RU

Діджиталізуй це: 9 фактів про цифрову трансформацію, які важливо знати будь-якому бізнесу

03.10.2020, 10:30
Діджиталізуй це: 9 фактів про цифрову трансформацію, які важливо знати будь-якому бізнесу - Фото
Диджитал трансформация. Иллюстративное фото: depositphotos.com

Електронний документообіг – це цифрова трансформація?

Світовий локдаун знову змусив всіх заговорити про цифрову трансформацію бізнесу. Експерти були невблаганні: виживуть лише ті, хто готовий мінятися, відкритий до нових технологій та шляхів взаємодії. І дійсно, як показав досвід багатьох українських бізнесів, на плаву було значно легше втриматися тим, хто вже мав чи блискавично впровадив різноманітні програми, які допомагають командам злагоджено працювати поза офісом.

Однак цього недостатньо. Український малий і середній бізнес за час карантину в основному обзавівся технологічною базою, яка є "гігієнічним мінімумом". Але використання відеозв'язку і онлайн-офісів складно назвати повноцінною цифровою трансформацією.

Ми розпитали експертів двох найбільш інноваційних компаній в країні, стратегічних партнерів з розвитку цифрових і хмарних рішень – Київстар і Microsoft, – що ще належить зробити бізнесу, щоб дійсно пройти цифрову трансформацію (ЦТ). Експерти пояснюють, що включає в себе ЦТ, на їхню думку, які її цілі, і який результат вона повинна принести бізнесу. Особливо – малому. 

На 9 ключових питань про цифрову трансформацію відповідали:

Хіба цифрова трансформація бізнесу трапилася не тоді, коли в офісах з'явилися комп'ютери? Що ж це тоді?

Леонід Полупан, Microsoft: Комп'ютери, планшети, програмне забезпечення та інше, це необхідні інструменти, але не самодостатні. Забезпечити ними співробітників – це тільки початок. Вам потрібно також організувати для них можливість працювати у взаємозв'язаній екосистемі, будувати свою діяльність на напрацюваннях інших колег, швидко і легко знаходити інформацію, створювати нові процеси і удосконалювати наявні незалежно від того, робиться це в офісі або віддалено. Для успішної цифрової трансформації організаціям важливо провести цифрове з'єднання всіх аспектів бізнесу – від клієнтів до співробітників, операцій і продуктів.

Карантин змусив підключити з десяток різноманітних додатків і сервісів для віддаленої роботи співробітників, перевести паперовий документообіг – в електронний. Деякі компанії і зовсім відмовилися від офісів. Чи означає це, що компанія провела цифрову трансформацію бізнесу?

Леонід Полупан, Microsoft: Дійсно, під час карантину сталося неймовірне прискорення багатьох змін на робочих місцях. Мова не тільки про електронний документообіг і віддалений доступ до продуктивних систем. Фактично, мова йде про "віддалене все", включаючи забезпечення постійної мобільності, віддаленої роботи в розподілених командах та інше.

Нещодавно CEO Microsoft Сатья Наделла влучно зазначив, що на карантині "ми побачили два роки цифрової трансформації за два місяці".

Але це тільки початок великого шляху цифрової трансформації. Наступне, на що варто звернути увагу – це потенційні критичні проблеми, пов'язані з доступом до інформації, прийняттям рішень, продуктивністю і безпекою.

Чи потрібна цифрова трансформація малому бізнесу? Адже це дорого.

Ілля Польшаков, Київстар: Швидкість інновацій досягає такого рівня, що у будь-якого бізнесу не стоїть вибір використовувати або не використовувати нові технології. Питання простіше: innovate or die, тобто впроваджуйте інновації або ваш бізнес приречений.

Крім того, розвиток хмарних технологій, доступність телекомунікацій робить технологічні продукти і сервіси все більш доступними. Невеликому стартапу з декількома співробітниками і скромним бюджетом цілком буде по кишені оренда хмарних ресурсів для аналітики в хмарі, наприклад. Дійсно, в минулому, реалізація таких завдань вимагала сотень тисяч доларів інвестицій і багаторічної реалізації. Але зараз все стало куди доступніше.

Які з технологій для цифрової трансформації доступні в Україні?

Ілля Польшаков, Київстар: Цифрова трансформація – це, перш за все, зміна бізнес-моделі компанії, адаптація до постійно змінюваних технологічних трендів. Тобто це культура, а не технологія. У цьому контексті основний актив будь-якої програми трансформації – це люди: як підприємці, які придумують бізнес-моделі, так і технологічні експерти, які допомагають їх реалізовувати конкретними інструментами.

Завдяки розвитку телекомунікацій навіть невеликим українським компаніям доступні безліч інструментів, що дозволяють бізнесу ставати швидше і більш smart: інструменти для віддаленої роботи офісу на основі технологій Microsoft, хмарні рішення Azure Stack і Microsoft Azure, IoT для передачі даних між пристроями, аналітичні сервіси і рішення на основі алгоритмів Big Data, як маркетингові інструменти.

Як зрозуміти, що в компанії назріла необхідність у цифровій трансформації?

Леонід Полупан, Microsoft: Хоча жоден бізнес не захищений від криз на 100%, в новій реальності ми побачили, що найбільш стійкими виявилися цифрові компанії і ті, що мали на озброєнні якусь частину цифрових рішень, – вони змогли набагато швидше відреагувати і адаптуватися до потреб своїх клієнтів.

Організації, які вже почали шлях цифрової трансформації, відчувають переваги. Так, наприклад, завдяки хмарним технологіям вони мають доступ до багатьох інструментів і рішень відразу, коли їм це необхідно, а також в обсягах, адаптованих до їхніх потреб. Завдяки масштабованості і швидкості впровадження, вони отримують економію коштів. А завдяки ефективним і гнучким інструментам співробітники всієї організації залишаються продуктивними.

Я думаю, відповідь на це запитання очевидна: хочете бути більш стійким до будь-яких змін, вашому бізнесу потрібна цифрова трансформація.

Що отримують від цифрової трансформації клієнти компанії?

Ілля Польшаков, Київстар: Кращий сервіс. Розвиток технологій кожну секунду змінює клієнтські очікування, причому абсолютно непомітно для всіх. Ще зовсім недавно складний клієнтський шлях був нормою, а сьогодні багато хто вже і не пам'ятають, як довго колись чекали доставку товару або їжі, і що це було дорого. Зараз же клієнт очікує високу якість продукту або послуги в мінімальні терміни. І вибирає він серед сотні компаній, які конкурують своїми пропозиціями в його смартфоні. А щоб ваша компанія теж залишалася конкурентною – їй потрібно постійно покращувати свою бізнес-модель і якість товарів і послуг. Для цього потрібна, в тому числі цифрова трансформація.

Як спланувати цифрову трансформацію, щоб не накупити модних, але непотрібних програм і не найняти крутих, дорогих, але зайвих людей?

Ілля Польшаков, Київстар: Проекти по цифровій трансформації – складні, але життєво необхідні практично в будь-якому типі бізнесу. Вони вимагають залучення і максимального занурення топ-менеджерів, а також формування грамотної команди.

Ми вважаємо, що найбільш ефективно реалізовувати такі проекти ітеративним або пілотним способом. Так окремі ініціативи доводять свою ефективність в ізольованих умовах, після чого тиражуються в інші підрозділи або регіони.

Наприклад, при впровадженні хмарних рішень для наших бізнес-клієнтів ми часто ділимо такі проекти на три фази. На першому етапі ми проводимо аналіз потенційної цінності, яку може принести впровадження (Business Value Assessment). На другому – Proof of concept, де на окремій ізольованій ділянці впровадження підтверджуємо або коригуємо наші припущення. І тільки після перших двох успішно проведених пілотів ми пропонуємо клієнту провести більш широке впровадження рішення.

Як навчити співробітників використовувати все це? Або наймати нових людей, які вміють працювати з такими сервісами?

Леонід Полупан, Microsoft: Можна сказати напевно, що залучення нових співробітників, які знають ту чи іншу систему або сервіс, не гарантує 100% успіху в мінливому світі, адже завтра все може бути по-іншому і потрібні будуть знання інших сервісів або інструментів.

За нашими спостереженнями, організації краще проходять через трансформаційні процеси, коли співробітники працюють із загальними цінностями та ідеями як єдина команда. Так що справа знову не в інструментах, а в культурі. Коли в компаніях панує культура, підтримуюча постійний зв'язок всередині команди, і організаційне мислення засноване на гнучкості та відкритості до нових ідей, навичок, процесів і технологій – саме це стає базою для стійкості організації. Тоді не буде проблемою навіть навчити співробітників з нуля.

Що ж стосується інструментів для навчання, то їх вибір досить різноманітний. У нас є платформа Microsoft Learn , яка пропонує широкий перелік навчальних курсів, щоб допомогти співробітникам залишатися продуктивними і формувати нові навички в мінливому світі.

Яким повинен бути кінцевий результат? Як зрозуміти, що цифрова трансформація вдалася?

Ілля Польшаков, Київстар: Світ, в якому ми живемо сьогодні, принципово відрізняється від того, в якому ми жили вчора, і майже напевно він буде виглядати по-іншому через рік. Тому цифрова трансформація не має якоїсь фінальної точки, до якої можна дійти і зупинитися. Це як подорож, кожен крок якого відкриває нові рівні організаційної стійкості, допомагаючи компаніям вийти з цієї кризи і стати ще сильнішими і готовими до наступних викликів. Саме ваше відчуття, що компанія гнучка, адаптивна і стійка одночасно і буде ознакою того, що ви все зробили правильно. Але для цього трансформація повинна стати частиною культури, а не одноразовим актом.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини