RU

Чи зможуть МАУ і SkyUp пережити найбільшу кризу в історії авіації

Чи зможуть МАУ і SkyUp пережити найбільшу кризу в історії авіації - Фото
Фото: Микола Анацький/прес-служба МВС
19.03.2020, 12:18

Які наслідки для українських авіакомпаній несе коронавірус і що допоможе уникнути банкрутства

На початку березня Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA) оновила прогноз фінансових втрат світових авіакомпаній в 2020 році в зв'язку з поширенням коронавірусу COVID-19.

Асоціація погіршила свій лютневий прогноз, оцінивши сумарні збитки авіакомпаній, в разі подальшого поширення вірусу до $113 млрд, проти $29,3 млрд в лютому. В IATA відзначають, що з моменту початку спалаху ціни на акції авіакомпаній впали майже на 25% - це приблизно на 21 відсотковий пункт більше, ніж зниження, яке спостерігалося під час епідемії SARS 2003 року.

"З кінця січня скасовано понад 185 000 пасажирських рейсів через урядові обмеження на поїздки і різке падіння попиту на авіаперельоти. Грошові резерви авіакомпаній виснажуються", - наголошується в повідомленні.

У вівторок, 16 березня, глава IATA Олександр де Жюняк заявив, що глобальним авіакомпаніям буде потрібно від $150 до $200 млрд держпідтримки для подолання кризи. "Потрібно діяти рішуче і швидко", - закликав Жюняк. Головний економіст IATA Брайан Пірс заявив, що грошових резервів 75% авіакомпаній світу вистачить максимум на три місяці простою.

Сіднейська консалтингова компанія CAPA ще більш песимістична. Вона прогнозує, що пандемія коронавірусу призведе до банкрутства більшості авіакомпаній у всьому світі вже до кінця травня, якщо влада і галузь не зроблять узгоджені кроки для уникнення такої ситуації.

Що чекає українські авіакомпанії МАУ і SkyUp. І які заходи вживають авіаперевізники, щоб залишитися на плаву.

Перші жертви

На початку березня про банкрутство оголосив великий регіональний перевізник - британський Flybe. Компанія довго боролася з фінансовими труднощами, але не впоралася зі зниженням попиту в зв'язку з поширенням COVID-19 в Європі. Виділені владою Британії $128 млн не допомогли.

Ще одна британська авіакомпанія Virgin Atlantic попросила уряд країни надати пакет допомоги авіаперевізникам в розмірі 7,5 млрд фунтів стерлінгів (8,3 млрд євро).

Лоукостер Norwegian вдається до безпрецедентних заходів для порятунку авіакомпанії. Перевізник припиняє всі далекомагістральні польоти, заземляє 85% літаків і звільняє 7300 співробітників - близько 90% персоналу, включаючи пілотів, бортпровідників, техобслуговування і адміністративних співробітників. Всього кілька днів до рішення норвежці заявляли, що вони припинять польоти 40% свого флоту, а звільнення торкнуться до 50% співробітників.

Читайте також: Карантин, банкрутство, дупа. Ресторани вчаться виживати без відвідувачів. Вийде?

На різні терміни зупиняють всі пасажирські рейси (в основному до середини квітня) такі зарубіжні авіакомпанії: Brussels Airlines, Laudamotion (австрійська дочка Ryanair), Austrian Airlines, LOT, SAS (скорочує 90% персоналу), Air Baltic.

Ryanair очікує, що більшість його флоту буде простоювати в наступні 7-10 днів. На квітень і травень лоукостер планує скоротити кількість рейсів на 80%, у тому числі повної зупинки. Аналогічні заходи вживає його основний конкурент - EasyJet.

Lufthansa теж йде на посадку. Уже скасовано 23 000 рейсів і це не межа. Залишають на найближчі тижні тільки 10% дальніх і 20% середньомагістральних рейсів від початкового розкладу. На літню навігацію було заплановано 1 300 далеких і 11700 близькомагістральних рейсів.

KLM скорочує польоти на 80-90% в найближчим часом. Авіакомпанія почала переговори з профспілками про переведення 70% персоналу на скорочений робочий день. Finnair скоротить провізні ємності з 1 квітня на 90%.

Wizz Air підтвердив призупинення всіх рейсів в Україні та Польщі.

Щоб врятувати від банкрутства авіакомпанію Alitalia уряд Італії прийняв рішення про націоналізацію перевізника (держава вже володіє контрольним пакетом акцій), а також створює фонд в 600 млн євро для покриття збитків, завданих авіаційному сектору надзвичайної ситуації з коронавірусом.

Що чекає українські авіакомпанії

З 17 березня по 3 квітня український уряд заборонив міжнародне пасажирське сполучення як повітряним, так і наземним транспортом, а з 18 березня закрилося і авіасполучення усередині країни. Зараз авіакомпанії виконують рейси для доставки українців, які не змогли повернутися додому до введення карантину. Після їх завершення перевізники повинні приземлити свої літаки як мінімум на два тижні.

Тимчасове припинення всіх регулярних рейсів підтвердили авіакомпанії МАУ, SkyUp Мотор Січ і Роза Вітрів. Вони поки не готові оцінювати потенційний збиток від тимчасової зупинки польотів.

Читайте також: Коронавірус. Як туристам повернути гроші за квитки, тури і броні в готелях

Найбільша українська авіакомпанія МАУ, яка належить Арону Майбергу і Ігорю Коломойському, ще в лютому розраховувала змінити збитки на прибуток в 2020 році. Але вже в березні (ще до закриття українського кордону) перевізник вніс істотні зміни в розкладу, плануючи до закриття 2000 рейсів.

Неофіційно, джерела LIGA.net в МАУ тоді оцінювали розмір очікуваних фінансових втрат авіакомпанії за підсумками року в $35-50 млн. Після звістки про повне закриття авіасполучення ці цифри можуть зрости в рази. Розмір збитків буде залежати від дій місцевої влади щодо підтримки туристичної та авіаційної галузі, а також взаємодії перевізників з ключовими контрагентами.

"Ситуація дуже складна - літаки не літають і квитки не продаються від слова зовсім. Турбізнес помер до кінця року. В цій кризі виживуть авіакомпанії, у яких немає за спиною великого пузиря, типу боргів, і ті, кому допоможе власник. Допоможе в широкому розумінні цього слова", - говорить гендиректор консалтингової компанії FAS Олександр Ланецький.

У ситуації, коли літаки стоять на землі, головним стає питання: як і за рахунок чого урізати фіксовані постійні витрати. Основні витрати для перевізників пов'язані з виплатою лізингових платежів за літаки.

За оцінками Ланецького українська авіакомпанія в середньому платить $10 000 в день за лізинг одного літака. Таким чином, щоденний лізинговий бюджет авіакомпанії МАУ може становити близько $300 000, SkyUp і Рози Вітрів - до $100 000.

"Основна витрата авіакомпаній, якщо літаки стоять на землі, потрібно домовитися з лізингодавцем про відстрочку платежів щодо лізингу, зокрема, з огляду на, що це глобальна криза - отримати максимальні пільги", - погоджується екс-регіональний менеджер АероСвіту і МАУ Віктор Логвиненко.

Серед інших фіксованих витрат: зарплата співробітників, страховка, підтримання льотної придатності літаків (до $2000 за один літак).

Друга велика стаття бюджету - зарплата персоналу. Перевізник навряд чи зважитися проводити великі скорочення - це величезні суми компенсацій, але може відправити людей на період кризи у відпустку за свій рахунок. "Для порівняння - в Україні в бюджеті авіакомпаній частка зарплатного фонду становить 17%, у іноземців - 54%. У наших - профспілки зазвичай куплені і є тільки для галочки - відправлять всіх за свій рахунок, у іноземців - профспілки сильні - там так просто не вступиш", - припускає Логвиненко.

Читайте також - Развозка, таксі та кар-шерінг. Як українці добираються на роботу в карантин

Чим може допомогти держава? Заявити про форс-мажор, через випуск відповідного документа торгово-промисловою палатою. Це дозволить перевізникам не платити за зобов'язаннями без санкцій до моменту, поки форс-мажор не буде завершено.

"Так зробили в Китаї, в Європі так не зробив поки ніхто. Це буде прецедент, оскільки не тільки авіакомпанії захочуть цим скористатися, - говорить Ланецький. - Хоча для авіакомпаній і турбізнесу зараз найстрашніша ситуація".

Українські авіаційні підприємства ведуть консультації з Мінінфраструктури про можливі компенсації всім підприємствам авіагалузі, повідомив LIGA.net  гендиректор SkyUp (дочірня компанія туроператора JoinUp) Євген Хайнацький. Обговорюються різні механізми, такі як тимчасове звільнення від оподаткування, підтримка щодо відстрочення платежів і тд.

"Ми ведемо переговори з нашими лизингодателями, партнерами і постачальниками послуг щодо тимчасового призупинення виконання зобов'язань. Тому що ці дії для нас, як і для всього світу, є форс-мажорними обставинами. І зараз ми розраховуємо на консолідацію зусиль між усіма контрагентами", - сказав Хайнацкий.

За його словами, компанія не планує скорочення персоналу, не припиняє діяльність і працює в штатному режимі.

За словами Логвиненка, багато в чому подальша доля українських авіакомпаній буде залежати від позиції власників. "Є кілька людей, котрі контролюють авіацію і є кінцевими бенефіціарами лізингодавців, яким належать літаки. Тобто - тільки від них буде залежати чи буде жити та чи інша авіакомпанія під тією юрособою, яку має зараз - або будуть" перефарбовувати "літаки", - говорить експерт.

У випадку з МАУ, за даними Ланецького, 2/3 флоту перевізника взяті в лізинг у компаній, пов'язаних з Коломойським, 1/3-у сторонніх лізингових компаній.

Незалежно від цього ринок і тенденції розвитку авіаційних перевезень після кризи зміняться. "Зміниться взагалі структура бізнес діяльності, всієї індустрії, пов'язаної з авіацією - туроператорів, агентсв з продажу авіаперевезень та інше", - упевнений Логвиненко.

Читайте також російською: Смогут ли МАУ и SkyUp пережить крупнейший кризис в истории авиации

 

Денис Кацило
Денис Кацило
обозреватель портала LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини