RU

Чужинцям тут не місце? IKEA вже в Києві. Пригоди чесних шведів в Україні

Чужинцям тут не місце? IKEA вже в Києві. Пригоди чесних шведів в Україні - Фото
IKEA, колаж LIGA.net
01.02.2021, 13:12

Через що пройшла IKEA, перш ніж увійти до України? За 15 років розмір проєкту зменшився – від найбільшого молу в Європі до магазину в Blockbuster Mall

Сьогодні, 1 лютого, в Україні відкривається перший офлайн магазин IKEA. До цієї події Україна і найбільший в світі ритейлер меблів і товарів для дому йшли 15 років. Це були півтора десятиліття грандіозних планів, корупційних скандалів, багаторічного забуття, нових райдужних планів, переносів термінів і відверто невдалого відкриття онлайн-магазину.

Чому шлях шведського ритейлера до України виявився таким тернистим, і чи зможе світовий гігант перекроїти український ринок меблів і товарів для дому?

Недооцінені

Киянка Тетяна дуже зраділа, коли дізналася, що IKEA планує запуск українського онлайн-магазину в травні 2020-го. Дата майже збігалася з переїздом до нового житла, у неї були грандіозні плани на шопінг. Їм не судилося збутися. Почалося все з того, що сайт просто ліг від напливу покупців. Вже наступного тижня IKEA призупинила прийом нових заявок і обмежила доставку товарів Україною. Роботу сайт відновив у червні.

"Інтерес до товарів IKEA значно перевершив наші найоптимістичніші очікування...через що ми не змогли задовольнити неймовірно високий попит", – говорили LIGA.net у пресслужбі компанії першого дня запуску онлайн-магазину.

Але і після перезапуску все було зовсім не гладко.

"За пів року в українській IKEA вдалося купити тільки систему зберігання, всі інші меблі довелося везти з польської IKEA. – розповідає Тетяна, – В місцевому магазині був до образливого маленький асортимент, але навіть ці товари неможливо було замовити".

Тетяна далеко не єдина, претензій українців на роботу сайту вистачило б не на одну книгу скарг.

"Мені здавалося неймовірним, що бренд такого калібру не вивчає ринок, на який заходить. Таке відчуття, що позиція української IKEA – "і так зійде". Стільці купив, але осад залишився", – скаржиться киянин Сергій.

IKEA могла недооцінити купівельну активність українців, до того ж e-commerce – не найсильніша сторона компанії, яка традиційно працює в офлайн сегменті, розповідає LIGA.net співзасновник шведсько-українського проєкту DYB Ігор Гут.

Ще одна причина, Україна 2020-го, явно в не пріоритеті у світового гіганта. "Якщо в 2005-му IKEA намагалася увійти до України по-багатому, то тепер намагається по-бідному", – іронізує аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький.

"Їх просто тягли сюди за вуха", – говорить Гут.

IKEA – світовий лідер із виробництва та продажу меблів і товарів для дому, створений у 1943 році шведським підприємцем Інгваром Кампрадом. Станом на 2020 рік, мережа IKEA налічує 445 магазинів у 52 країнах світу. Асортимент продукції представлений близько 12 000 найменуваннями. Концерн позиціонує себе в першу чергу як виробник широкого асортименту якісної продукції для будинку за цінами, доступними для більшості покупців. У 2019 річна виручка групи компаній IKEA склала 41,3 млрд євро. Компанія демонструє стабільне зростання протягом останніх двох десятиліть. У 2020 році бренд IKEA оцінювався приблизно в $19,5 млрд.

PR на жовтих буквах

Прихід IKEA до будь-якої країни, що розвивається – дуже позитивний політичний сигнал, який влада намагається конвертувати в електоральні дивіденди. Жовті літери на синіх молах ритейлера – найкраще свідчення привабливого інвестклімату та економічного прогресу.

Це розуміли й українські президенти. "Зустрічалися з Леонідом Кучмою в 2004 році і з усіма прем'єр-міністрами по кілька разів, і з Віктором Ющенком, і недавно з Віктором Януковичем – і всі вони заявляли, що хочуть нам допомогти", – згадував в інтерв'ю Коммерсанту в 2010 році генеральний директор російського підрозділу IKEA Леннарт Дальгрен.

"Історичний" шанс випав і Петру Порошенку. В кінці 2017-го представники IKEA першого разу повернулися до України після анексії Криму і початку війни на Донбасі.

"В кінці 2017-го у нас була перша зустріч, – розповідає Юлія Ковалів, яка очолювала тоді Інвестиційну раду, – Вони почали знову аналізувати ринок і прораховувати варіанти плавного виходу. А восени 2018-го затвердили рішення вийти до України".

Президент Порошенко поспішав записати успіхи на свій рахунок. "За останні роки відбулося багато змін, які зробили відкриття IKEA в нашій державі можливим. Упевнений, що IKEA підійде український прапор", – заявляв на своїй сторінці Facebook п'ятий президент.

Але скористатися лаврами так і не вдалося. Дата відкриття офлайн магазину IKEA кілька разів переносилася.

Але перш, ніж розповісти про проблеми шведів за останні два роки, варто згадати їхні більш ранні українські пригоди.

Київський рай для IKEA. Спроба перша

У 2005 році IKEA була рішуче налаштована розпочати експансію в Україну. Тоді шведи самі ініціювали зустрічі і були зацікавлені в повторенні російського сценарію, де вони відкривали величезні торгові центри "Мега".

"Вони думали, що Україна ось-ось вибухне. Загалом, був романтичний настрій", – згадує Ігор Гут.

Що пішло не так? Майже все.

На під'їзді до столиці повинен був з'явитися найбільший у Європі торговий центр IKEA – з парком, льодовим стадіоном і стоянкою на 8000 автомобілів – таку карту майбутнього шопінг-молу в 2005-му засновник IKEA Інгвар Кампрад розкладав перед мером Києва Олександром Омельченком.

Компанія заявила про плани щодо будівництва шести торгових центрів у найбільших містах України. Обсяг інвестицій на той момент оцінювався в $1,7 млрд. Керувати українським бізнесом мав російський підрозділ IKEA.

Для київського молу загальною площею близько 200 000 м2 шведи підібрали ділянку площею близько 50 гектарів в районі Харківської площі. Ще до будівництва складалися списки орендарів, які наперед вносили гроші на право "першої ночі", писав Forbes Україна. У ролі якірних орендарів повинні були виступити магазин меблів та товарів для дому IKEA, гіпермаркет Ramstore і гіпермаркет OBI.

У мера столиці були і свої уявлення про "прекрасне". Омельченко пропонував інвесторам знайти місце і для готельного комплексу з кіноконцертним залом.

Але проєкти IKEA і Омельченка так і не зістикувалися. Офіційна версія Києва – Київська міськадміністрація відхилила прохання IKEA про виділення земельної ділянки, аргументувавши свою відмову тим, що ділянка, на яку претендує компанія, засаджена лісом. Вирубка лісів у таких масштабах – могла нашкодити рейтингам Омельченка перед виборами.

Ще одна причина – корупція.

"У системі IKEA немає коштів на підкуп. З чого б земля в Києві коштувала втричі дорожче, ніж у Москві або в Лондоні?" – згадував в інтерв'ю Дальгрен.

"В Україні розвинена містечкова корупція – на кожній вулиці свій отаман. IKEA – ціла махина, тисячі постачальників і контрактів, які неможливо розвивати, якщо в країні бардак", – зазначає Гут.

Не знайшовши розуміння в столиці, шведи переключили свою увагу на Одесу.

Пригоди в Одесі. Трамвай VS Porsche

У 2016 році в центрі Одеси відкрився магазин шведських меблів IKEA. Принаймні так свідчила велика вивіска. Про існування цього магазину в самій IKEA і не здогадувалися. Місцеві підприємці купували продукцію IKEA в Польщі і Чехії і продавали її в Одесі, використовуючи бренд без будь-яких дозволів.

У одеситів були відмінні шанси мати справжній магазин IKEA. У 2008-му дочірня компанія IKEA Group ТОВ "ІКЕА Дніпро" придбала під Одесою землю значних розмірів – 64 га.

"IKEA грюкнула дверима в Києві і відмовлялася давати хабарі, тому ми вирішили особисто звернутися до представників компанії, і вони відгукнулися", – згадує в розмові з LIGA.net ініціатор переговорів, радник ексмера Одеси, підприємець Михайло Фрейдлін.

Врахувавши помилки київських колег, одеські чиновники не зволікали і запропонували шведам відразу п'ять ділянок, придатних, як їм здавалося, під стандарти і апетити IKEA.

Вибір зупинився на двох земельних ділянках розміром 64 га у Біляївському районі Одеської області.

"Земля коштувала неймовірно дорого – сотка 5000 євро. "Встигли "купити до кризи", – розповідає Фрейдлін.

У листопаді 2008-го глава київського офісу IKEA Фріда Мальмквіст зробила гучну заяву – експансія в Україну тепер почнеться з Одеси, а з часом компанія відкриє в країні 24 магазини. Суму інвестицій в українські проєкти представник IKEA оцінила в $2,5 млрд, писав Forbes Україна.

У розпорядженні LIGA.net є ескізний проєкт одеського мола IKEA. З нього випливає, що загальна площа торгового центру повинна була скласти 172 000 кв м, плюс паркування (9 096 місць).

Планувалося, що два надземних поверхи будуть повністю призначені для роздрібної торгівлі, де магазин IKEA буде одним із якірних орендарів.

Очікувалося, що шопінг-мол IKEA-Одеса відкриється в 2011-му і буде приймати понад 11 млн відвідувачів на рік.

Але плани залишилися на папері.

Проєкт IKEА в Одеській області був зупинений через нерозуміння функціонування дозвільної системи в Україні, дуже дипломатично пояснює керівник департаменту стратегічного консалтингу UTG Костянтин Олійник.

Говорячи простіше – корупція.

"Ви хочете, щоб дозволи видавалися зі швидкістю трамвая або зі швидкістю Porsche?? – так головний архітектор Одеси спілкувався з представниками IKEA з дозволу одеського губернатора", – розповідає Фрейдлін. За інформацією Forbes Україна, в Одеській обладміністрації, куди IKEA звернулася за необхідними документами, шведам прямо назвали ціну питання – $2 млн.

Це нібито стало останньою краплею, і в червні 2010 засновник IKEA Інгвар Кампрад розпорядився згорнути всі українські проєкти.

Ситуацію погіршували корупційні скандали в Росії. Топменеджери компанії, яка принципово не дає хабарів, корумпували російських чиновників. У 2010-му менеджмент IKEA "закривав очі" на те, що компанія-підрядник купує дозвіл на енергопостачання "Мега" в Санкт-Петербурзі. Виявилося, що комплекс експлуатувався за незаконно отриманим дозволом протягом трьох років. В результаті скандалу було звільнено кілька топменеджерів у Росії, але імідж компанії постраждав.

Дві земельні ділянки під Одесою шведи досі не продали, вони належать дочірній компанія IKEA Group – ТОВ "ІКЕА Дніпро", відомо з кадастрової карти.

Фрейдлін не втрачає надію завести шведів під Одесу.

"Скоро запропонуємо новому губернатору Одеської області звернутися в IKEA. Сподіваюся, з'являться непогані шанси. Вкладення тільки у цей проєкт можуть скласти близько $500 млн", – розповідає підприємець.

Третя спроба. Український експеримент

IKEA вийшла на український ринок через 15 років після того, як Кампрад і Ющенко вдарили по руках. Кампрад до "підкорення" України не дожив, він помер у 2018-му.

За 15 років масштаб українського проєкту зменшився набагато. Замість найбільшого в Європі мегамолу, корпорація відкрила магазин на 5000 кв м у ТРЦ Blockbuster Mall девелопера Вагіфа Алієва. Тут теж все йшло не гладко.

Спочатку IKEA чекали в 2019 році в іншому ТРЦ Алієва – розташованому майже в центрі Ocean Mall (друга лінія). Але Алієв досі не добудував цей об'єкт, тому домовленості зі шведами обнулили.

IKEA спробувала знайти іншого партнера, але в підсумку знову передомовилась з Алієвим. Цього разу про запуск IKEA в Blockbuster Mall.

Весь 2020-й пройшов під знаком COVID-19. "Ми до останнього моменту не знали, чи зможемо відкритися і коли", – повідомив 1 лютого на відкритті директор Ікеа Україна Флоріан Меллє.

Площа першого магазину IKEA в Україні – 5000 кв.м, на яких будуть продаватися до 5000 найменувань товарів для будинку.

Але одного магазину між столичними Петрівкою і Троєщиною і онлайн-продажу недостатньо для задоволення потреби Києва, а тим більше України, вважає Катерина Весна, керівниця департаменту агентських і консультаційних послуг у Cushman&Wakefield.

Скрізь у світі шведська компанія будує власні магазини. Київська точка продажу всередині чужого ТРЦ – єдиний виняток із правил.

В Україні вже давно є міжнародні конкуренти IKEА – данська мережа JYSK і німецький Batlers, активно розвиває меблевий напрямок мережа будівельних супермаркетів Епіцентр. Щоб завоювати вагому частку ринку, IKEA треба буде відкривати нові офлайн-магазини. Українці звикли купувати меблі і товари в офлайні. "Потрібні магазини, де товари можна буде побачити, помацати, переконатися в їхній якості, а також відчути атмосферу IKEA", – говорить Весна.

Для просування мережі потрібен час і вільні площі в ТРЦ або великі ділянки землі для будівництва молів. IKEA – технічно складний оператор, у нього особливі вимоги до логістики, пожежних норм та інших технічних характеристик приміщення, що звужує поле вибору і можливості вибору ТРЦ, каже Весна.

"Навіть без урахування ситуації з COVID-19, на розвиток мережі піде від 12 до 18 місяців", – зазначає аналітик.

Втім, конкурентам не варто розслаблятися. IKEA в Україні надовго.

"Шведи відрізняються своїм плануванням і підготовкою. IKEA – величезна екосистема, яка прораховує деталі від постачання до інвестицій на 99%. І якщо вона заходить, то вже напевно запускає коріння", – робить висновок Ігор Гут.

Читайте російською: Чужакам здесь не место? IKEA уже в Киеве. Приключения честных шведов в Украине

Диана Манучарян
Диана Манучарян
корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини