RU

Битва за Київ: війна команди Зеленського з Кличком паралізувала столицю

Битва за Київ: війна команди Зеленського з Кличком паралізувала столицю - Фото
Колаж Євген Адаменков/ LIGA.net
15.10.2019, 08:57

Сутичка Кличка і команди Зеленського. За що воюють, яка ціна питання і що буде далі

Боротьба за Київ у розпалі. Місяць тому Кабмін звільнив Віталія Кличка з посади голови Київської міської державної адміністрації (КМДА), залишивши легенді боксу тільки крісло столичного мера. Але і воно під ним хитається - для повного перезавантаження влади в Києві команда Слуги народу дуже оперативно пише і приймає в першому читанні оновлений закон про столицю і пропонує провести дострокові вибори в Києві.

Кличко швидко вийшов зі стану гроггі і включився в боротьбу. У середині вересня він розпустив Київраду, подав до суду на прем'єр-міністра Олексія Гончарука і главу Офісу президента Андрія Богдана і збирається знову балотуватися в мери.

Хто і як перекроює Київ, за що насправді воюють кандидати, ціна питання і що далі - з'ясовувала LIGA.net.

Перезавантаження? Поки тільки колапс

Після приголомшливої ​​перемоги на парламентських виборах у команди Зеленського з'явилася нова мета - Київ. План не приховували - провести повне перезавантаження влади в столиці - оголосити дострокові вибори мера в розрахунку на перемогу "свого" кандидата і призначити лояльного голову Київської міської держадміністрації (КМДА). З 2014 року обидві посади займав Кличко.

"З того ланцюжка подій і рішень, які приймаються в Раді і Офісі президента (ОП), я думаю, що це - бажання скористатися політичною доцільністю, щоб почати перефарбовувати Київ в зелений колір", - говорить депутат від фракції "Голос", перший заступник голови комітету з питань місцевого самоврядування Роман Лозинський.

Основним архітектором цього плану, на думку Кличка, був глава ОП і права рука Зеленського - Андрій Богдан в парі з основним претендентом на пост мера від "Слуги народу" - нардепом Олександром Ткаченком. Саме колишній гендиректор каналу 1+1 ініціював один з чотирьох законопроектів про столицю, який був рекомендований до прийняття Верховною Радою.

Фото: Виталий Кличко / Twitter

Фото: Віталій Кличко/Twitter

ХРОНОЛОГІЯ

- Конфлікт по лінії Кличко-Богдан почався ще влітку. У червні Богдан зробив першу спробу звільнити Кличка з посади голови КМДА, але Кабмін Володимира Гройсмана вирішив залишити це делікатне питання наступникам. Потім глава ОП заявив, що йому пропонували хабар у розмірі $40 млн в обмін на збереження крісла Кличку. Богдан також звинувачував Кличка в тому, що він втратив контроль над містом, і Києвом керують "смотрящіє".

- Кличко спочатку просто тролив екс-юриста Коломойського і найближчого соратника Зеленського. Наприклад, передавав Богдану привіти через Twitter, викладаючи то фотки з радником президента США Джуліані - "зараз Трампу зателефоную з приводу цього чорта", то фото на водних лижах - "спорт виховує волю до перемоги".
- Жарти закінчилися, коли 4 вересня Кабмін Гончарука все-таки звільнив Кличка з КМДА. Мер подав позов на Богдана і Гончарука, оскаржуючи своє звільнення, разом з братом почав судову тяжбу проти каналу 1+1 (Ткаченко був його гендиректором) за критичний телесюжет; замовив аналіз законопроекту про столицю у експертів Ради Європи і наполягає на необхідності направити проект на розгляд Венеціанської комісії.
- 12 вересня мер заявив, що депутати влаштували саботаж - в черговий раз не набрався кворум в 61 голос (з 120 діючих депутатів), і він ініціює розпуск Київради. За минулий після цього місяць депутати жодного разу не збиралися, - і це в період бюджетного планування і вступу в опалювальний сезон, коли питання доводиться вирішувати в форс-мажорному режимі. Влада в Києві фактично паралізована. Хоча, Верховна Рада не приймала остаточне рішення щодо розпуску, і навіть в такому випадку депутати повинні виконувати обов'язки до закінчення виборів і першого пленарного дня нової Київради.

"Варіантів виходу з цієї ситуації тільки два. Або фракції Київради повернуться до системної роботи і дадуть кворум, щоб вирішувати проблеми Києва і не втрачати рейтинг перед виборами, або вибори повинні відбутися в найкоротші терміни", - говорить голова фракції Самопоміч Наталія Манойленко. У вибори до весни вона не вірить.

"Схоже на те, що початковий план (офісу Зеленського, - Ред.) включав в себе швидку заміну голови КМДА з позбавленням Кличка основних важелів управління містом, фінансових, людських ресурсів; прийняття нового закону про столицю і швидке проведення дострокових виборів, щоб закріпити всеукраїнську перемогу на рівні Києва. Але "щось пішло не так", і ситуація зависла", - сказала вона.

Про це, на думку Манойленко, свідчить набір хаотичних рухів. Спочатку роздули скандал з Кличком, а потім так і не призначили йому заміну в КМДА (більш того, Зеленський навіть не підписав саме звільнення, - Ред.). Активно сприяли розвалу роботи Київради. "Велася інтенсивна робота команди президента з депутатами щодо саботажу пленарних засідань, - говорить Манойленко, - але потім пішов стопор з проведенням дострокових виборів, додала депутат".

Чого хоче Слуга Народу?

Але і у Кличка в Києві не все так добре, як у нього в Twitter. 3 жовтня Рада прийняла в першому читанні проект закону про столицю №2143-3 (його ключовим співавтором був Олександр Ткаченко).

Фото: Пресс-служба ОП.

Фото: Прес-служба ОП

У законопроекті багато новел.  Як і раніше, президент призначатиме голову КМДА, а кияни - вибиратимуть мера.  Але повноваження у них тепер будуть різні.  Раніше вони паралельно виконували виконавчі функції.  Тепер же, від КМДА виконавча влада в столиці перейде новоствореному Київському магістрату, який очолить мер.  А КМДА виконуватиме роль контролера, здійснюватиме нагляд за дотриманням Конституції і законів України.  І, при необхідності, зупиняти (в судовому порядку) рішення Київради і мера.  Це, вважають депутати Слуги, збалансує відносини в органах місцевого самоврядування.

Фото: скриншот с презентации закона о столице

Фото: скріншот з презентації закону про столицю

Друга новація - в Києві знову створять районні ради, в кожній з яких будуть засідати по 20 депутатів. Працювати вони будуть під пильним контролем КМДА. А до Київради замість 120 наберуть вже 80 депутатів - вони будуть обиратися за пропорційною системою, партії повинні будуть подолати 5%-ий бар'єр.

"Зараз на кожного депутата Київради доводиться більше виборців, ніж на народного депутата. Це неприпустимо", - пояснює заступник голови комітету з питань самоврядування Олександр Качура (фракція Слуга народу). На його думку, районні депутати знімуть навантаження з міських обранців.

Ініціатор цієї реформи системи управління в столиці - депутат Слуги народу Олександр Ткаченко, він же - один з основних претендентів на посаду мера Києва (7 жовтня Ткаченко підтвердив, що зараз претендує на посаду глави КМДА).

Крім нього, готовність піти на вибори мера також висловили Віталій Кличко, бізнесмен і письменник Гарік Корогодський і депутат Київради Сергій Гусовський.

У запропонованому законопроекті відсутня дата дострокових перевиборів мера, хоча в іншому проекті від колег по фракції Слуга народу №2143, вона була вказана - 8 грудня. Тому, зараз головна інтрига - коли все ж відбудуться вибори.

Ткаченко поспішає. Він хоче, щоб вибори пройшли якомога раніше - 8 грудня. Його аргументи: ситуація в Києві критична, Київрада не збирається, Кличко не керує містом.

Але навіть у Слуги народу немає консенсусу з датою. Весна краще, вважає Качура, тому що, тоді вибори в столиці можна об'єднати з усіма іншими місцевими виборами.

Весну 2020 року, як найбільш ймовірний час, з посиланням на співрозмовників зі Слуги, називає і Манойленко. "Дострокові вибори в грудні не відбудуться, причина - брак часу для підготовки", - відзначає вона. У фракції Голос не виключають, що партія влади зупиниться на третьому варіанті. "Президентські вибори у нас примудрилися провести влітку. Я не здивуюся, якщо вибори до Київради відбудуться в різдвяний період", - говорить Роман Лозинський.

Ціна питання

Градоначальник столиці "зірве великий політичний і фінансовий куш". Мер Києва - не звичайний господарник, він ще і впливовий політик.

"Пост мера Києва - хороший майданчик для старту до більш високої політичної мети. У своїй роботі мер використовує два важелі - контроль над виконавчою владою і вплив на рішення міськради. Для цього йому потрібна стійка більшість в Київраді, якщо її немає, то він приречений на конфлікти, компроміси і поразки. Сильний мер, як правило, починає велику політичну гру. Це не гра одинаків", - пояснює політолог, директор Центру політичних досліджень Володимир Фесенко.

Ще більше ваги у мера Києва з фінансової точки зору - столичний бюджет становить понад 5% від державного. Київ стягує на себе колосальні (за українськими мірками) фінансові ресурси: річні витрати столиці в 2019 році складуть 57 млрд грн ($2,3 млдр). Київ традиційно і з великим відривом найбагатше місто України.

"$2 млдр - величезна сума грошей, яка проходить через міську владу, і це велика спокуса для різного роду паразитів сісти на потоки", - говорить депутат Київської міської ради, голова депутатської групи "Київська команда" Сергій Гусовський.

"Приблизно половина цієї суми йде на бюджет розвитку - ремонт шкіл, доріг, будівництво парків і інші проекти, що несуть корупційні ризики", - вважає голова громадської організації Центр моніторингу влади Костянтин Піонтковський.

Золота жила столиці - будівельна галузь. Тільки в цьому році в Києві побудували об'єкти на 19 млрд грн ($770 млн). Будівництво дає не тільки інвестиції, але й істотну частку корупційних схем, відкатів і хабарів.

"Одна тільки Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) "заробляє" корупційними методами на забудовниках понад 3 млрд грн (близько $120 млн) на рік", - відзначала в інтерв'ю НВ Олена Шуляк, екс-куратор напрямку "Будівництво" в BRDO.

Фото: depositphotos.com

Фото: depositphotos.com

Дозвіл на будівництво в ДАБІ, за її словами, обходиться - $4,5-$10 за кв. м - частка відкатів у 10-30% закладається в собівартість нерухомості.

Розмір корупційного "ринку" столиці, за оцінками Піонтковського, може доходити до 10 млрд грн в рік.

Що не так зараз?

Кличко уникнув долі своїх попередників - безпосередньо його не викривали і не "ловили" на корупційних діях. Основна претензія до нього - "схематоз" його підлеглих. Наприклад, новий прем'єр так пояснив звільнення Кличка з посади голови КМДА: "Особисто я дуже поважаю пана Кличка. Він великий чемпіон і людина, яка зробила дуже багато для країни. Я б із задоволенням не звільнив його, а пана Столара, наприклад, але формальної посади в цієї людини немає і, тому, цього зробити було неможливо", — говорив голова Кабміну Олексій Гончарук.

КОРУПЦІЙНІ НАПАДКИ

Вадим Столар - столичний забудовник, нардеп від партії Опозиційна платформа - За Життя. За інформацією журналістів "Наші гроші", він причетний до ряду корупційних будівельних схем в столиці.

Конкурент Кличка, Ткаченко заявляв, що бюджетом столиці розпоряджається навіть не Кличко, а Вадим Столар і Максим Микитась (ще один великий забудовник. Зараз він підозрюваний у справі про махінації з квартирами для Нацгвардії). Схожу претензію Кличку пред'являв і Богдан. На думку голови офісу президента, Кличко не контролює Київраду і домовляється в ній зі "смотрящіми". Богдан заявив, що звернеться в поліцію щодо ряду корупційних справ з журналістських розслідувань:

• будівництво Подільсько-Воскресенського мосту за 6 млрд грн, тендер на який виграла фірма-прокладка, яка перерахувала кошти основному підряднику "Кузні на Рибальському";

• тендер на будівництво Шулявського мосту, який виграла фірма друга Кличка забудовника Максима Микитася;

• скляний міст. За словами Богдана, його бюджет розікрав Вадим Столар.

Ніяких фактів або документів, що підтверджують це, Богдан не надав.

У сьогоднішньому розподілі влади в столиці і правда є перекіс: "Право нагляду за будівництвом зосередилося у КМДА - виконавчому органі Київради на чолі з Віталієм Кличком. На ділі виходило, що законність дій мера має право перевіряти тільки сам мер. Депутати на громадських засадах теоретично не здатні перевіряти законність всіх проектів рішень, які їм готує КМДА. Якщо вони вивчають 10% цих рішень, це вже дивно", - вважає експерт із містобудування, столичний активіст Георгій Могильний.

Чи виправить це новий закон?

На думку Ткаченка, новий закон про столицю прибирає цей дуалізм: "Посада голови КМДА якимось дивним чином перемішана з посадою виконавчої влади в столиці. Закон встановлює нормальні прозорі процедури прийняття рішень і розподілу влади, - говорив Олександр Ткаченко в ефірі радіо НВ. - рішення, яке приймається виконавчою владою - Магістратом, контролюється депутатами з одного боку, і представником президента в особі голови КМДА з іншого боку ".

У теорії, новий закон повинен зменшити корупційні можливості всіх гілок київської влади. В "будівництві" знижуються корупційні ризики, так як "керівними" документами для забудовників стають Генплан і зонування. А в трикутнику - Магістрат-мер-КМДА - всі сторони незалежні і повинні взаємно контролювати одна одну.

Але трикутник може бути не таким ефективним, як його презентують. "Якщо мер і голова КМДА будуть з однієї команди або контролюватимуть більшість в Київраді, то нічого не зміниться", - вважає Могильний.

До того ж, сам закон несе в собі корупційні ризики, вигідні для майбутнього мера, каже співрозмовник LIGA.net з великої компанії на ринку рітейлу. Головний з них - розширення повноважень районних депутатів. Зокрема, передача розробки ДПТ (детального плану розвитку), на підставі якого виділяються землі, в районні органи влади.

"З точки зору децентралізації, передача влади в райони - це непогано. Але повноваження, якими їх наділяють, дуже великі. У місті може початися хаос, якщо буде будуватися те, що не планувалося в генеральному плані, але утвердилося в ДПТ", - розповідає співрозмовник LIGA.net.

"Районні ради зможуть "протягувати" що захочуть, так як буде безліч дірок в процедурі узгодження та врахування інтересів міста", - вважає і Могильний. - При цьому, розклад сил буде очевидний - у Слуги Народу мінімум 50% в райрадах, плюс когось перекуплять, і глава КМДА теж від Слуги народу, а значить, контролю може не бути".

Якість законопроекту навіть стала причиною курйозу. Журналісти зняли в Раді листування одного із співавторів законопроекту Дмитра Гуріна, в якому він характеризує його, як "суцільний лол" і "40 сторінок сатанізму".

Фото: Апостроф / Александр Гончаров

Фото: Апостроф/Олександр Гончаров

Київ після 2019-го

Якби вибори проходили в кінці серпня, то Віталій Кличко набрав 17,3% голосів виборців, свідчать дані непублічного соцопитування групи "Рейтинг". Його опублікувала на початку вересня шеф-редактор "Лівого Берега" Соня Кошкіна (в групі "Рейтинг" результати дослідження не спростовують, інформацію про замовника не коментують).

Слідом за Кличком розташувався шоумен, який не пройшов до цього парламенту з партією Голос, Сергій Притула - його готові підтримати 10,2% виборців. І тільки замикає трійку екс-гендиректор 1+1, народний депутат від партії Слуга народу Олександр Ткаченко - 8,6%.

Фото: скриншот результатов исследования Рейтинг

Фото: скріншот результатів дослідження Рейтинг

Гіпотетичний другий тур, в який би вийшли екс-мер Кличко і екс-гендиректор 1+1 Ткаченко, склався б на користь другого - 38% проти 28%, йдеться в результатах опитування соціологічної групи "Рейтинг". Кличко перемагає всіх кандидатів, крім Ткаченка. Є шанси перемогти і Притулу, теоретичний розрив всього 1%.

Виклики нового або старого мера?

Але як би не склався політичний розклад, і хто б не зайняв в грудні цього або навесні-восени наступного року крісло мера, він зіткнеться з проблемами Києва. Серед них - дефіцит парковок, незаконне будівництво, ремонт і будівництво мостів і доріг, розвиток соціальної інфраструктури. Будь-яке їх рішення, на думку співрозмовників LIGA.net буде непопулярним і болісно сприйматиметься населенням.

"Наприклад, капітальний ремонт мосту Патона спричинить тимчасовий транспортний колапс. Якщо екс-мер використовував "жорсткі" заходи регулювання трафіку – розв'язки, вуличні переходи, мости, то для нового мера вони будуть фінансово недоступні, - говорить Дмитро Беспалов, спеціаліст транспортного планування, директор компанії "A+S Україна". Від мера будуть очікувати швидких рішень. Але апетитів не вистачить ні на Подільські мости, ні на четверту гілку метрополітену. Тому, йому краще менше вдаватися до популізму, і закочувати рукави".

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу в рамках програми USAID "Медійна програма в Україні", яка виконується міжнародною організацією Internews.  Зміст матеріалів є винятковою відповідальністю LIGA.net і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Читайте російською: Битва за Киев: война команды Зеленского с Кличко парализовала столицу. Чем все закончится?

Диана Манучарян
Диана Манучарян
корреспондент LIGA.net
Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини