Домашні СЕС на західній Україні залишилися без "зеленого" тарифу. Що відбувається? Розбір

27.01.2020, 14:42
Домашні СЕС на західній Україні залишилися без
Держенергоефективності домашніх сес

У трьох областях України власникам домашніх сонячних електростанцій не виплачують "зелений" тариф. Хто винен?

23 січня голова енергокомітету Верховної Ради Андрій Герус повідомив, що деякі власники домашніх сонячних електростанцій в Україні не отримують виплати від місцевих "обленерго" за "зеленим" тарифом.

Як вдалося з'ясувати LIGA.net, проблема поки спостерігається в Західному регіоні. У Тернопільській та Івано-Франківській областях власники домашніх СЕС ще з жовтня безкоштовно відпускають електроенергію до енергомережі. У Львівській області - "зелений тариф" не виплачують з грудня.

У чому проблема і хто в цьому винен?

"Зелений" тариф - державна дотація для виробників електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Для домогосподарств і юридичних осіб схема дотації різна. Комерційним компаніям "зелений" тариф виплачує ДП "Гарантований покупець" - як єдиний покупець "чистої" електроенергії у бізнесу. Домогосподарствам тариф дістається від місцевих обленерго - так званих "Постачальників універсальних послуг" (ПУП), спеціальність яких - прийом і постачання електроенергії.

За цією схемою вся відновлювальна електроенергія в країні дотується за рахунок держави, оскільки витрати обленерго і частково ДП - компенсуються держкомпанією Укренерго. Сума компенсації закладена в її тариф на передачу електроенергії.

"Ми повірили - держава ж гарантує"

З кінця січня в профільних пабліках у Facebook власники домашніх СЕС активно обговорюють проблему з виплатою "зеленого" тарифу. Як виявилося, не платять виробникам тільки в трьох областях: Тернопільській, Івано-Франківській та Львівській, де у місцевих "Постачальників універсальних послуг" нібито немає грошей.

Натисніть на зображення, щоб збільшити

Попередження ТОВ Львівенергозбут клієнтів про припинення виплат за "зеленим" тарифом

"Зараз обленерго розсилають додаткову угоду, де вказано, що гроші за тарифом будуть виплачені тільки після того, як Укренерго з ними розрахується. За грудень зі мною ще не розрахувалися", - розповів кореспонденту LIGA.net Артур Ґроссман, житель міста Буськ на Львівщині.

Його сім'я володіє невеликою сонячною електростанцією на 30 кВт. "Ми повірили, підписали договір (з "обленерго" про приєднання до електромереж і підключення СЕС. - Ред.) - держава ж гарантує. Суми невеликі - 5000 - 10 000 грн (на місяць. - Ред.), хоча все залежить від споживання. Взимку можна взагалі нічого не отримати", - говорить він.

Аналогічну ситуацію описує і Андрій Іванюк з Івано-Франківська. За його словами, домогосподарствам та юридичним особам "останнього разу платили в жовтні". "Щодо юр. осіб - прийшла додаткова угода від "Гарантованого покупця"(ДП), де зазначено, що 60% боргу виплатять у лютому і ще 40% - в березні. Підписав", - розповів він кореспонденту LIGA.net.

Схожа проблема і в Тернопільській області, зазначає Герус. "Днями до мене звернувся житель Тернопільської області, який встановив домашню СЕС потужністю до 30 кВт. Виявляється, останній платіж за вироблену електроенергію домашніми СЕС в Тернопільській області був ще за вересень (у жовтні. - Ред.)", - написав він у Facebook.

Ця тенденція, зазначає Герус, не стосується великих "зелених" електростанцій. "Великі промислові, рівень оплати: жовтень - 100%; листопад - 80%; грудень - 30%; січень - 40%; Дрібні домашні, рівень оплати в Тернопільській області: жовтень - 0%; листопад - 0%; грудень - 0% січень - 0%", - уточнив Герус.

Проблеми спостерігаються в областях, де енергетикою займаються компанії, пов'язані з Ігорем і Григорієм Суркісами. Львів- і Прикарпаттяобленерго належать Суркісам і неформальній групі "Приват" Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Але у Суркісів там оперативне управління.

З Тернопільобленерго складніше. Контрольний пакет акцій належить державі, міноритарії - компанії Ігоря Коломойського і Костянтина Григоришина. Але до управління донедавна мали відношення і Суркіси. До вересня минулого року наглядову раду Тернопільобленерго очолював Олександр Сагура - директор фірми Укренергоконсалтинг, яка управляє активами Суркісів в енергетиці. Тернопільобленерго досі значиться партнером Укренергоконсалтингу на його сайті.

Де гроші?

Герус звинувачує у всьому держкомпанію Укренерго. Обленерго нібито не виплачують "зелений" тариф домогосподарствам через заборгованість системного оператора перед ними в рамках компенсації за підтримку відновлюваної енергетики.

"За вересень розрахунки з ПУПами були проведені Укренерго тільки на 58%, розрахунок з ПУПами за зазначену послугу, починаючи з жовтня 2019 року, "Укренерго" не здійснювала взагалі", - йдеться у його депутатському запиті до Укренерго, опублікованому в Facebook.

В Укренерго визнають, що не платять, але корінь проблеми - в регуляторних правилах енергосистеми. За даними компанії, в рамках своїх зобов'язань оператор енергоринку повинен виплатити обленерго 774 млн грн, хоча до його тарифу на передачу закладено на цю послугу всього 137 млн грн.

Сумарний борг перед ПУПами в Укренерго оцінили в 289 млн грн - на 10 млн грн менше, ніж борг обленерго перед держкомпанією.

"Ми змогли виплатити 485 млн, що і так в три рази більше, ніж передбачено тарифом на передачу електроенергії. В умовах дефіциту коштів держкомпанії (майже 2,5 млрд грн), ми заплатили 354% від того джерела, що ми мали", - заявив в.о. керівника Укренерго Всеволод Ковальчук на прес-конференції 23 грудня.

Тенденції "домашнього" ринку

Не виключено, що проблема в трьох областях країни стане глобальною. Тим більше що частка домашніх СЕС в енергосистемі постійно зростає, а разом з нею - і обсяги виплат.

За даними Держенергоефективності, до кінця 2019 року сумарна потужність домашніх СЕС становила 400 МВт. Це на 61% більше, ніж роком раніше, і на 81,3% - ніж у 2017 році. Лідерами в цій сфері на перший квартал 2019-го були Дніпропетровська (25 МВт), Тернопільська (21 МВт) і Київська (15 МВт) області.

З такими темпами домашні електростанції можуть зіткнутися з тією ж проблемою, що і бізнес, який відчуває дефіцит виплат вже давно. Для порівняння, на 20 січня "Гарантований покупець" ще не повністю розрахувався з юрособами за листопад. Свій борг в ДП оцінює в 354 млн грн, з 1,7 млрд грн нарахованих.

Коли "постраждалим" власникам домашніх СЕС варто чекати виплат? За словами Ковальчука, цю проблему повинна вирішити Нацкомісія із тарифів (НКРЕКП), визначивши для держкомпанії джерело для компенсації.

Найближчий перегляд її тарифу запланований лише на квітень 2020 року, відзначають в Укренерго.

Чи планує регулятор переглядати тариф системного оператора достроково - поки невідомо. До моменту публікації матеріалу, НКРЕКП так і не відповіла на запит LIGA.net.

Читайте російською: Домашние СЭС на западной Украине остались без "зеленого" тарифа. Что происходит? Разбор

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини