RU

Динамо програло ПриватБанку $20 млн. Платити доведеться зараз. Що робити Суркісам?

Динамо програло ПриватБанку $20 млн. Платити доведеться зараз. Що робити Суркісам? - Фото
Брати Суркіси. Колаж – LIGA.net/Аліна Підлісна
22.10.2020, 10:52

Ігор Суркіс і його Динамо Київ повинні виплатити ПриватБанку близько $20 млн. Все – через Коломойського і націоналізацію

Поразка від італійського Ювентуса в першому матчі групового етапу Ліги чемпіонів принесла київському Динамо майже $6 млн. Приблизно стільки ж клуб Ігоря Суркіса отримає за кожну гру турніру – навіть якщо програє решту п'ять матчів.

Динамо вперше за три роки виступає в Лізі чемпіонів – найпрестижнішому футбольному турнірі світу. Участь у ньому закрила левову частку фінансових питань клубу. Загалом Динамо отримає щонайменше $35 млн – розмір свого річного бюджету.

Однак тренерському штабу Луческу рано планувати серйозну трансферну кампанію. Проблема – в несподіваних боргах, які вже незабаром з'являться у Динамо. Клуб повинен віддати майже $17 млн ​​державному ПриватБанку, ще близько $5 млн – особистий борг Ігоря Суркіса. За інформацією співрозмовників LIGA.net, знайомих із позицією банку, Приват виставить їм рахунки вже до кінця цього року.

Що це означає для Динамо і його власника? Ймовірно, доведеться домовлятися, кажуть співрозмовники LIGA.net. Але є і більш радикальний результат: ПриватБанк – колись титульний спонсор Динамо – здатний ініціювати банкрутство віцечемпіона України.

Це довгий і складний шлях, але поки саме Приват контролює цю гру.

VIP-клієнти і VIP-боржники. Звідки взявся борг Динамо перед Приватом

У 2008 році Динамо оформило перший кредит у ПриватБанку Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Історія починалася з кредитного ліміту приблизно на $3 млн, розповідає один зі співрозмовників LIGA.net у банку.

Протягом наступних восьми років Приват був стабільним фінансовим партнером Динамо: станом на січень 2018 року, коли закінчився останній кредитний договір між сторонами, клуб був винен банку $16,7 млн.

Великими клієнтами Привату були і члени родини бізнесменів Григорія та Ігоря Суркісів, які із середини 90-х років контролюють Динамо. Їхні депозити в Приваті сукупно перевищували мільярд гривень, левова частка належала батькові братів-бізнесменів – Рахмілю Суркісу. Він тримав у банку $20 млн. Цей депозит виступав забезпеченням за кредитами Динамо.

Також родина активно користувалася кредитними ресурсами банку – особливо Ігор Суркіс, борг якого перевищував 150 млн грн (понад $5 млн за курсом на 21 жовтня).

Ймовірно, Суркіси досі залишилися б топклієнтами ПриватБанку, але все перевернула націоналізація (грудень 2016-го). Суркісів визнали пов'язаними особами з ексвласниками банку на підставі того, що Ігор Суркіс та Ігор Коломойський спільно володіють медіахолдингом 1+1. Це послужило приводом для банку списати депозити Суркісів на свою користь.

Гроші втратили майже всі члени сімейства, крім Рахміля Суркіса – з невідомих причин, його гігантський депозит не був конвертований у капітал. Операцію з цими грошима не завершили: рахунок Суркіса-старшого зберігся, але власник фактично втратив доступ до депозиту.

Суди навколо цього рішення ПриватБанку тривали три з половиною роки. Для Суркісів все починалося якнайкраще: у 2017-му вони здобули перемогу в першій інстанції та апеляції. У січні 2018-го Приват відновив їхні депозити: ексклієнтам виплатили понад 300 млн грн "живими" грошима, ще 150 млн грн банк використовував, щоб перекрити старі кредити Ігоря та Світлани Суркісів.

Пізніше – у 2018-му – депозит Рахміля Суркіса було стягнуто, як забезпечення кредиту Динамо, який на той момент вже був прострочений. Зараз на рахунку Суркіса-старшого в банку залишається близько $2 млн, $200 000 він забрав готівкою.

Історія здавалася вичерпаною, але все змінилося в червні 2020 року: Велика палата Верховного суду скасувала рішення всіх попередніх інстанцій. Головний судовий процес Суркіси державі програли. Права на всі депозити Суркісів (зокрема Рахміля) знову перейшли до Привату.

Що тепер? Як Приват забиратиме у Суркісів гроші

Тепер сім'ї бізнесменів доведеться повернути гроші Привату. У банку неофіційно говорять, що до кінця року.

Рішення Великої палати фактично підтвердило правоту держави: депозити Суркісів (зокрема Рахміля Суркіса) були правомірно конвертовані в капітал банку. Активів сім'ї в банку більше не існує. Залишаються тільки борги.

Тепер Приват зобов'язаний "повернути" всі колишні виплати і взаємозаліки на користь Суркісів, розповідають двоє співрозмовників LIGA.net, близькі до керівництва фінустанови.

Претензії банку можна розділити на дві частини:

По-перше, гроші, які Суркіси забрали готівкою – приблизно 330 млн грн – банку доведеться забирати через суд. Це довга історія: з моменту рішення Великої палати (15 червня 2020 році) у Привата є рік на те, щоб звернутися із позовом і стягнути цю частину коштів, говорить один зі співрозмовників LIGA.net.

По-друге, борги Динамо, Ігоря та Світлани Суркісів перед банком також потрібно відновити (в 2018-му їх перекрили частиною депозитів сім'ї). Ситуація набагато складніша юридично, але перевага банку в тому, що він може не звертатися до суду. В такому разі зобов'язання Суркісів і Динамо можуть бути швидко відновлені: рахунок ексклієнти отримають вже в четвертому кварталі 2020 року, розповіли двоє співрозмовників, близькі до Привату.

У результаті, ймовірно, до кінця року ПриватБанк пред'явить ТОВ "Динамо Київ" претензію на $16,7 млн, Ігорю Суркісу – приблизно на 150 млн грн, Світлані Суркіс – на 3,5 млн грн.

Можливості ПриватБанку і фінанси Динамо

У пресслужбі Динамо до моменту публікації не відповіли на запит LIGA.net щодо кредиту клубу в ПриватБанку. Ігор Суркіс також не відреагував на дзвінки та смс-повідомлення.

Чи будуть вони обслуговувати борг перед Приватом? З огляду на те, що термін кредитних договорів закінчився два роки тому, гроші потрібно повернути відразу. В таких обставинах у Динамо і його власника є чотири варіанти:

– Заплатити: сукупно понад $20 млн вже цього року.

– Домовитися з банком. "Якщо, наприклад, Динамо звернеться в банк і запросить реструктуризацію або відтермінування, не думаю, що йому відмовлять", – говорить один зі співрозмовників LIGA.net, знайомий із позицією банку.

Зараз у Динамо немає жодних відносин із Приватом: клуб не обслуговується в банку з 2018 року, розповідає одне із джерел.

– Чекати на суди. Якщо позичальники проігнорують борг, який виник заново, Приват буде стягувати гроші через суд, каже один зі співрозмовників.

Чи є у Динамо гроші? Формально – ні. Найцінніші активи, які знаходяться на балансі ТОВ "Динамо Київ", – однойменний стадіон у центрі Києва і тренувальна база в Конча-Заспі. У серпні фінансисти, на прохання LIGA.net, оцінювали обидва об'єкти в $15 млн.

Ще близько $100 млн – трансферна вартість футболістів Динамо, але на балансі української юрособи таких сум немає. Із судових розглядів, пов'язаних із гравцями Динамо, відомо, що, як мінімум, частину зарплат їм виплачувала віргінська компанія Newport Management, а кошти від трансферів з 2017 року осідали на рахунках кіпрської Dynamo Kiev Cyprus. Так було з 25 млн євро від продажу Андрія Ярмоленка. Не виключено, що доходи від участі Динамо в єврокубках також залишаються на рахунках за межами України.

Найрадикальніший наслідок сценарію із судовим врегулюванням спору: банк як один із кредиторів має право ініціювати банкрутство Динамо. Тоді борги доведеться покривати активами клубу. Чи буде Приват першим на черзі? Станом на 21 жовтня в держреєстрі обтяження нерухомості немає інформації про те, що майно Динамо виступає заставою за іншими кредитами. Але процедура банкрутства – довгий процес із непередбачуваним результатом для ініціюючого кредитора. У боржника може виявитися багато інших кредиторів із великими претензіями.

– Сподіватися на "Печерське правосуддя". Велика палата Верховного суду все ж залишила Суркісам шанс на повернення грошей: 23 вересня позов сім'ї був знову направлений до першої інстанції – Печерський райсуд Києва.

У справі є низка процесуальних нюансів, наприклад, чи може цивільний суд розглядати позови, в яких йдеться про скасування угод із конвертації депозитів у капітал (можливо, це – юрисдикція господарських судів).

У будь-якому разі, для Суркісів це дуже важливий процес: у разі перемоги, вони можуть уникнути виплати грошей держбанку – але тільки, якщо закріплять потенційний успіх в апеляції. Проте, навіть якщо все піде за таким сценарієм, сім'я може не встигнути: 2017 року на обидві інстанції у Суркісів пішло близько 10 місяців.

Зараз стільки часу у них немає.

Читайте російською: Динамо проиграло ПриватБанку $20 млн. Платить придется сейчас. Что делать Суркисам?

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини