RU

Deutsche Залізниця або У-Bahn: що було б, якби українською залізницею управляли німці

24.01.2020, 12:43
Deutsche Залізниця або У-Bahn: що було б, якби українською залізницею управляли німці - Фото
Фото з Facebook Євгена Кравцова

Іноземний керуючий у держмонополії - це добре чи погано? Ось, що говорить бізнес

Головною новиною для України на Всесвітньому економічному форумі в Давосі стало підписання меморандуму українським урядом з німецьким залізничним оператором.

Андрій Ставніцер, співвласник і головний виконавчий директор порту TIS, партнер SD Capital


Я - головний лобіст спільних підприємств з іноземними компаніями. Мультинаціональні компанії приводять із собою стандарти, правильний, чистий лобізм, тиск посольств, наглядові ради, які адекватно працюють. Якщо такі компанії порушують антикорупційні стандарти, їх переслідують в усьому світі. Співпраця з іноземцями - шлях очищення від корупції, і нам варто йти ним набагато швидше, ніж ми це робили досі.

Укрзалізниця, на жаль, стала надто політизованою - розмінна монета великих політичних переговорів і перетрубацій. Фахівці тут міняються через політичні причини, без прив'язки до KPI. Можна спробувати зрозуміти, коли мова йде про голову компанії, але з кожною зміною голови змінюються регіональні керівники, інженерна еліта. Професіонали йдуть, залишаються бюрократи. Все це жахливо позначається на роботі Укрзалізниці. А ми говоримо про компанію, від якої фізично залежить великий бізнес всієї країни, а від них, у свою чергу, і дотації пасажирських перевезень.

Ще не до кінця зрозуміло, що саме буде відбуватися з Deutche Bahn. Але, думаю, будь-яка взаємодія з міжнародним, високоефективним оператором буде корисною для УЗ. Сподіваюся, цей меморандум - початок великого партнерства, а не формальна ввічливість.

Ігор Мазепа, засновник інвесткомпанії Concorde Capital

В Укрзалізниці є дві глобальні проблеми. Перша - надлишок персоналу, високий рівень зносу вагонів і локомотивів. Друга - це негативний зовнішній вплив: зарегульованість деяких сегментів (особливо - низькі тарифи в пасажирському сегменті), високе податкове навантаження (наприклад, високий податок на землю; акциз на паливо, сплата якого йде на автодороги).

Зовнішній незалежний консультант або менеджер може допомогти компанії вирішити ці проблеми набагато швидше, зокрема на державному рівні. Тобто, основна допомога від німецьких фахівців для УЗ може полягати в тому, що вони зможуть переконати уряд перетворити її на компанію, орієнтовану на прибуток, з елементу соціального захисту населення.

Якщо наші залізничники і чиновники будуть прислухатися до рекомендацій німецьких фахівців, позитивний ефект для компанії може скласти близько 10 млрд грн на рік.

Але не варто очікувати, що за допомогою німецьких фахівців УЗ перетвориться на Deutsche Bahn (між іншим, за обсягом перевезених залізницею вантажів УЗ буде побільше, ніж Deutsche Bahn). Сила Deutsche Bahn - в платоспроможному попиті. Якби Deutsche Bahn перевозив вантажі та пасажирів за українськими тарифами, то операційний збиток компанії від залізничних вантажо- і пасажироперевезень склав би минулого року близько 4 млрд євро.

Алекс Ліссітса, гендиректор агрохолдингу ІМК

Укрзалізниця потребує не тільки величезних інвестицій але і професійного менеджменту. Це стосується як вантажних так і пасажирських перевезень. Величезна кількість об'єктів використовуються неефективно або не за призначенням, відповідно їх потрібно продати.

Отримати партнера-гіганта з Європи? Це вирішило б частину проблем.

Читайте російською: Deutsche Залізниця или У-Bahn: что если бы украинской ж/д и правда управляли немцы? Опрос

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини