RU

Бюджет-2021 приймуть сьогодні. Що Тимошенко, Коломойський і Ахметов отримають за голоси

15.12.2020, 12:26
Бюджет-2021 приймуть сьогодні. Що Тимошенко, Коломойський і Ахметов отримають за голоси - Фото
Юлія Тимошенко (Фото: пресслужба Батьківщини)

Бюджетної ночі, ймовірно, не буде. Слуга народу, депутати Тимошенко, Коломойського і Ахметова, схоже, про все домовилися

Сьогодні, 15 грудня, Верховна Рада ухвалить у другому читанні державний бюджет на 2021 рік.

Фінальна версія зайде в парламентський зал без кардинальних змін порівняно з проєктом, який було проголосовано у першому читанні в листопаді. Не змінився і склад "бюджетної коаліції", яка прийме головний фіндокумент країни на 2021. Бюджет підтримають близько двох сотень депутатів від фракції  Слуги народу, фракція Батьківщина Юлії Тимошенко, плюс група депутатів, лояльних Офісу президента, Ігорю Коломойському  і Ринату Ахметову, кажуть співрозмовники  LIGA.net в бюджетному комітеті й президентській фракції.

Які домовленості тримають цей союз, що його учасники отримають за важливе голосування і як це вплинуло на бюджет-2021?

Бюджет готовий. Чи є голоси?

Комітет Верховної Ради з питань бюджету на чотири години затримав початок розгляду фінальної версії фінплану-2021. Причина –  до останнього моменту в комітеті йшли переговори між зацікавленими депутатами, розповів LIGA.net  секретар комітету Володимир Цабаль (фракція Голос).

Сам проєкт розглянули відносно швидко – менш ніж за дві години. Це знак – швидше за все, чергової "бюджетної ночі", коли бюджет голосується під ранок після запеклих торгів, в цьому році не буде. Ще вранці 14 грудня після наради голів фракцій у спікера Ради Дмитра Разумкова, де тема бюджету була однією з головних, потенційних голосів за бюджет вистачало "із запасом", говорить заступник голови фінансового комітету Ярослав Железняк (Голос).

Основні підсумки проходження бюджету через парламентський комітет:

  • Перше – депутати зберегли узгоджений з МВФ дефіцит бюджету-2021 в 5,5% ВВП.
  • Другий важливий момент – нардепи і Мінфін розраховують на додаткові доходи від НАК Нафтогаз (в теорії це близько 75 млрд грн дивідендів).
  • Третій – спеціального фонду для боротьби з COVID-19 не буде, хоча і на цьому наполягала фракція Батьківщина Юлії Тимошенко.

Роль політсили Тимошенко – одна з ключових в бюджетному процесі цього року. Президентська фракція Слуга народу не зможе проголосувати за фінплан власними силами, як було в 2020-му (тоді депутати СН дали 241 голос при мінімумі в 226): в цьому році проєкт бюджету при першому читанні підтримало тільки 209 "зелених" нардепів.

Крім 19 голосів Батьківщини, з бюджетом повинні допомогти депутатські групи За Майбутнє (так званий "пул Ігоря Коломойського", приблизно 16 чоловік) і Довіра (група близька до Офісу президента, 20 депутатів), говорять три співрозмовники  LIGA.net з різних фракцій Ради. У першому читанні в цій "бюджетної коаліції" також були присутні 11 позафракційних депутатів з орбіти Ріната Ахметова.

Як і раніше, бюджет не підтримують фракції Голос, Європейська солідарність і Опозиційна платформа – За життя. Голосування очікується 15 грудня о другій половині дня.

ТОП змін. Допомога місцевим бюджетам і "фантомні" гроші Нафтогазу

Співрозмовники  LIGA.net в бюджетному комітеті і керівництві фракції Слуга народу виділяють дві важливі зміни в проєкті бюджету-2021 до другого читання:

- Дивіденди Нафтогазу. На початку жовтня Держаудитслужба офіційно підтвердила, що через "фінансові порушення в 2018-2019 роках НАК Нафтогаз недоплатив 75 млрд грн дивідендів держбюджету. Депутати вирішили відшкодувати втрати в 2021 році – до другого читання в проєкті бюджету з'явилася відповідна стаття доходів. За рахунок цих грошей передбачається фінансувати боротьбу з пандемією COVID-19, в тому числі вакцинацію населення.

Три співрозмовника LIGA.net серед депутатів (фракції СН і Голос, а також представник бюджетного комітету) відзначили, що ідею з Нафтогазом відстоювала Юлія Тимошенко. Також її ініціативою було створення за рахунок цих грошей ще одного COVID-фонду, проте нардепи не підтримали її.

За словами співрозмовника  LIGA.net з бюджетного комітету, поки немає ніяких гарантій, що бюджет дійсно зможе отримати хоч якісь додаткові гроші від Нафтогазу.

- Акциз на паливо і "залізничні" податки. Ще одна успішна пропозиція Тимошенко – місцеві бюджети продовжать отримувати акцизи на паливо.

Ця норма бюджетного кодексу була введена в 2015 році, з 2021-го вона втрачала силу, проте перед другим читанням депутати вирішили все ж продовжити її. У Кабміні погодилися з цим, але за умови, що гроші будуть строго витрачатися на будівництво доріг.

Також продовжено норму про податки, які сплачує до місцевих бюджетів  Укрзалізнниця. Йдеться про податок на землю під залізничним полотном і акцизом з палива, яке використовують тепловози. УЗ неодноразово виступала за скасування зазначених податків.

Тимошенко, Коломойський і Ахметов – за бюджет. Що в замін?

"Зверніть увагу на призначення в агро – побачите ціну голосування Батьківщини за бюджет в першому читанні", – говорив один із співрозмовників LIGA.net  в бюджетному комітеті після того, як фракція Юлії Тимошенко, незважаючи на публічну критику, підтримала першу редакцію бюджету-2021.

6 листопада, через день після "бюдженого" голосування, головою Державної продовольчо-зернової корпорації України дійсно була призначена людина з бекграундом, пов'язаним з політсилою Тимошенко – Андрій Власенко, колишній обласний депутат від партії Батьківщина.

Про зв'язок бюджету і кадрових рішень уряду на користь Батьківщини розповіли три співрозмовники LIGA.net (зі Слуги народу і Голосу). Ще один високопоставлений співрозмовник в СН зазначив, що безпосередньо призначення не варто пов'язувати з бюджетом. Зокрема, голоси Батьківщини можуть стати в нагоді партії влади ще раз – в цей четвер, коли на посаду першого віцепрем'єр-міністра планується призначення  Юрія Вітренка, екстопменеджера НАК Нафтогаз.

Крім можливого "кадрового сліду", інтерес фракції Юлії Тимошенко – в вигідних для місцевої влади параметрах (акциз, земельний податок для УЗ). Це важливо для фракції, оскільки ядро ​​електорату Батьківщини проживає в регіонах.

Також очікується, що, як і в першому читанні, голоси бюджету дадуть нардепи, які обиралися за мажоритарними округами (вони складають основу груп За майбутнє, Довіра і пулу позафракційників, лояльних до Ахметова). Їх інтерес – субвенція на соціально-економічний розвиток регіонів.

Ця стаття витрат з'явилася ще перед першим читанням – 7,4 млрд грн. Тоді двоє співрозмовників  LIGA.net серед депутатів уточнили, що мажоритарникам пообіцяли по 30 млн грн соцеконома "на людину". Напередодні другого читання співрозмовник в керівництві Слуги народу також підтвердив цю інформацію.

З основними показниками бюджету на наступний рік можна ознайомитися за посиланням.

Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини