Doing Business - сім сходинок вгору. Шукаємо реформи з мікроскопом

Doing Business - сім сходинок вгору. Шукаємо реформи з мікроскопом - Фото
businessman-2365538_1280
25.10.2019, 09:40

Україна виросла в головному інвестиційному рейтингу світу. У Кабміні кажуть, що це тільки початок. Чи вірить у це бізнес?

Україна зайняла 64 місце в щорічному рейтингу Світового банку Doing Business-2020. Результат країни за минулий рік - плюс сім позицій і поліпшення щодо шести ключових показників рейтингу з десяти.

ТОП-5 рейтингу, в порівнянні з минулим роком не змінився: на першому рядку - Нова Зеландія, за нею - Сінгапур, Данія, Гонконг і Південна Корея. Найкраща позиція серед країн-сусідів України у Грузії - 7 місце. Високі позиції займають Литва (11), Естонія (18), Латвія (19).

У ТОП-30 також входять Казахстан (25) і Росія (28). Польща - на 40 позиції, Угорщина - на 53-й.

В кінці рейтингу також без змін: Сомалі, Еритрея, Венесуела, Ємен і Лівія.

Глобальне становище України не змінилося - ми залишаємося однією з найбільш недружніх для бізнесу країн Європи.

Що змінилося в порівнянні з минулим роком і чи бачать прогрес українські підприємці?

Україна прогресує: будуємо, а не кредитуємо

П'ять років тому - за підсумками 2013 року - Україна не потрапляла в першу сотню рейтингу: 112 позиція і хороші показники тільки щодо одного з десяти індикаторів - доступ до кредитних ресурсів (14 місце в світі).

Зараз основні драйвери поліпшення позицій - отримання дозволів на будівництво (20 місце) і захист прав міноритарних інвесторів (45). Серйозне поліпшення за цими індикаторами (плюс 10 і 27 позицій відповідно) забезпечило загальний прогрес країни минулого року. Поряд з кредитуванням (хоча цей показник останніми роками тільки погіршується) - це три параметри, за якими Україна входить в топ-50 світового рейтингу.

"Зростання за підсумками минулого року - це позитивний сигнал, але це тільки початок: три дні тому почав працювати Кодекс законів про банкрутство, кілька тижнів тому - закон про стимулювання інвестдіяльності, продовжуємо дерегуляцію", - прокоментував новий рейтинг прем'єр Олексій Гончарук.

Уряд вирішив не концентрувати увагу на Doing Business при складанні KPIs програми дій Кабміну до 2024 року. Єдина конкретна мета - підвищити місце України щодо параметру "Оподаткування" до 24-го. Поки це найбільш проблемна для України сфера: в новому рейтингу Україна опустилася на 11 позицій з 54 на 65 місце. За іншими параметрами настільки сильного регресу не було.

Позитиву більше. Що Україна зробила за минулий рік

Згідно Doing Business-2020 року, Україна увійшла в число 22 країн світу (з досліджуваних 190), які поліпшили за останній рік щонайменше три з десяти індикаторів.

Автори звіту виділяють в України шість "позитивних" напрямків: крім будівництва та прав інвесторів це також доступ до енергомереж (але в цілому тут як і раніше дуже погана ситуація - 128 місце в світі), реєстрація власності (61), легкість міжнародної торгівлі (74 ), кредитування (позитив був, але в рейтингу Україна все одно втратила п'ять позицій).

Крім податків, погіршення зафіксовано в сфері вирішення проблем неплатоспроможних боржників (146).

Без змін залишилися параметри, "Доступ до кредитування", "Виконання контрактів".

Місце в рейтингу залежить не тільки від кількості набраних балів за конкретним показником, але і від результатів інших країн.

Серед позитиву автори звіту відзначають наступні параметри:

Будівництво. Дозволи на зведення нових об'єктів у межах Києва стали дешевшими (за рахунок зменшення пайового внеску). Також Україна скасувала стару вимогу щодо залучення до будівництва незалежних інженерів технагляду. Ще один плюс - повідомити до держархітектурно-будівельної інспекції про початок будівництва тепер можна онлайн.

Доступ до енергомереж. В Україні з'явився механізм компенсації за відключення електрики на добу і більше (правда, обсяги компенсацій невеликі - 400-600 грн для непобутових споживачів). Крім того, в квітні почала працювати Геодезична інформаційно-технічна система (ГІС), яка дозволяє споживачам побачити розташування електромереж (можна зрозуміти відстань від електроустановки до об'єкта отримання), оцінити оптимальний варіант і приблизну вартість підключення.

Реєстрація власності. Тут також вплинув запуск ДВС (в ній видно землі у власності територіальних громад та інших власників) - інформація про земресурси і процес реєстрації нових власників стала більш прозорою. Ще одне нововведення - поява публічної кадастрової карти.

Захист прав акціонерів. Процедури примусового викупу акцій міноритарних акціонерів мажоритаріями (squeeze out) проходять прозоро, вважають автори звіту.

Міжнародна торгівля. Україна спростила сертифікацію для постачальників автозапчастин.

Кредити. У вересні 2018 року почав працювати Кредитний реєстр НБУ: він містить інформацію про позичальників всіх українських банків.

Україна в 2020-му: прорив чи реформи? Що думає бізнес

Опитані LIGA.net представники бізнесу стримано коментують нові позиції України в Doing Business. Загальний посил - прогрес є, але він розбивається об корупцію в правоохоронних органах і судах.

Анна Дерев'янко, виконавчий директор European Business Association

Зростання - це завжди позитив, але потрібно розуміти, що наші сусіди, з якими ми конкуруємо за іноземні інвестиції, теж не стоять на місці, тому Україна повинна рухатися набагато швидше. При цьому важливо розуміти, що позиція в рейтингу - не самоціль для нас. Ми бачимо приклад Грузії, яка займає 7 місце в світі за легкістю ведення бізнесу, але, гадаю, що обсяг іноземних інвестицій на душу населення у неї значно менший, ніж, скажімо, у Польщі, хоча вона і нижче Грузії в рейтингу.

Інвестори дивляться не тільки на формальні показники, які відображаються в Doing Business, їм важливо, як країна бореться з корупцією, чи є справедливі суди, чи реформовані правоохоронні органи. Поки Україна показує не дуже значний прогрес у цих речах. Якщо він буде, впроваджувати інші реформи (і в оподаткуванні, і в будівництві, тощо) буде значно простіше.

Катерина Глазкова, виконавчий директор Союзу українських підприємців (СУП)

Сьогоднішні результати рейтингу в черговий раз свідчать, що ми все ще не зробили нічого кардинального для поліпшенням умов ведення бізнесу та інвестклімату. Потрібні рішучі реформи, а не напівзаходи. Однак не варто забувати, що потрібно працювати над ліквідацією "загроз" для внутрішніх і зовнішніх інвесторів, які не враховує рейтинг - корупційна складова і рейдерство.

Єдиний шлях для поліпшення позицій за показником "Оподаткування", на думку СУП - зменшення ставки податків на фонд заробітної плати і зменшення адміністративного навантаження, в тому числі, за рахунок заміни податку на прибуток податком на виведений капітал. Тільки введення ПНВК дасть Україні можливість піднятися на 18 позицій за цим компонентом і на 4 позиції в загальному рейтингу. Також вагомою реформою може бути зниження Єдиного соціального внеску до 0%. Попереднє зниження ЄСВ до 22% вже дало економічний ефект: надходження від податку на доходи фізичних осіб щорічно зростають на 40 млрд грн.

Підключення до електромереж - один з найбільш "болючих" індикаторів для України, незважаючи на незначні поліпшення за цим компонентом. По-перше, необхідно встановити безкоштовне підключення до електромереж. По-друге, зробити публічний доступ до існуючих потужностей відразу з можливістю подачі заявки на підключення. Третім кроком має стати забезпечення можливості подавати заявки для підключення онлайн.

Кодекс України з процедур банкрутства вступив в силу кілька днів тому (21 жовтня) - і дасть Україні підвищення в рейтингу 2021 в індикаторі "Рішення неплатоспроможності".

Прийнятий новим парламентом законопроект №1059 щодо стимулювання інвестиційної діяльності в сукупності підвищить позиції України в рейтингу щонайменше на 15 позицій. Закон про введення авторизованих економічних операторів на митниці підвищить Україну мінімум на 25 позицій в індикаторі "Міжнародна торгівля", але вже в рейтингу 2022 року.

Введення єдиного рахунку для сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування підвищить Україну мінімум на 9 позицій в індикаторі "Оподаткування" (також у 2022-му).

Олександр Почкун, керуючий партнер Baker Tilly Ukraine

Прогрес є прогрес, і в України справді є шанс зробити прорив у найближчі роки. Але тут відразу виникає безліч застережень: те, що правильні закони у нас нарешті почали прийматися - це, безумовно, добре, але питання в їх виконанні. Той же кодекс законів про банкрутство - рішення, яке потрібно було приймати ще дуже давно, але без нормальної судової системи він ніколи не запрацює належним чином. Те ж саме стосується й інших параметрів.

Що стосується серйозного погіршення в оподаткуванні, то я не відчув, що ситуація якось змінилася в погану сторону за минулий рік. У нас є питання до процедури відшкодування ПДВ: з'являються ознаки того, що "докопування до ком", як було до 2014 року, повертається, але в цілому, на мій погляд, причина тут не в тому, що у нас погана ситуація, а в тому, що наші конкуренти з рейтингу впроваджують зміни швидше і ефективніше.

Читайте російською: Doing Business - семь ступеней вверх. Ищем реформы с микроскопом

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини