RU

Covid-19 | Сьогодні КМУ може ввести карантин вихідного дня. Чому це зовсім шкідлива ідея

11.11.2020, 09:49
Covid-19 | Сьогодні КМУ може ввести карантин вихідного дня. Чому це зовсім шкідлива ідея - Фото
Фото – depositphotos.com

Чому карантин вихідного дня не врятує від коронавірусу ні економіку, ні українців. Думка експертів в сфері охорони здоров'я, економістів й бізнесу

Найближчі вихідні можуть стати для українців незвичайним випробуванням – в кафе і ресторанах, більшості магазинів і ТРЦ не буде ні офіціантів, ні продавців, ні покупців. Все тому, що уряд планує оголосити "жорсткий карантин вихідного дня", наклавши заборону на роботу більшості підприємств сфери обслуговування і торгівлі, щоб мінімізувати скупчення людей і стримати поширення коронавірусу*.

За словами міністра охорони здоров'я  Максима Степанова, у вихідні працюватимуть тільки продуктові магазини, аптеки, транспорт, АЗС та ветеринарні аптеки. Робота ресторанів, кафе та інших закладів громадського харчування допускається тільки в форматі "на винос".

"Це нам дасть можливість збити хвилю поширення коронавірусної хвороби в ці два дні, це дуже важливо", – заявив Степанов.

Бізнес, який постраждає від обмежень, економісти і експерти в галузі охорони здоров'я з цим не згодні.

Захід для відводу очей

Що про ініціативу Міністерства охорони здоров'я думають експерти в сфері охорони здоров'я? Позитивних оцінок немає.

Влада намагається продемонструвати хоч якусь активність в боротьбі з пандемією, пропонуючи безглузді нелогічні варіанти, говорить колишній глава Центру громадського здоров'я, епідеміолог Володимир Курпіта.

Підписуйтесь на LIGA.Бізнес в Facebook: головні бізнес новини

"Такі креативні рішення, як карантин вихідного дня або години відвідування магазинів людьми старшого віку сьогодні неадекватні епідемічній ситуації та тільки відтягують момент рішення про національні обмеження", – впевнений Павло Ковтонюк, керівник Центру економіки охорони здоров'я Київської школи економіки. – І його все одно доведеться приймати".

За його словами, поширення SARS-CoV-2 повністю вийшло з-під контролю по всій Україні.

Економіст, викладач Києво-Могилянської академії Валерій Пекар порівнює карантин вихідного дня з маскою, яка відкриває ніс. "Начебто все в порядку, але ніякої користі, тільки шкідлива ілюзія. Вірус не є особливо небезпечним на вихідних. Вірус не є особливо небезпечним після 22:00", – розводить руками Пекар.

Щоб говорити, що карантин вихідного дня спрацює, ми повинні зрозуміти, де й коли відбувається найбільше зараження, зазначає Курпіта. "По Україні таких даних немає, але в усьому світі говорять, що найчастіше зараження відбувається в домашніх умовах, коли ми контактуємо з близькими", – говорить він.

Друга за частотою передачі вірусу локація – це офіси, каже Курпіта. "Люди на роботі контактую досить тісно, ​​але на вихідні цього не відбувається", – відзначає він.

І третє місце, де найчастіше можна підхопити коронавірус, – громадський транспорт, де в більшості випадків ніхто не дотримується карантинних обмежень.

З таким же успіхом можна було б ввести "карантин обідньої перерви", – жартує Пекар.

Локдауна не минути?

За словами Курпіти, такий псевдозахід може на якийсь час припинити епідемію, але не подолати її.

Україні слід взяти приклад з Німеччини і на цьому тижні ввести полегшений національний локдаун, переконаний Ковтонюк з КШЕ. "Це не аналог весняних жорстких обмежень – з тих пір ми більше дізналися про поширення коронавірусу. Тому, як і в Німеччині, нам слід сфокусуватися на обмеженні кількості контактів однієї людини по всій країні: заборона будь-яких масових зібрань, закриття місць масового перебування людей – спортзалів, ресторанів, гуртожитків, розважальних центрів", – говорить Ковтонюк.

У карантині вихідного дня є загроза для економіки і бізнесу. "Повний карантин є форс-мажорною обставиною, тобто дає можливість підприємствам відстрочити зобов'язання і не збанкрутувати. Ілюзорний карантин вихідного дня або обідньої перерви не є форс-мажором, тобто працювати підприємству не можна, а зобов'язання все треба виконувати", – пояснює Пекар. За прогнозом керівника Центру макроекономічного моделювання Юрія Шоломицького, карантин вихідного дня призведе до додаткового падіння ВВП за підсумками 2020 року на 0,14 процентних пункти до того ж до озвучених раніше -6,4% внаслідок пандемії.

Пекар впевнений, що повний локдаун допоміг би виграти час для системи охорони здоров'я, але тільки в разі, якщо він буде відповідати таким вимогам:

  • чітко обмежений у часі (наприклад, три тижні), щоб суб'єкти економічної діяльності могли планувати;
  • тотальний (цілодобовий, в усі дні тижня для всіх без винятку форм активності, де середня або висока ймовірність зараження), без привілеїв для "наближених до двору короля" по всій території країни;
  • спрямований на конкретну мету для системи охорони здоров'я, яку вона повинна досягти за цей час.

Схожу думку висловив і організатор фестивалів вуличної їжі Роман Тугашев. У середу підприємці збираються провести мітинг біля Кабміну, щоб донести цю думку до уряду.

"За найжорстокіший локдаун" висловився співвласник Dream Town Гарік Корогодський. Тієї ж думки співвласник Молочного альянсу і клініки Оберіг Олександр Деркач. "Крику багато, а результат сумнівний. Вже краще закрили б все на 3 тижні, як навесні. А потім дали всім працювати в нормальному режимі. Так, як зараз роблять в Британії, Франції та Німеччині", – вважає Деркач.

Розкритикував плани Кабміну ресторатор Ігор Сухомлин: "Пропонований варіант гірше, ніж повний локдаун, коли можна домовлятися з усіма з посиланням на форс-мажор. Я за повний локдаун на місяць з можливістю пролонгації за результатами".

Чому Кабмін не вирішується на жорсткий сценарій?

"Повний локдаун – це, перш за все, адміністративні заходи, які необхідно контролювати і карати за порушення", – вважає Курпіта. Епідеміолог впевнений, що у влади немає можливості забезпечити контроль за виконанням жорстких карантинних обмежень і підтримувати потерпілий бізнес ні в економічному, ні в адміністративному плані. "Думаю, що повний локдаун влада не оголосить до абсолютного колапсу в системі охорони здоров'я. А до цього часу ми будемо намагатися вичерпувати воду у ванній при прорваній трубі", – підсумовує він.

"формулювання уточнене після публікації. Рекомендація МОЗ ще не прийнята Кабміном

Мария Бровинская
Мария Бровинская
журналист Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини