RU

Де в Україні дорожча комуналка: рейтинг міст від LIGA.net

Де в Україні дорожча комуналка: рейтинг міст від LIGA.net - Фото
Фото: depositphotos.com
24.02.2020, 10:31

Ми зібрали вартість основних комунальних послуг у всіх обласних центрах країни. І порівняли. Дивовижний результат

Всім цікаво, скільки ми платимо за комунальні послуги. Ще цікавіше, хто платить дорожче: я або сусід. Де платять більше: на сході чи на заході, на півдні або в центрі. В Україні немає офіційних даних, в яких регіонах комуналка дорожча.

Ми спробували відповісти на це питання і склали власний рейтинг міст за вартістю комунальних послуг, спираючись на затверджені місячні норми споживання.

Результат виявився несподіваним. Яке місто виявилося найдорожчим? Спойлер – не Київ.

Як ми рахували

Сумарну вартість комуналки ми порахували за допомогою затверджених Кабінетом міністрів України норм споживання, які використовуються, якщо у споживача відсутні лічильники.

Місячні норми детально розписані в постанові Кабміну №409 - на одну людину на місяць налічується 2 кубометри холодної води, 1,6 кубів гарячої і 3,6 кубометрів водовідведення.

Також, згідно з постановою, одній людині в сім'ї на місяць належить 3,3 кубів газу і 70 кВт-год електроенергії.

Якщо у квартирі прописана більш ніж одна людина – плюс 30 кВт-год електроенергії за кожного додаткового члена сім'ї. Єдине правило: загальний розрахунок не повинен перевищувати 190 кВт-год.

Утримання будинку та тариф на тепло розраховуються за простою методикою: встановлений регулятором або місцевою владою тариф множиться на метраж квартири. Якщо ж у домогосподарства є лічильник на тепло – сума платіжки залежить від споживання.

Використовуючи цю методологію, ми розрахували нормативні витрати на комунальні послуги однієї сім'ї з трьох чоловік, які проживають у квартирі на 50 квадратів. В квартирі є всі зручності: гаряча/холодна вода, тепло, електроенергія і газ. Єдиний "мінус" - відсутні лічильники.

Реальні цифри напевно відрізняються від наших результатів, оскільки у кожного домогосподарства завдяки лічильникам індивідуальне споживання.

І все ж рейтинг можна назвати показовим. З його допомогою можна простежити, в якому місті України сукупні тарифи на комуналку найвищі, а де вони нижчі. Як правило, в різних містах зберігається пропорція вартості послуг за лічильником і за нормативами.

Наприклад, у Києві за опалення без лічильника треба платити 38,5 грн за кв/м, з лічильником - 1654,4 грн за Гкал, у Черкасах - 38,4 грн за кв/м і 1606 грн за Гкал, у Львові - 32,2 грн за кв/м і 1468,1 грн за Гкал.

Хоча бувають і винятки. Наприклад у Харкові без лічильника за тепло треба платити більше, ніж у Києві, а з лічильником - менше.

Чиї дані ми використовували: тарифи, опубліковані Національною комісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальний послуг (НКРЕКП); тарифи, опубліковані Міністерством розвитку - загальний і територій; розрахунки Національної акціонерної компанії Нафтогаз України за газ на січень. Всі тарифи - з ПДВ.

Уточнення: згідно з даними Держенергоефективності, на 20 січня 2020 року в Україні більше 80% житлових будинків оснащені лічильниками на тепло. Більш ніж у 71% домогосподарств є лічильники на холодну воду і тільки у 16,4% - на гарячу. Статистика НКРЕКП каже, що в січні 2019-го лічильники на газ встановили лише 43% українців. Відкритих даних за лічильниками на електроенергію немає.

Тарифи

У кожного міста різні тарифи на комунальні послуги: все залежить від безлічі факторів, включаючи стан інфраструктури, щільності населення і його розташування.

Виняток - вартість електроенергії і ціна на газ, які для населення підпадають під пільгову категорію.

Наприклад, 1 кВт-год електроенергії, згідно з постановою НКРЕКП, для домогосподарства коштує 90 копійок, якщо місячне споживання не перевищує 100 кВт-год. Для тих, хто споживає більше - 1 кВт-год обходиться в 1,7 грн.

Читайте також: Нафтогаз розрахував вартість газу за новою формулою. Якою буде цифра в платіжці? Розбір

Природний газ, як підрахували у Нафтогазі, в січні коштував 5,9 грн/кубометр, але з урахуванням тарифу на розподіл його вартість в різних регіонах відрізнялася. Наприклад, в Києві, середній встановлений тариф (коефіцієнт) на розподіл найменший - 0,34 грн/кубометр (з ПДВ), а в Миколаєві найбільший - 1,31 грн.

Фактичний фінальний платіж за розподіл газу ми визначили за спеціальною формулою НКРЕКП. Коефіцієнт зміни потрібно помножити на споживання за попередній рік і розділити на 12 місяців. Отриману суму оператори газорозподільних систем (раніше - облгази. - Ред.) і вказують, як плату за розподіл.

Але незабаром може все змінитися. "З березня НКРЕКП планує встановити нову тарифну сітку для домогосподарств за розподіл газу.

Решта тарифів кардинально різняться. За даними Мінрегіону, в Києві один куб холодної води коштує майже 23 грн, тоді як у Кропивницькому - понад 37 грн. Гаряча вода в столиці обходиться в 107,4 грн (якщо в квартирі є сушарка для рушників), а, наприклад, в Луцьку - 118,7 грн/кубометр.

Відрізняється і плата за утримання будинків. Середній тариф у Києві, згідно з інформацією міністерства, - 5,8 грн за квадратний метр. Обслуговування того ж квадратного метру в Дніпропетровську коштує 6,94 грн.

Найбільша стаття витрат - опалення. У столиці один Гкал тепла (якщо з лічильником) коштує 1654,4 грн, а але в тому ж Кропивницькому - більш ніж 2137 грн. Якщо ж лічильника немає - споживачеві доведеться платити за тепло в залежності від метражу квартири: для киянина тариф за один квадратний метр - 38,5 грн, для жителя Кропивницького - 55,7 грн.

Читайте також: У Кабміні пообіцяли зниження вартості платіжок за тепло і воду

Де дорожча комуналка?

Лідером антирейтингу став Дніпро. З урахуванням усіх платежів, сім'я з трьох осіб, які проживають у цьому місті в будинку без лічильників, може заплатити за комуналку 3466 грн.

Друге місце - за Кропивницьким, де без тарифу на утримання будинку і постачання гарячої води, фінальний платіж - 3 379,13 грн. Третю позицію зайняли Суми - 3350 грн.

У топ-10 також входять: Рівне (3335 грн), Луцьк (3266 грн), Тернопіль (3288 грн), Чернігів (3242 грн), Київ (3145 грн), Маріуполь (3040 грн), а також Харків (3035 грн) і Миколаїв (3018 грн).

Замикають список рейтингу Ужгород, де без тарифу за опалення і постачання гарячої води, комуналка - 854,5 грн.

Перед ним розташувалися Чернівці - 1840,8 грн (без платежу за утримання будинку та постачання гарячої води) і Херсон - 2331,9 грн (без тарифу на тепло і постачання гарячої води).

Останнє місце Ужгорода не можна назвати справедливим. Це саме той випадок, коли нормативні розрахунки б'ються об сувору реальність. У зимовий період сумарна платіжка коливається від 1500 до 2000 грн, розповіли LIGA.net троє місцевих жителів. Основна витрата - рахунки за газ і електроенергію, так як замість опалення і подачі гарячої води, у жителів є бойлери та котли.

Читайте російською: Где в Украине дороже коммуналка: рейтинг городов от LIGA.net

Богдан Заика
Богдан Заика
корреспондент
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини