Далі вони розробляють "зелені" активи, а ми допомагаємо їм випускати зелені облігації. Як правило, банк розробляє багато інших ініціатив, пов'язаних з екологічно чистим бізнесом. Все це, в кінцевому підсумку, робить його більш привабливим для стратегічних інвестицій.

- Які ще компанії цікаві IFC? До чого придивляється?

- Ми раді просуванню реформ у сільському господарстві і в банківській сфері. Це ті області, на які ми націлені в довгостроковій перспективі.

Транспорт, Донбас і метро на Троєщину

- Як загалом ви оцінюєте розвиток транспортної інфраструктури в Києві?

- З нею все в порядку. Міська інфраструктура - дуже важливий для IFC сектор бізнесу. Нещодавно з міністром інфраструктури ми обговорювали розвиток міської залізниці - один із пріоритетних проектів для Києва.

Альжбета Клайн: Ми вклали гроші в метро, ​​інвестували в швидкісні автобусні перевезення, в велосипедні доріжки. Намагаємося розвивати проекти, які підходять для конкретного міста. Всі вони сприяють створенню розумного міста і розумної інфраструктури.

- Чи готові інвестувати у відновлення інфраструктури Донбасу? У скільки оцінюєте необхідні обсяги?

- На інвестиційному форумі в Маріуполі IFC продемонструвала готовність допомагати уряду залучати інвестиції на Схід України. Наш фінансовий інструмент, який ми вперше застосували в Бразилії, а тепер і на Сході України - це аграрні розписки від фермерів. Портфель аграрних розписок в українських банках уже сягає більше $600 млн. І значна частина цих грошей - на Сході країни.

Всесвітній банк зараз проводить дослідження, яке допоможе визначити, які сектори економіки вони можуть підтримати і які можливості існують для приватного сектора на сході. Сільські дороги будуть в пріоритеті.

- Ви виділили кредит в 12,5 млн євро на оновлення транспорту в Маріуполі. Які ще міста в планах?

- Ми підписали угоду з Запоріжжям щодо створення "розумного міста". У липні цього року підписали угоду з мером Києва про розвиток транспортної інфраструктури Києва.

- Що з себе буде представляти Троєщинський швидкісний транспортний коридор, про розвиток якого йде мова в угоді? Які терміни, обсяг інвестицій, перспективи?

- Зараз ми розглядаємо технічні та комерційні варіанти, робота аналогічна тій, яку ми виконуємо в регіональних аеропортах і на дорогах. Як тільки дослідження буде завершено, я зможу вам розповісти докладніше.

- Чи входить у нього метро на Троєщину?

- Метро - одне з прохань, адресоване IFC та Світовому банку. Ми розглядаємо варіанти реалізації. Проекти системи метро дорогі - так що, чи буде проект виграшним з комерційної точки зору, поки невідомо.

- У співпраці з муніципалітетом ви запускали проекти - "стійкі міста", був запит від уряду - допомогти розвивати регіональні аеропорти. Чи надійшли вже запити від нового Кабміну?

- Так, і їх було багато. Олексій Гончарук говорив, що новий уряд працює в "турборежимі", він має рацію, ми це відчуваємо. Ми в постійному діалозі. Уряд шукає підтримки і консультації, які IFC може надати, зокрема дати професійну експертизу в питаннях міжнародних перевезень, фінансуванні джерел відновлюваної енергії.

- Ви чули, про те, що нові міністри, як і старі, залежні від тих чи інших олігархів? Як ви їх сприймаєте? Олігархи - ваші конкуренти в Україні?

- Ми підтримуємо мету уряду - залучити більше прямих іноземних інвестицій. Наша мета - працювати з хорошими вітчизняними інвесторами і залучати стратегічних іноземних інвесторів для розвитку економіки.

Всі ми працюємо в умовах конкурентного ринку. Але, врешті-решт, виграють саме ті компанії, у яких хороший досвід, репутація, які мають підтримку таких організацій, як IFC, і яким такі організації можуть запропонувати конкурентне фінансування.

Читайте російською: Донбасс, банки и метро на Троещину. Куда IFC будет вкладывать деньги в Украине. Интервью

Диана Манучарян
Диана Манучарян
корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини