RU

Дефолт або перебудова. Що очікує Укрзалізницю після коронакризи

Дефолт або перебудова. Що очікує Укрзалізницю після коронакризи - Фото
Фото: Медіацентр Магістраль
08.04.2020, 12:55

У першому півріччі залізниця недоотримає мільярди гривень виторгу. Куди коронакриза заведе Укрзалізницю?

У середині березня вперше в історії незалежної України УЗ повністю зупинила пасажирське сполучення. Закрито всі вокзали. Зараз залізниця перевозить тільки залізничників, медиків, поліцейських і співробітників Держслужби з надзвичайних ситуацій.

Компанія не зупинила вантажоперевезення - основне джерело доходу, але і тут не все райдужно.

У першому півріччі 2020 року через наслідки коронавірусу Укрзалізниця (УЗ) недоотримає майже 12 млрд грн, написав в колонці для LIGA.net радник міністра інфраструктури Віктор Довгань, з посиланням на дані УЗ.

Левову частку - близько 8,4 млрд грн - від вантажних перевезень, 3,3 млрд грн - від пасажирських. Тільки в березні компанія недоотримає 1,3 млрд грн, повідомив 31 березня в.о. глави УЗ Желько Марчек.

УЗ вже спробувала згладити панічні настрої: менеджмент контролює ситуацію, незважаючи на зниження доходів компанія забезпечить стабільність фінансових показників.

LIGA.net розбиралася, з якими втратами Укрзалізниця пройде через коронакризу й чого чекати 250-тисячному колективу залізниці.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Дорога до кризи

Передумови до зниження обсягів вантажоперевезень з'явилися ще до карантину. У січні-лютому 2020-го залізниця перевезла на 1,3 млн тонн вантажів менше ніж в 2019-му (-2,6%). Після карантину негативна динаміка прискорилася.

"Ми спостерігаємо зниження обсягів виробництва до 30% і зупинку роботи окремих підприємств-вантажовідправників, що також негативно впливає на прибутковість УЗ", - розповів Марчек.

Ця тенденція відіб'ється на результатах року. "УЗ в вантажних перевезеннях орієнтована на зовнішні ринки. З огляду на те, що уряд прогнозує падіння експорту і імпорту за підсумками 2020 року на 5,5% і 10% відповідно, можемо припустити, що компанія недоотримає дохід від цих операцій", - говорить економіст Центру економічної стратегії Богдан Прохоров.

Укрзалізниця забезпечує 82% вантажних і близько 50% пасажирських перевезень, що здійснюються всіма видами транспорту в Україні. За обсягами вантажних перевезень українська залізниця займає четверте місце на Євразійському континенті, поступаючись тільки залізницям Китаю, Росії та Індії. У 2018 році УЗ відзвітувала про чистий прибуток в 203,9 млн грн при виторгу 83,4 млрд грн, EBITDA - 16 млрд грн.

За словами Прохорова, на мінус УЗ в першу чергу грає зниження попиту на перевезення вантажів від металургів та енергетиків.

Найбільші - Метінвест і ДТЕК Ріната Ахметова. Обидві компанії подають негативні сигнали, які говорять про потенційне зниження попиту на перевезення. ДТЕК виводить в простій частину шахт, а Метінвест допускає зниження виробництва і перенесення запуску після ремонту чотирьох доменних печей.

Що це означає в цифрах для залізниці? "Падіння обсягів перевезення вантажів УЗ в першому півріччі може скласти 5-7% або близько - 10 млн тонн вантажу: 146 млн тонн, проти 156,8 млн тонн", - прогнозує член експертної ради при Мінінфраструктури Валерій Ткачов.

За його розрахунками, найсильніше просядуть перевезення кам'яного вугілля (3,5-4 млн тонн, -20%); коксу (330 000 тонн, -15%); нафтопродуктів (50 000 тонн, -5%); цементу (50 000 тонн, -5%).

Компенсувати провал можуть перевезення зерна, металобрухту, руда та контейнери, додає Ткачов.

Погані фінанси

Фінрезультати за 2019 рік компанія поки не розкривала. Згідно проміжної консолідованої фінзвітності УЗ за 6 місяців 2019 виторг компанії склав 44,2 млрд грн проти 39,9 млрд грн за аналогічний період 2018 року. Показник EBITDA - 7,5 млрд грн. УЗ розраховує на прибуток 2,5-3 млрд грн за підсумками 2019 року, заявляв екс-глава УЗ Євген Кравцов.

2020-й перевернув ситуацію на 180 градусів. У компанії очікують чистий збиток за підсумками шести місяців 2020 року на рівні 6-10 млрд грн, розповідав Марчек. Це найгірший результат з 2015 року. Пізніше його заяву видалили з facebook УЗ.

Але якщо Марчек і згустив фарби, то не набагато. Виходячи з доступних даних, глава аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій оцінює чистий збиток УЗ в першому півріччі на рівні 4-6 млрд грн.

"Ми очікуємо, що ситуація покращиться вже у другому півріччі 2020-го, тоді ми не тільки повернемо традиційні виплати залізничникам, а й постараємося компенсувати всі недоотримані кошти", - заявляв Марчек.

З метою економії наглядова рада і топ-менеджмент УЗ відмовилися від премій, частину співробітників відправили у відпустку, скорочені додаткові виплати всім працівникам.

Компанія зараз переглядає план закупівель на 2020 рік, працює над розширенням кредитних ліній і планує скорочення капітальних інвестицій. Тут є на чому економити. У проекті фінплану на 2020 рік, який до цих пір не прийняли, на капінвестиції (закупівля вагонів і локомотивів, електрифікація і т.д.) закладали близько 20 млрд грн.

Читайте також: Авіалінії Антонова: Через коронавірус замовлення виросли на третину. Але не в Україні. Інтерв'ю

Чи допоможе це врятувати рік? Співрозмовники LIGA.net прогнозують: через коронавірус і карантин в 2020-му залізниця може піти в мінус. Фінальні цифри будуть залежати від того, коли завершиться карантин і як сильно компанія зможе скоротити витрати.

УЗ за підсумками року може показати фінансовий результат в межах від мінус до плюс 1 млрд грн, прогнозує директор залізничної компанії Квадро-Центр Олександр Ткачук.

Ткачов песимістичніше: якщо топ-менеджмент не проведе жорстких антикризових заходів, збиток може досягти 8-10 млрд грн.

Пасажири не допоможуть

"Пасажирські перевезення забезпечують приблизно 10% доходу компанії, але ці доходи не покривають витрат, тому пасажирські перевезення крос-субсидуються за рахунок вантажних", - говорить Прохоров з ЦЕС.

У 2019 збитки УЗ від пасажирських перевезень перевищили 12 млрд грн, повідомляла компанія в січні. Чому їх зупинка не сильно допоможе бізнесу?

"Припинення пасажирського сполучення не означає автоматичного обнулення витрат на них", - пояснював раніше екс-глава пасдепартамента УЗ Олександр Красноштан. Потрібно обслуговувати поїзди, вокзали, платити зарплату персоналу, забезпечувати соціальні перевезення лікарів та інших категорій.

Дефолт та інші ризики

Екс-заступник міністра інфраструктури Володимир Шульмейстер виділяє чотири основні ризики для УЗ в зв'язку з пандемією та її наслідками.

Один з головних - втрата керованості компанії, викликана відсутністю в Україні іноземних членів правління і наглядової ради. Другий - втрата кваліфікованих кадрів. Третій ризик - недофінансування капітльних інвестицій, згортання поточних інфрастурктурних проектів.

Четвертий - дефолти за зобов'язаннями УЗ. І це один з головних викликів для компанії в 2020 році.

Член наглядової ради УЗ Олег Журавльов в інтерв'ю ЦТС визнавав, що у компанії можуть виникнути складності до літа, через падіння вантажних перевезень і пік виплат за борговими зобов'язаннями.

Читайте також - Чи зможуть МАУ і SkyUp пережити найбільшу кризу в історії авіації

Сумарно в 2020 році УЗ повинна виплатити кредиторам понад $330 млн, - випливає з даних презентації УЗ для інвесторів. У другому кварталі $38 млн (за курсом 26,5), в третьому - $267 млн ​​(з яких $50 млн за євробондами), в четвертому - $28 млн.

"При розробці стратегії залізниця не прорахувала ні пандемію, ні кризу. Чи переживе УЗ цю бурю? Все буде залежати від кредиторів і здатності акціонера - держави реструктуризувати ці борги", - говорить Олександр Ткачук.

Журавльов запевняє, що грошей на зовнішніх ринках немає і обіцяє знайти фінансування в Україні. "Обговорюємо з українськими банками різні програми фінансування і вже готуємо з одним великим українським банком відповідну велику програму", - відзначає він.

У нинішній ситуації залучити рефінансування можна  тільки на складних умовах, попереджає глава аналітичного департаменту Eavex Capital Дмитро Чурін.

Чи переживе УЗ шторм

Співрозмовники LIGA.net впевнені, що УЗ вистоїть. "Якщо компанія оптимізує витрати і вирішить регуляторні питання, то зможе вийти з цієї кризи сильнішою. Думаю, що з ліквідністю у них все буде добре в будь-якому випадку", - зазначає Паращій.

В крайньому випадку залізницю підтримає держава, вважає Прохоров з ЦЕС. Наприклад, даватиме пільги зі сплати податку на землю - це звільнить близько 4 млрд грн, - або забезпечить пряме фінансування інвестицій з бюджету, додає він.

З ним погоджується Чурін: "УЗ як держкомпанія може претендувати на певне фінансове підживлення від уряду. Не виключено, що держава може "влити"додатковий капітал в УЗ як збільшення статутного фонду компанії".

Читайте також російською: Дефолт или перестройка. Что ожидает Укрзалізницю после коронакризиса

Денис Кацило
Денис Кацило
обозреватель портала LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини