Битва за "Київ". Як легендарний кінотеатр занепав і кому він дістанеться. Репортаж

02.12.2019, 14:48
Битва за
Кінотеатр "Київ", фото: theБабель

Новий орендар Сінема-Центр хоче провести ремонт і відкрити нові зали, а активісти - вберегти його від "поп-корну" і прихованої приватизації

"Київ" - останній немережевий кінотеатр і головний фестивальний центр Києва. Тут проводять міжнародні фестивалі некомерційного кіно Молодість, DocuDays, з ініціативи іноземних посольств організовують тижні французького, швейцарського кіно. Але ось уже півроку кінотеатр "Київ" не працює.

У червні міська влада змінили орендаря, а сам кінотеатр закрили на інвентаризацію. Минулого тижня новий орендар Сінема-Центр зробив сенсаційну заяву: відкривати кінотеатр не можна, колишні орендарі "Києва" довели його до аварійного стану. За підрахунками компанії, капітальний ремонт може обійтися в 80 млн грн.

27 листопада кінотеатр відкрили на дві години для візиту міських депутатів, журналістів та громадських активістів. Віталій Кличко організував у кінотеатрі виїзне засідання депутатів Київради і провів екскурсію  підвалами "Києва" для оцінки його аварійності. Вже на цьому тижні депутатам належить вирішити з чиєї кишені буде фінансуватися ремонт кінотеатру та як довго він буде пустувати.

Сінема-Центр пропонує місту "програму порятунку" - профінансувати капітальний ремонт за умови, що компанії знизять оренду з 2,7 млн ​​грн до 560 тис грн за час ремонтних робіт, а витрати зарахують на рахунок оренди.

Новий орендар перетворить фестивальний артхаусний кінотеатр у черговий "попкорн-бар", а ідея капітального ремонту - не що інше, як ухилення від "астрономічної орендної плати", яку компанія запропонувала на аукціоні, і спосіб застовпити місце в разі приватизації "Києва", допускають деякі депутати та активісти, які ще в червні стояли на стихійних протестах і вимагали від Сінема-Центру оприлюднити концепцію розвитку "Києва".

LIGA.net побувала в кінотеатрі, щоб розібратися що відбувається за його кулуарами.

Нічого зайвого. Лише бізнес

27 листопада о третій годині дня, незважаючи на мороз, біля кінотеатру "Київ" на вулиці Великій Васильківській, 19, збирається невеликий натовп із депутатів Київради, представників ЗМІ та активістів. Повідомлення про те, що в кінотеатрі пройде виїзне засідання депутатів Київради, більшість отримали в той же день. Через півгодини після призначеного часу з'являється Віталій Кличко.

"Моя задача як мера - наповнювати бюджет. Колишній орендар кінотеатру "Київ" [ТОВ "Культурний центр"] платив місту 47 000 дол, новий ["Сінема-Центр"] заплатить - 2,7 млн ​​грн. Це бізнес - і ринок диктує свої умови", - з цими словами Віталій Кличко запрошує депутатів і журналістів на екскурсію підвалами будівлі.

Виталий Кличко в подвале кинотеатра

Віталій Кличко у підвалі кінотеатру "Київ", фото: Liga.net

Ніхто з колишнього керівництва кінотеатру на екскурсію, ініційовану мером, не прийшов, був присутній тільки головний інженер "Києва" Сергій Панакровський.

"Ніхто не просив "Культурний центр" платити за оренду більше 47 000 грн. Ми чекали закінчення терміну оренди, щоб обговорити нову ціну. Але вони ж, не дочекалися, приміщення захопили рейдери", - скаржиться Панакровський.

Що сталося?

Узимку 2019 року головний фестивальний центр столиці "Київ" опинився в центрі конфлікту між орендарем - приватна компанія "Культурний центр кінотеатр "Київ" і його орендодавцем Департаментом комунальної власності (ДКС).

Після новорічних свят, у січні 2019-го, закінчився 20-річний термін договору оренди. Департамент відмовився від автоматичного продовження контракту, і замість цього оголосив відкритий аукціон на управління кінотеатром. Стартова ціна була встановлена ​​в 12 разів вище колишньої орендної плати - 570 000 дол на місяць.

Ставки чотирьох інших претендентів перебила компанія Сінема-Центр. Вона виграла право управляти кінотеатром протягом наступних 10 років. Оператор мережі мультиплексів запропонував за "Київ" 2,7 млн ​​грн/місяць.

Власником Сінема-Центру, згідно з даними Мін'юсту, є панамська компанія "DAMSI INVESTMENT INC". Сінема-Центр належить мережа кінотеатрів "Сінема Сіті" в Одесі, Тернополі, Києві, Дніпрі, Запоріжжі та Львові. Засновниками мережі, за даними Інтерфакс, є бізнесмени Борис Фуксман, Олександр Роднянський, Міхаель Шліхт.

Колишній орендар не став брати участі в конкурсі, результати не визнав і подав до суду на міську адміністрацію. Він наполягає: мерія порушила його першочергове право на продовження оренди.

Угода з новим орендарем не заважала кінотеатру працювати по-старому. "Культурний центр" не поспішав залишати будівлю і після закінчення терміну оренди.

Ситуація змінилася 7 червня: співробітники комунальної "Муніципальної охорони" перервали сеанси, видворили з будівлі персонал і закрили вхід. Орендарі оголосили, що будівлю захоплюють рейдери. У мерії цей крок назвали вимушеним заходом - нового орендаря до цього тричі не допустили в приміщення кінотеатру.

7 июня в кинотеатре Киев заявили о рейдерском захвате Фото: facebook.com/olena.syrbu

7 червня в кінотеатрі Київ заявили про рейдерське захоплення Фото: facebook.com/olena.syrbu

Кіт у мішку?

Сінема-Центр купив "кота в мішку", шепочуться присутні на екскурсії депутати Київради.

Про те, що будівля кінотеатру "Київ" вимагає капітального ремонту стало відомо після перевірки, ініційованої новим орендарем Сінема-Центр, говорить глава голова ради директорів компанії Максим Григор'єв. Оглянути будівлю до підписання договору було неможливо, за словами Григор'єва, цьому перешкоджав колишній орендар.

Експертизу провів НДІ інноваційного будівництва. Співробітники інституту в процесі екскурсії розповідають - дах знаходиться в критичному стані, на стелі цокольного поверху цвіль, пожежні виходи замуровані, а в підвалі руйнуються несучі конструкції. У публічному доступі результатів експертизи поки немає.

Ця інформація не відповідає дійсності, говорить колишній директор "Києва" і співвласник компанії-орендаря Вілія Бондаренко. Вона керувала "Києвом" останні 20 років. У коментарі LIGA.net  Бондаренко зазначає, що Департамент знав про недавній ремонт кінотеатру. Всього за 20 років існування культурного центру, за її словами, в нього вклали 57 млн ​​грн.

Подвал кинотеатра Киев, фото: Liga.net

Підвал кінотеатру Київ, фото: Liga.net

"У кінотеатрі двічі або тричі на рік Департамент проводив огляд будівлі", - говорить Бондаренко.

Цікаво, що згідно з Інспекційним порталом КМДА, схожі порушення були виявлені ще в 2018 році. На питання, чому тоді не були зроблені спроби закрити кінотеатр, в Департаменті відповіли, що інформацією не володіють.

Візит пожежників у 2018-му обмежився штрафом у 51 грн, зізнався в розмові з LIGA.net головний інженер Панакровський

Безпрецедентний кредит

Як вирішити проблему? Сінема-Центр пропонує мерії "безвідсотковий кредит": компанія профінансує капітальну реконструкцію будівлі за умови, що сума ремонту буде зарахована в рахунок орендної плати, а сам платіж за час ремонту зменшиться з 2,5 млн грн до 560 000 грн.

"560 000 грн. - червона лінія, нижче цієї цифри в орендній платі я не  можу опуститися, хоча за законом в силу виявлених порушень, маю право на рік призупинити орендну плату", - розповів LIGA.net Григор'єв. За його оцінкою, ремонт потягне на 60-80 млн грн. Вкладення в кінотеатр окупляться не раніше, ніж через п'ять років, говорить Григор'єв.

Напіваварійна історія кінотеатру, яка розкрилася після аукціону - маніпуляція, вважає депутат Київради, голова комісії з питань власності Леонід Антоненко. Про те, що кінотеатр потребує капітального ремонту, на думку депутата, було відомо як департаменту, так і орендарю.

"Це все завчасно спланована історія - перемога в конкурсі завдяки будь-якій найбільш астрономічній сумі, яку ніхто не мав наміру з самого початку платити. З подальшим звільненням від сплати через "аварійний"стан будівлі", - говорить Антоненко.

Тієї ж думки дотримується цивільний активіст Олександр Ярусевич - якби решта учасників конкурсу були проінформовані, що орендна плата може бути спрямована на капітальний ремонт, а орендна ставка переглядатися, то результати конкурсу могли б бути не на користь Сінема-Центру.

КМДА поки не прийняла пропозицію Сінема-Центру, говорить Конобас Максим, заступник голови комісії Київради з питань власності.

"Ми зараз на власні очі оцінюємо стан приміщення, а на засіданні комісії визначимося з рішенням", - пояснює Конобас.

За його словами, Сінема-Центр уже заплатив 9 млн грн - 5 млн із яких депозит, інші - 1,5-місячна орендна плата. "Ця сума вже перевищує 10-річну оренду, яку платив колишній орендодавець", - коментує Конобас.

"Нехай за півроку платить", - підслухавши розмову, голосно обурюється один із активістів.

7 июня под кинотеатром

7 червня біля кінотеатру "Київ" влаштували акцію на захист кінотеатру, фото: БЖ

Чи буде арт?

Активісти, які проводять акції біля кінотеатру, побоюються, що Сінема-Центр змінить репертуарну політику - буде показувати менше артхаусних стрічок і не стане віддавати зал під фестивальні покази, як це робив нинішній орендар.

"Такі кінотеатри не повинні здаватися в оренду, вони мають бути ефективні не з точки зору ринкових відносин, а з точки зору культурних цінностей. Сьогодні мер займає позицію, хто більше заплатив - той і молодець. Але не все вимірюється грошима", - говорить активіст, редактор журналу "Спільне" Роман Губа.

У Сінема-Центрі обіцяють докласти всіх зусиль, щоб кінотеатр "Київ" залишався провідним фестивальним кіномайданчиком столиці, навіть на шкоду рентабельності. За словами Григор'єва, збереження репертуару прописано в договорі оренди.

"У цей кінотеатр мене водили батьки. Ностальгія за кінотеатром є й у власників Сінема-Центру. Кінотеатр Київ - це обличчя, імідж, не все вимірюється грошима. Але це не означає, що я тут не збираюся заробляти, бізнес є бізнес", - каже Григор'єв.

Бізнес і майбутнє театру

Сінема-Центр планує не лише ремонт театру, а й його розширення. Зараз їх всього три. Ще півроку тому один із засновників "Сінема-Центр" Борис Фуксман розповідав ЗМІ про плани побудувати в кінотеатрі "Київ" чотири нових зали.

У кінотеатрі буде не менше п'яти залів, підтвердила в розмові LIGA.net директор Сінема-Центру Любов Лісовська. В процесі проектування їх кількість можуть збільшити до семи, додає вона.

Це має значення. Капітальний ремонт будівлі та перепланування можуть передувати подальшій приватизації будівлі, допускає екс-директор кінотеатру Бондаренко.

Якщо орендар внаслідок ремонту витратить понад 25% балансової вартості, то згідно з нормою закону про приватизацію, має шанси приватизувати будівлю, нагадує Антоненко.

Віталій Кличко в коментарі LIGA.net запевнив, що з кінотеатром Київ подібного не станеться.

"Київ" буде флагманом не лише Сінема Сіті, але й усіх кінотеатрів України, розповів LIGA.net Борис Фуксман. "Наскільки комерційно це буде вигідний проект, важко зараз говорити. У нас є цікаві плани. Подивимося наскільки нам вдасться їх реалізувати. Від цього залежить термін окупності", - зазначив Фуксман.

Кинотеатр

Кінотеатр "Київ", фото: bigmir.net

"Якщо "Київ" перетвориться на черговий мережевий "попкорн-бар", у Києві залишиться всього один кінотеатр - Жовтень, в якому регулярно проходять покази артхаусного, фестивального кіно. До речі, його оренда теж закінчується в 2020 році і поки що незрозуміло, що з ним буде далі. Один кінотеатр з альтернативної кінопрограмою - це критично мало для міста, де проживає 3-4 мільйони людей", - говорить LIGA.net Олена Шурба, активістка і програмний координатор Kyiv International Short Film Festival.

Читайте матеріал російською: Битва за "Киев". Как легендарный кинотеатр пришел в упадок и кому он достанется. Репортаж

Диана Манучарян
Диана Манучарян
корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини