Що зміниться для вашого бізнесу в 2020 році: податки, ФОПи, держбюджет. Розбір Ліга:Закон

28.12.2019, 09:21
Що зміниться для вашого бізнесу в 2020 році: податки, ФОПи, держбюджет. Розбір Ліга:Закон - Фото
податки Depositphotos.com

Які податкові нововведення чекають українських підприємців? Усе важливе в одному тексті

До Нового року Верховна Рада не встигла прийняти великий пакет поправок до Податкового кодексу - на заваді стали політичні події навколо законопроекту про відкриття ринку землі.

Проте, є ряд важливих змін, про які потрібно знати. Про них - у дайджесті ЛІГА: ЗАКОН.

Держбюджет і податки для підприємців

Перше, з чого варто почати - Закон про держбюджет на 2020 рік і його вплив на податки і внески для підприємців.

Нагадаємо, що мінімальна зарплата (МЗП) з 1 січня 2020 складе 4723 грн, прожитковий мінімум для працездатних осіб (ПМ) - 2102 грн. Виходячи з цього, сума мінімального страхового внеску з ЄСВ (22% МЗП) у 2020 році складе 1039,06 грн.

Єдиний податок для фізосіб-підприємців на 1-й групі складе 210,2 грн (10% ПМ), разом з ЄСВ - 1249,29 грн щомісяця.

Працювати на 2-й групі обійдеться трохи дорожче: єдиний податок (20% МЗП) - 944,6 грн, з ЄСВ - 1983,66 грн на місяць. 

Третя група, як і раніше, сплачує єдиний податок від доходу за ставкою 5% (без ПДВ) або 3% (з ПДВ). Ліміти щодо доходів для "єдинників" теж поки не змінилися.

Що зміниться для вашого бізнесу в 2020 році: податки, ФОПи, держбюджет. Розбір Ліга:Закон

Податки в 2020 році. Джерело - ЛІГА:ЗАКОН

Торгівля і РРО

Новації в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО), передбачені Законами № 128-IX і №129-IX, будуть вступати в силу поетапно.

Із 19 квітня 2020 з'явиться можливість використовувати програмні РРО замість звичайних касових апаратів і видавати покупцям чеки в електронній формі. Крім того, істотно виростуть розміри штрафів за порушення законодавства про РРО.

З 1 жовтня 2020 розшириться коло підприємців, які будуть зобов'язані застосовувати РРО незалежно від обсягу доходу. Крім техніки і медикаментів, в нього увійдуть, зокрема:

  • інтернет-торгівля;
  • торгівля ювелірними виробами;
  • громадське харчування;
  • туристичні послуги;
  • готельні послуги.

З цієї ж дати запрацюють норми про «кешбек»: покупці, які здійснили покупку на суму понад 850 грн, і які не отримали фіскальний чек, який відповідає всім вимогам законодавства про РРО, зможуть отримати свої гроші назад. За все заплатить недбайливий продавець.

З 1 січня 2021 року право приймати готівку без РРО залишиться тільки у ФОПів 1-ї групи. Всі інші єдинники незалежно від річного доходу будуть зобов'язані застосовувати РРО.

ПДВ і податкові накладні

Поневіряння платників ПДВ із блокуванням податкових накладних у 2020 році продовжаться. 19 грудня Верховний Суд призупинив виконання рішень судів першої та апеляційної інстанцій про незаконність кабмінівського Порядку блокування податкових накладних у частині критеріїв блокування накладних та роботи комісій при органах ДПС, які розглядають документи на розблокування. Їх виконання призупинено до винесення рішення по суті спору. Тим часом, Мінфін поспішив затвердити новий Порядок прийняття рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації, щоб створити хоч якусь видимість законності роботи комісій.

На цьому тлі вимоги до самих податкових накладних стають дедалі жорсткішими. Причому не тільки до тих, які видаються покупцеві. Держава хоче через систему електронного адміністрування ПДВ контролювати все і вся. Тому з 1 січня 2020 року підсумкові накладні, які заповнюються за підсумками кожного дня в роздрібній торгівлі і не видаються покупцям, треба буде заповнювати докладно. У них треба буде заповнювати всі графи і детально розшифровувати всю номенклатуру із зазначенням кількості, ціни, кодів класифікаторів УКТЗЕД/ДКПП. Відповідні зміни до Порядку заповнення податкових накладних, затверджені наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307, наберуть чинності з 1 січня 2020.

Акцизний податок на паливо і спирт

З 1 січня 2020 закінчується термін дії мораторію на застосування штрафів за зберігання палива без наявності відповідних ліцензій, обов'язковість яких передбачена Законом "Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального". Сама ліцензія коштує відносно недорого (780 грн на рік), але штрафи за її відсутність воістину драконівські - півмільйона гривень. На щастя, в цьому році Рада встигла прийняти законопроект № 2317, яким, поряд із удосконаленням процедури адміністрування паливного акцизу, спрощується процедура отримання ліцензії на зберігання палива і спирту суб'єктами, які не реалізують їх іншим особам, і використовують тільки для своїх цілей. Правда, він ще має бути підписаний президентом та опублікований, тому не встигне вберегти всіх від штрафів.

Крім того, з початком нового року податкова зможе штрафувати розпорядників акцизних складів за неподання електронних звітів про фактичні залишки палива або спирту етилового (1000 грн за кожен випадок неподання). До цього ж терміну всі розпорядники акцизних складів, навіть найменших, повинні були встигнути оснастити їх рівнемірами і витратомірами, оскільки запрацює система автоматичного зіставлення показників цих пристроїв і звітів про залишки палива і спирту.

Зовнішньоекономічна діяльність

З 1 січня 2020 року набере чинності нова редакція правил Інкотермс 2020 року, відповідно до яких формулюються умови договорів поставки товарів у міжнародній торгівлі, момент і порядок переходу права власності і ризиків від продавця до покупця.

У свою чергу від умов таких договорів безпосередньо залежить оподаткування ЗЕД-операцій.

Фінансова та податкова звітність

Починаючи з фінансової звітності за 2019 рік підприємства, які зобов'язані застосовувати Міжнародні стандарти фінансової звітності, повинні складати її з застосуванням таксономії фінансової звітності UA XBRL МСФЗ і подавати в "єдине вікно" при Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).

Правда, це не звільняє від подання ще одного комплекту фінансової звітності в колишнє єдине вікно, для Держстатистики і Державної податкової служби. Адже фінансова звітність є обов'язковим додатком до декларації з податку на прибуток підприємства. Яка, між тим, теж оновилася.

І наостанок звертаємо увагу платників податків, що з 1 січня зміняться рахунки для сплати податків і зборів. І вони тепер будуть у форматі IBAN. Нові реквізити рахунків ви можете знайти тут.

Огляд підготовлено компанією ЛІГА:ЗАКОН спеціально для LIGA.net

Читайте матеріал російською: Госбюджет, ФОПы и акцизы: главные налоговые изменения в 2020 году. Дайджест от Ліга:Закон

Юрий Цыганок
Юрий Цыганок
ассоциированный партнер налоговой практики Crowe AVR
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини