RU

Держбюджет-2012: газ в обмін на пільги

23.12.2011, 10:49
Держбюджет-2012: газ в обмін на пільги - Фото
3f7c383899b302126451996c50afb1a4.jpg

Новий рік Україна зустріне з бюджетом - напередодні документ був підтриманий 250 картками нардепів, розхвалений владою і розкритикований опозицією

До цих пір головний фінансовий документ країни не ухвалювали виключно через повну невідомість у питанні ціни на російський газ. У ході переговорів в Москві визначити ціну не вдалося, але стало ясно зрозуміло, що вона буде чималою. Відповідно, і з держбюджетом тягнути більше не було сенсу. І вчора Верховна Рада прийняла в цілому проект державного бюджету на 2012 рік. Головний фінансовий документ країни підтримали 250 карток народних депутатів: 190 регіоналів, 10 депутатів від НУНС, 18 представників групи Реформи заради майбутнього, 20 депутатів Народної партії, 12 позафракційних. Бютівці та комуністи за бюджет не голосували.

Документ, як зазначив прес-секретар прем'єр-міністра України Миколи Азарова Віталій Лук'яненко, підготовлений "за жорстким сценарієм, щоб не залежати від будь-якого тиску" і вийшов "дуже реалістичним".

Держбюджет-2012 базується на діючих з Росією газових контрактах, згідно з якими прогнозована середня вартість російського газу в 2012 році складе $416 за тис. кубометрів. Дохідна частина держбюджету становить 332 млрд.грн., місцевих бюджетів - 92,6 млрд.грн, зведеного бюджету - 424,2 млрд.грн. У порівнянні з бюджетом нинішнього року, видаткова частина збільшилася на 35 млрд.грн. Розмір прожиткового мінімуму збільшений на 128 грн.

Він розрахований на таких прогнозах основних макропоказників: номінальний ВВП становить 1,5 трлн.грн., зростання ВВП - 3,9%, індекс споживчих цін - 7,9%, індекс цін виробників - 9,4%; темп приросту експорту - 6,3%, імпорту - 6,4%. Дефіцит держбюджету передбачений в обсязі 37,1 млрд.грн., або 2,5% ВВП.

Держбюджет передбачає підвищення посадового окладу працівника першого тарифного розряду єдиної тарифної сітки та встановлення його у розмірі: з 1 січня - 773 грн., з 1 липня - 802 грн., з 1 вересня - 807 грн., з 1 жовтня - 823 грн. і з 1 грудня - 839 грн. на місяць. Таким чином, приріст середньорічного розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду єдиної тарифної сітки складе 25,5%.

Усім педагогічним працівникам уряд заклав у документ 20%-ву надбавку від посадового окладу.

У 2012 році з державного бюджету до Пенсійного фонду буде спрямовано 57,5 ​​млрд.грн. Зростання пенсій на 2012 рік передбачено на рівні 10%. На 20% планується збільшити розміри пенсій інвалідам війни та дітям війни.

Також планується в 2,2 рази збільшити допомогу при народженні дитини - на першу дитину 27 460 грн. замість 12 240 в 2010 році, на другу - 54 920 замість 25 000, на третю - 109 840 замість 50 000. Крім того, буде збільшено допомогу для дітей, що знаходяться під опікою, з 1669-1999,9 до 1830,7-2281,5 грн.

Додаткові 1,8 млрд.грн. закладені на підвищення пенсій інвалідам-ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. При цьому, за розрахунками Мінфіну, середній розмір пенсій ліквідаторів зросте в два рази, склавши для інвалідів першої групи 5439,52 грн. проти 2442,98 грн. в 2011 році, для інвалідів другої групи - 5128,73 грн. проти 2195,21 грн., для інвалідів третьої групи - 3941,53 грн. замість 1421,61 грн.

Голова Верховної Ради Володимир Литвин поставив проект бюджету на голосування з урахуванням висновків профільного парламентського комітету, з доповненнями міністра фінансів Федора Ярошенка щодо можливості фінансування нацпроектів в сумі 1,4 млрд.грн. після перегляду бюджету за підсумками двох місяців 2012 року, а також з урахуванням скасування депутатських пільг.

"Коли за підсумками двох місяців ми будемо переглядати бюджет у зв'язку з переглядом ціни на газ, у нас звільниться ресурс, і ми запропонуємо вам внести зміни в закон про держбюджет на 2012 рік, які дозволять профінансувати національні проекти", - пояснив Ярошенко, представляючи документ у Верховній Раді.

У результаті пільгове питання стало, мабуть, найпопулярнішим серед політиків у бюджетному контексті. Фракція БЮТ, яка за бюджет не голосувала, вже заявила про намір оскаржити його в Конституційному суді України. "Фактично цілий розділ, що стосується зняття та обмеження пільг всім категоріям пільговиків, знайшов своє відображення в цьому проекті бюджету", - сказав опозиційний прем'єр-міністр Сергій Соболєв. За його словами, саме цю норму влада неодноразово намагалася провести в парламенті окремими законопроектами. "Тепер вони, не соромлячись, включають цей розділ в тіло бюджету", - наголосив Соболєв.

Опозиційний міністр соцполітики Андрій Павловський нагадав, що це прямо суперечить Конституції, і Конституційний суд неодноразово виносив рішення з приводу спроб скасувати пільги законом про держбюджет.

Крім того, опозиція констатувала, що при підготовці проекту бюджету до другого читання витрати на депутатів скоротилися, а на Кабінет міністрів і президента - збільшилися. "Зокрема, на утримання секретаріату Кабінету міністрів виділяється 278 мільйонів гривень, що на 23 мільйони більше, ніж було у першому читанні. На забезпечення діяльності президента додали 7,5 мільйонів. Також збільшення стосується державної судової адміністрації, Міністерства внутрішніх справ, інших органів влади", - підрахував віце-спікер Микола Томенко.

У підсумку під час голосування депутати дійсно урізали свої пільги - тепер у них немає права на безкоштовне паркування, безкоштовний проїзд. Депутати також залишаються без путівок на санаторно-курортне лікування тощо.

Загалом, як підрахував нунсівець В'ячеслав Кириленко, свої пільги депутати урізали не більше ніж на 10%. Разом з тим депутат Кирило Куликов звернув увагу на те, що в бюджеті-2012 Кабмін "воскрешає" норму законопроекту N9127, яким фактично припиняються виплати пільг чорнобильцям і афганцям. Свого часу цей документ викликав хвилю протестів пільговиків по всій Україні.

Проте глава парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов запевнив, що гроші на соціальні виплати у бюджеті обов'язково будуть. "Безумовно, якщо бюджет наповнений, то гроші будуть виплачуватися. А якщо бюджет не буде наповнюватися, то звідки будуть братися виплати? Вирішувати в даному випадку Кабінету міністрів. За всі роки не був сформований бюджет так, щоб це питання вирішувала якась інша інстанція", - сказав регіонал.

Разом з тим однопартієць Єфремова Олексій Плотніков заявив, що "навіть за умови ціни на російський газ на рівні $416 ми припускаємо економічне зростання нашої держави до 4% ВВП". "Крім того, в бюджеті закладено зростання соціальних виплат, мінімальних пенсій і заробітних плат", - сказав він.

Опозиція, незважаючи на всі запевнення, держбюджетом категорично незадоволена. Так, В'ячеслав Кириленко впевнений, що держбюджет на 2012 рік був прийнятий з порушенням Бюджетного кодексу і регламенту Верховної Ради, "тому що роздали бюджет у форматі першого читання депутатам, ніяких порівняльних таблиць немає, жодні поправки не враховані, і ніякого постатейного голосування не відбувалося" . "Тому що у нас були соціальні пропозиції, у нас були по макропоказниках пропозиції, і у нас були по видатках на владу пропозиції, в бік їх зменшення", - пояснив він.

В цілому партія Батьківщина вважає прийнятий держбюджет "бюджетом Межигір'я". "Оскільки основна частина території України розташована між Карпатськими та Кримськими горами, Янукович сприймає державу як свій приватний особняк - велике Межигір'я. Саме тому пріоритетом так званого бюджету-2012 є першочергове задоволення фінансових потреб і невгамовних апетитів президента", - зазначили в партії.

На думку партійців, бюджет, прийнятий "без обговорення, без дискусії, без врахування пропозицій опозиції", повністю відповідає політиці Януковича протягом двох років його перебування при владі: "Справжнє гасло Януковича - багаті стають ще багатшими, а бідні - ще біднішими. Таку мету переслідує і бюджет-2012".

У відповідь на всі звинувачення регіонали заявили, що вважають прийняття держбюджету процесом, по-перше - логічним, а по-друге - ще не остаточним. "Бюджет ми прийняли вчасно, згідно з Конституцією, згідно з Бюджетним кодексом, до кінця року уряд прийняв бюджет. Якщо є якісь поправки і недоліки, завжди це можна виправити. У нас ще є пленарний тиждень цієї сесії в січні, ми можемо розглянути, і я впевнений, що ми до цього повернемося", - заявив голова регламентного комітету Верховної Ради, народний депутат від Партії регіонів Володимир Макеєнко.

Євгенія МАЗУР
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини