RU

Чорний квартал: 6 графіків, що показують реальний стан економіки. Плюс 4 прогнози

Чорний квартал: 6 графіків, що показують реальний стан економіки. Плюс 4 прогнози - Фото
Ілюстрація: pixabay.com
02.04.2020, 11:08

Перший квартал 2020 року став чорним для світової економіки. Що далі - затяжна економічна криза або швидкий відкат?

Березень 2020 запам'ятається надовго. Це один із найгірших місяців в історії світової економіки. За кілька тижнів обрушилося буквально все: від авіаперевезень і глобального ринку акцій до нафти і курсів валют більшості країн-експортерів сировини.

За прогнозом опитаних LIGA.net економістів, ВВП України в першому кварталі 2020 року зменшиться на 3,4%. Більшість західних аналітиків очікують "мінус" і для світової економіки.

Всього місяць тому очікування були протилежними. Все змінив коронавірус і його наслідки.

Наскільки все погано в світовій економіці і як відреагувала Україна? Давайте подивимося.

Світ готується до рецесії і сподівається на Китай

Місяць тому найбільші світові фінансові організації і банки один за одним стали переглядати прогнози щодо зростання глобальної економіки в 2020 році з поправкою на пандемію коронавірусу. Тоді мова йшла тільки про уповільнення і мало хто очікував, що до кінця місяця розмова піде в сторону песимізму: якщо зростання цього року і буде, то, швидше за все, мінімальним.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

На даний момент найсвіжіші прогнози належать агентству Standard&Poor's і Інституту міжнародних фінансів IIF - вони очікують уповільнення світової економіки до 0,4% зростання. До кризи прогнози більшості аналітиків були в районі 2,5-3%.

OECD в середині березня писала про 1,4% за підсумками року і прогнозувала нульове або негативне зростання світового ВВП у першому кварталі. Morgan Stanley прогнозувала скорочення глобальної економіки на 2,3% в першому півріччі.

* Країни OECD, до аналогічного кварталу попереднього року
** Прогноз OECD, можливе від'ємне значення

Ознаки нової кризи простежувалися і в кінці 2019 року. У 2020-му - ще до поширення коронавірусу у світі - підтвердження, що з економікою не все гаразд, стали з'являтися все частіше.

Перш за все - на світових фондових ринках, які за підсумками першого кварталу року можуть претендувати на рекорд за кількістю "чорних днів тижня". Обвал індексу MSCI початку року (розраховує Morgan Stanley) - тому доказ.

Кінець березня біржі все ж провели з позитивом: допомогли новини про безпрецедентні масштаби підтримки економіки в США, Європі і поліпшення ситуації з коронавірусом у Китаї (Ухань, з якого все почалося, відкрили після двомісячного карантину).

Китай зараз - один із головних постачальників позитивної статистики для решти світу: є надія що, економічне падіння не буде дуже великим. Один із таких сигналів - індекс ділової активності PMI, який описує очікування місцевих менеджерів з продажу. Якщо в світі в цілому індекс обвалився, то в Китаї він вперше з початку епідемії вийшов на докризовий рівень. Решта країн поки можуть тільки позаздрити оптимізму китайських продавців.

Україна починає рік з мінусу

Карантин майже не залишив українській економіці шансів на зростання в 2020 році: за оцінками опитаних LIGA.net економістів, ВВП скоротиться на 0,6 - 1,5%. Якщо карантин триватиме і після 24 квітня, падіння буде глибшим.

Ймовірно, "мінус" ми побачимо вже за підсумками першого кварталу. Три з чотирьох опитаних аналітиків (банк Кредит Дніпро, Concorde Capital і Adamant Capital) очікують падіння від 3 до 6%. Ще один (Альфа-Банк Україна) - прогнозує зростання в межах 1,7 - 2,4% за рахунок хороших показників продажів у роздрібній торгівлі в січні-лютому.

Приєднуйтесь до Instagram Liga.net - тут тільки те, про що ви не можете не знати

Консенсус-прогноз на перший квартал - "мінус" 3,4%. У другому кварталі падіння економіки ймовірно продовжиться. Залежно від тривалості карантину - від 3 до 15%, кажуть в Альфа-Банку.

Темп зростання економіки, %*

* До аналогічного кварталу попереднього року
** Прогноз банку Кредит Дніпро і Альфа-Банку Україна, інвесткомпаній Concorde Capital і Adamant Capital, середнє значення

Одним із перших негативні наслідки епідемії і падіння економіки відчує держбюджет, який і без карантину мав проблеми з податковими надходженнями. Поки ситуація не настільки критична, але доходи від податків вже на 14% відстають від плану і ледь перевищують показники першого кварталу 2019 роки (хоча інфляція і ВВП за цей час зросли).

Через те, що частина податків за березень буде сплачена в квітні, реальний вплив карантину на ділову активність і, отже, держбюджет, покаже вже статистика другого кварталу.

Миттєво відреагував український валютний ринок, якому вистачило двох тижнів, щоб нівелювати зміцнення гривні останніх дев'яти місяців: 28 грн/$ повернулися до України через півтора року майже постійної ревальвації.

Частково це заслуга паніки (зокрема через дефіцит готівкової валюти), але схожий стрес пережили валюти майже всіх сировинних експортерів світу від Австралії і Канади до Бразилії і Нігерії. Деякі валюти країн, що розвиваються (турецька ліра, аргентинський песо), обвалилися до долара на 15-20% і більше. Для української валюти з її 13% девальвації все відносно непогано.

Що далі. Погані і хороші новини для України

Інша важлива дискусія останніх тижнів – що чекає на світову економіку після пандемії. Економісти сперечаються буквально на буквах: хтось описує динаміку коронакризи літерою V (різке падіння і потім різке зростання назад), інші говорять про U (більш тривала рецесія) або W (довгий період нестабільності).

Що з цього підходить Україні? Ймовірний варіант – V, з менш глибоким падінням, але і більш тривалим відновленням, ніж у розвинених країнах. Чому? Опитані LIGA.net економісти наводять кілька аргументів.

Експорт поки що в порядку. Традиційні галузі української економіки - АПК і металургія - поки не відчули кризи повністю. Металурги все ще ризикують опинитися в складній ситуації, але їм частково допоможе девальвована гривня, додає заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко. Посівна кампанія, незважаючи на карантин, йде за планом.

"Схоже, сільське господарство вкотре продемонструє свою підвищену стійкість до криз", – говорить аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

Підписуйтесь на розсилання Liga.net - тільки головне у вашій пошті

Аграріям, які зараз займають близько 35% в структурі українського експорту, пандемія навіть може зіграти на руку. "Галузь навряд чи зіткнеться зі скороченням світового попиту, при цьому не виключені ажіотажні сплески попиту на продовольство цілих країн", – відзначає начальник аналітичного відділу Альфа-Банку України Олексій Блінов.

З нафтою – не все однозначно. Обвал цін на нафту (до $25/барель Brent станом на 1 квітня) – хороші новини для українського платіжного балансу. Енергоносії займають близько 25% у структурі імпорту, але на нафту припадає близько 40% цієї суми, - розповідає голова аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець.

"Ефект на платіжний баланс безсумнівно буде позитивним, але всі інші втрати самостійно він не перекриє: ціни на газ та вугілля останнім часом живуть своїм життям, прямої залежності від нафти на цих ринках вже немає", – пояснює він.

Банки – більше не центр ризиків. Обидві попередні кризи (2008-09, 2014-15) проходили для банківської системи за схожим сценарієм: агресивне зростання кредитування (валютна іпотека, корпоративні кредити) – економічна криза – бум неповернень – масові банкрутства.

"В 2019 обсяги кредитування юросіб навіть впали за рахунок посилення ризик-політик банків і суворого регулювання НБУ, – розповідає начальник відділу з роботи з інвесторами Банку Кредит Дніпро Андрій Приходько. – Споживче кредитування не встигло зрости до загрозливих розмірів, як перед кризою 2008 року. Це короткострокові гривневі кредити з відносно низьким рівнем ризиків".

Низькі доходи в економіці - одночасно плюс і мінус. Більше половини вартості споживчого кошика в Україні займають продукти харчування, алкоголь і сигарети. Це означає, що навіть в умовах кризи споживчий попит не обвалиться настільки ж сильно, як у розвинених країнах Європи, зазначає Фастовець з Adamant Capital.

"Другий момент - сфера послуг - ресторани, авіаперевезення, торгові центри - в структурі нашого ВВП має набагато меншу частку, ніж в ЄС. Криза, що торкнулася саме цього бізнесу, вплине на нашу економіку не так сильно, як на Заході", - вважає він .

Разом з тим, споживання домогосподарств, яке було ключовим двигуном зростання ВВП за останні роки, різко скоротиться, припускає голова аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Мартиненко. Повернути його на колишній рівень буде не так просто: все це буде заважати українській економіці вже після кризи.

"Обвал споживчого попиту ймовірний вже в квітні і травні, - каже Приходько з банку Кредит Дніпро. - Люди, які втратили через карантин дохід, будуть жити на заощадження. Їм доведеться знизити споживання і надалі".

Читайте російською: Черный квартал: 6 графиков, показывающих реальное состояние экономики. Плюс 4 прогноза

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини