RU

Чому бідні? Або що українці не знають про свої гроші. 5 фактів

Чому бідні? Або що українці не знають про свої гроші. 5 фактів - Фото
Гривня, долар США (фото - depositphotos.com)
06.06.2019, 14:00

USAID виміряла фінансову грамотність українців. Результати - невтішні. Що важливого ми не знаємо про фінанси?

Сергей ШевчукАлександр Надельнюк

Вважають своє життя неблагополучним, добре розбираються в інфляції, не хочуть зв'язуватися з банками і з радістю ухиляються від сплати податків. Все це про українців - про одну з найбільш фінансово-неписьменних націй у Східній Європі, згідно з дослідженням проекту USAID «Трансформація фінансового сектора».

Соціологи опитали близько 2 000 жителів України в кінці грудня 2018 року. LIGA.net розібралася в звіті: що українці думають про власні фінанси і що вони знають про економіку?

Все важливе вмістилося в п'яти графіках.

Факт №1. Неписьменні, але бажаємо це виправити

За рівнем фінансової грамотності населення, Україна в 2018 році наздогнала Польщу зразка 2016-го, коли OECP (по її методиці аналізували і нас) в останнє оцінювала цей показник в різних країнах світу. Тепер ми ділимо з поляками останнє місце в Східній Європі.

З чого складається фінграмотність? По-перше, це знання базових категорій зі світу фінансів - інфляція, складний відсоток і т.д. По-друге, ставлення до особистих грошей - наскільки населення готове відкладати замість того, щоб витрачати саме зараз. По-третє, поведінка - чи хочуть громадяни мати справу з чимось більш складним, ніж зняття готівки в банкоматі.

Однозначний позитив - 70% українських респондентів хотіли б, щоб їхні діти ще в школі отримували основні знання про особисті фінанси. Інший плюс - переважна більшість опитаних добре розуміють, що таке інфляція.

Як українці розуміють економіку
Термін/явище Украина В середньому по 30 країнах, опитування ОЕСР
Інфляція
84%
78%
Проценти по кредиту
63%
85%
Ризик і дохід
60%
81%
Вартість грошей у часі
59%
63%
Диверсифікація ризиків
57%
64%
Розрахунок процентів и основної сумми боргу/доходу
55%
58%
Складний процент за п'ять років
42%
42%

Мінус - навіть українці, у яких є рахунок в банку, в половині випадків не можуть пояснити суть складних відсотків по депозиту (відсотки, нараховані банком за певний період додаються до основної суми). Ще третина клієнтів банків не мають поняття про гарантовану державою суму вкладу для фізичних осіб (200 000 грн).

Факт №2. Нація неблагополучних

Близько 60% опитаних USAID українців назвали своє життя неблагополучним. Причина - низькі доходи: 58% респондентів відзначили, що їх сім'ям іноді буває важко знайти гроші навіть на їжу і одяг. Розрив регулярно доводиться покривати кредитами і позиками у друзів і близьких - визнали 30% учасників опитування.

Що українці думають про свої доходи
Вважають низьким свій рівень добробуту
60%
Не завжди оплачують рахунки вчасно (комуналка, оренда)
50%
Часто не вистачає грошей на придбання одягу
41%
Витрати регулярно перевищують доходи, закривають брак коштів кредитами або беруть у борг
30%
Ледве зводять кінці з кінцями
8%

Йдеться про справді невеликі місячні доходи - за методологією, яку використовувала USAID, середньою вважається зарплата від 5 000 до 10 000 грн, верхньою планкою високого доходу - 20 000 грн.

В результаті, за словами 75% респондентів, їх сім'ям постійно доводиться хвилюватися про те, чим оплатити щоденні покупки. Половина опитаних часто невчасно сплачує за рахунками, чи то комунальні послуги, чи оренда квартири або платіж по кредиту.

Факт №3. Банки українцям не потрібні

Низькі доходи населення - одна з причин, через яку українці неохоче віддають гроші банкам. 52% респондентів на питання про заощадження відповіли, що «тримають гроші в гаманці» або зберігають їх удома в готівковій формі.

Чи довіряють українці банкам
Чи користувалися Ви хоча б однією фінансовою послугою за останні 12 місяців
60%
Вважають, що готівка - це теж заощадження
52%
Мають рахунок в банку і не знають розмір гарантованої державою суми вкладу
31%
Володіють депозитним вкладом
12%

Тільки третина респондентів, розподіляючи дохід, орієнтуються на довгострокову перспективу (як мінімум, довшу за рік), 18% вважають, що краще витратити гроші тут і зараз. Пояснення такої статистики - в частих кризах, які регулярно знецінюють українську валюту, припускають автори дослідження.

Як наслідок - депозит в банку є у 12% українців. У сусідніх з Україною країнах (крім Грузії, Росії та Румунії), за даними World Bank, ситуація значно краща - в Польщі, де також одні з найбільш фінансово-неграмотних жителів в Східній Європі, депозити є у 33% населення.

Факт №4. Житло і освіта дітям – про що мріють українці

Тільки третина опитаних розглядає заощадження, як спосіб збільшення доходу. У 50% випадків, щоб накопичити на дорогу покупку, українці намагаються знайти підробіток. 42% відповіли, що намагаються витрачати менше.

На що українці збирають гроші
Освіта (для себе або для дітей)
18%
Будвництво або покупка житла
17%
Ремонт
15%

В топі фінансових мрій жителів України два пункти, що пов'язані з «житловим питанням» - громадяни збирають на квартиру або ремонт / будівництво нового будинку. Окремі надії респонденти пов'язують з майбутнім своїх дітей - 18% опитаних збирають гроші на оплату освіти.

Факт №5. Податки ми не платимо

Українці трепетно ​​ставляться до того, як держава витрачає наші гроші - 77% учасників опитування USAID хотіли б ретельно контролювати розподіл податків з бюджету.

Але платити самі податки згодні не всі. Майже половина респондентів готові працювати за зарплату в конверті, 41% вважають нормальним ухилення від сплати податків.

Українці і фінансова справедливість
Хотіли б бачити, на що держава витрачає їхні податки
77%
Погодилися б отримувати, як мінімум, частину зарплати в конвертах
48%
По можливості, стали б ухилятися від сплати податків
41%
Не повернули б надмірну здачу в магазині, якби касир помилився
14%

У чому не відмовиш українцям, так це в соціальній солідарності - тільки 14% опитаних скористалися б помилкою касира в магазині і забрали б зайву здачу собі.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини