18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні

06.02.2020, 13:11
18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні - Фото
Колаж - LIGA.net

Що говорили про ринок землі Зеленський, Порошенко, Кучма, Ющенко, Тимошенко, Яценюк, Гройсман, Гончарук та інші топ-чиновники

Леонід Кучма, Віктор Янукович, Віктор Ющенко, Петро Порошенко. Всі чотири українських президента (Янукович позбавлений цього звання. - Ред.) з моменту введення мораторію в жовтні 2001 року виступали за вільний продаж аграрних угідь. І жодному з них не вдалося відстояти свої переконання перед парламентом.

Депутати кілька разів долали президентські вето або саботували прийняття законів, необхідних для зняття мораторію і запуску ринку.

Читайте також: Реквієм за землею. Як головна аграрна реформа стала алергеном

Хроніка мораторію

  • 2001 рік - підписаний новий земельний кодекс, який забороняв продаж землі на п'ять років. Документ передбачав, що в 2005-2010 роках можна буде продавати не більше 100 га сільськогосподарських земель в одні руки.
  • 2004 рік - Кучма двічі намагався скасувати мораторій - безрезультатно. Парламент двічі приймав закон про продовження мораторію, Кучма двічі його ветував. У підсумку Рада переграла президента, подолавши вето гаранта і продовживши мораторій до 2007 року. Для цього об'єднали зусилля партії Наша Україна, БЮТ і Соцпартія.
  • 2007 рік - парламент знову подолав президентське вето, продовживши мораторій на продаж землі до кінця 2008 року. Правда, президент уже був новий - Віктор Ющенко.
  • грудень 2009 - січень 2010 року - Ющенко знову накладає вето на закон про мораторій. Рада його долає з другої спроби - мораторій продовжують до 2012 року.
    2011 рік - приймається закон про Державний земельний кадастр. Це один з двох документів, які повинні були дати зелене світло вільному обігу землі. Але другий закон - про обіг земель - прийнятий не був.
  • 2012 рік - мораторій автоматично продовжено до 2015 року.
  • 2015 рік - парламент відклав введення ринку землі до 2017 року шляхом внесення змін до перехідних положень Земельного кодексу.
  • 2016 рік - Рада знову продовжила мораторій ще на два роки - до 2018-го.
  • 2018 рік - парламент продовжив мораторій на продаж землі ще на рік - до кінця 2019-го.

У Володимира Зеленського може вийти. Зараз парламент максимально близький до мети.

На початку 2020 року нарешті перестав діяти мораторій - депутати просто його не продовжили.

Закон про обіг земель можуть прийняти вже на цьому тижні. Це означає запуск ринку в цьому році.

Що обіцяли і як ставилися до ринку землі п'ять президентів і прем'єрів, - в огляді LIGA.net. Спойлер - деякі з них змінювали точку зору в залежності від того, де вони перебували - при владі чи в опозиції.

Читайте також: Ринок землі. Що написано в підсумковій версії законопроекту: деталі

Леонід Кучма, другий президент України (1994-2005 рр)

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні

Другий президент України Леонід Кучма (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)

"Земельний кодекс - це не просто закон, це Конституція землі, яку чекає безліч людей. Цей закон працюватиме на Україну. Але норма про продаж землі тільки з 2005 року - це гальмо, яке не сприятиме реформуванню земельних відносин" (2.11.01, прес-конференція в Маріуполі).

"Схоже, декому з тих, хто гальмує прийняття [закону про ринок землі], потрібен час для продовження беззаконня в цій сфері. Тільки цим можна пояснити спроби втретє продовжити мораторій на включення землі в економічний обіг" (18.11.2004, промова президента на урочистостях із нагоди Дня працівників сільського господарства).

Віктор Ющенко, третій президент України (2005-2010)

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні

Віктор Ющенко (Фото: Андрій Гудзенко/LIGA.net)

"Україна не готова до торгівлі землею. У держави немає ніяких гарантій, жодних законів, які б захистили селян від зловживань, шахрайства і бандитизму. А земля - ​​це останнє, що у них залишилося. Не дивлячись на повне зубожіння селян, на руїни українського села, нинішня влада вводить з 1 січня 2005 року купівлю-продаж сільськогосподарських земель. Українське село знову хочуть пограбувати ". (Кандидат у президенти Ющенко в зверненні до селян 5.10.2004).

Ставши президентом Ющенко змінив точку зору.

"Подальше затягування з відкриттям ринку землі призведе до зловживань і тінізації. Зі свого боку прийму всіх можливих заходів щодо забезпечення своєчасного вступу в силу зазначених законів, які будуть відповідати Конституції України, передбачати реальні гарантії захисту прав громадян, відповідатимуть загальнодержавним інтересам. Я використовую своє право звернутися до Конституційного суду з проханням визнати це рішення (подолання вето Верховною Радою. - Ред.) недійсним" (11.01.2007, промова в Алчевську Луганської області після підписання продовження мораторію).

Віктор Янукович, позбавлений звання президента (2010-2014)

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні

Віктор Янукович (фото - скріншот відео)

"Дякувати Богу, ми маємо найсприятливіші умови для ведення сільського господарства, але не можемо дати людям можливість для ефективної обробки землі. Селяни не мають гідного заробітку. Земельні ресурси розкрадаються, а споживчий ринок України заповнений імпортними продуктами харчування не завжди належної якості. Це порочне коло необхідно розірвати. Тому з 2012 року в Україні має функціонувати ринок земель сільськогосподарського призначення" (23.02.2011, засідання Комітету з економічних реформ у Києві).

Читайте також: Урожай без землі: чи можна зробити ферму в міському підвалі? Спойлер - легко!

Петро Порошенко, п'ятий президент України (2014-2019)

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні

Петро Порошенко (Фото: прес-служба Євросолідарності)

"Відсутність права на вільний продаж і купівлю землі сільськогосподарського призначення, безумовно, стримує інвестиції в аграрну сферу, знижує і порушує права селян, занижує, між іншим, і ціну оренди, витягуючи з їхніх кишень останні копійки. Але мені відомо і громадська думка, яка є в Україні з цього питання, і позиція більшості парламентських фракцій. Як вирішити цю проблему, шановні народні депутати, - це ваша компетенція: або ховати голову в пісок і нічого не міняти, або все-таки працювати над створенням ринку землі в Україні, але з усіма можливими запобіжниками від будь-яких негативних наслідків "(06.09.2016, виступ у Верховній Раді зі щорічним посланням президента).

"Навіть у найважчі часи я говорив, що прорив, форсаж в економічному розвитку України неможливий без впровадження ринку землі - прозорого, активного, де ми повинні захистити власників землі Земельним кадастром, мінімальними цінами на землю" (17.04.2019, дискусія з представниками громадських організацій).

Читайте також: Алекс Ліссітса: Боятися нема чого. Іноземці не прийдуть купувати землю на первинному ринку

Володимир Зеленський, чинний президент

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні

Володимир Зеленський (Фото: прес-служба президента)

"Заборона вільно розпоряджатися своїм майном, а саме землею, валютою або заборона займатися діяльністю, що не завдає іншим шкоди, наприклад, грати в легальні азартні ігри - всі ці заборони повинні бути скасовані. Якщо у вересні ми сформуємо новий уряд, то до кінця цього року питання буде вирішено." (20.06.2019, зустріч з бізнесом)

"Хочу розвіяти кілька міфів. Перше - земля належить українцям. У моделі, яку пропонуємо ми з урядом, купувати або продавати землю зможуть тільки українські громадяни або українські компанії. Страшилки про арабів, китайців чи інопланетян, які вивезуть нашу землю вагонами, - це маячня" (19.09.2019, зустріч з аграріями).

"Держава не створила можливості працювати на своїй землі. Українці не можуть продавати або купувати ділянки сільськогосподарського призначення. Громадяни України позбавлені цього права так само, як жителі Північної Кореї, Венесуели, Таджикістану, Куби та Конго. Тоді як в Польщі, Білорусі, США, Німеччині, Італії, Ізраїлі, Китаї ринок землі є" (11.11.2019, відеозвернення).

Читайте також: Покидьки, слуги Сороса і кінець Україні. Сім яскравих цитат політиків про ринок землі

Земельна прем'єріада
З моменту оголошення мораторію в Україні змінилося 10 прем'єр-міністрів. Причому деякі з них Віктор Янукович, Микола Азаров та Юлія Тимошенко займали прем'єрське крісло кілька разів.

Ми вибрали найцікавіші висловлювання.

 

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні
Анатолій Кінах (29.05.2001-21.11.2002)

"Основна мета проведеної зараз аграрної реформи і полягає в тому, щоб усі громадяни України, яким закон дає право на земельний майновий пай, могли стати господарями землі! Але, на жаль, деякі чиновники вельми стурбовані тим, що у землі буде справжній, ефективний господар. І всіляко цьому перешкоджають" (11.01.2002, пряма телефонна лінія газети "Факти").

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні
Віктор Янукович (21.11.2002-5.01.2005)

"Ми вважаємо, що потрібно вдосконалювати кримінальне законодавство, Кримінальний кодекс, де має бути передбачено відповідне покарання за цей злочин - самозахоплення землі. Потрібно формувати ринок землі, який сам по собі автоматично зніме ці питання на перспективу" (11.08.2006 прес-конференція в Сімферополі).

Читайте також: П'ята частина землі - для коней. 5 фактів з рейтингу аграрних ДП

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні
Микола Азаров (7.12.2004-28.12.2004, 5.01.2005-24.01.2005, 11.03.2010-28.01.2014)

"Товарний ринок землі - це умова для інвестиційно-інноваційного розвитку аграрного комплексу, іпотеки, житлового будівництва. Скасування мораторію виведе цей ринок із тіні, хоча б частково. Відсоток участі іноземців та умови продажу їм землі потрібно прописати в нормативних документах. Хочеш створювати аграрний комплекс - будь ласка, ми тільки за! Але якщо ти збираєшся перетворити землю в предмет спекуляції, тоді вибач!" (14.12.2007, інтерв'ю журналу Фокус).

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні
Юлія Тимошенко (24.01.2005-8.09.2005, 18.12.2007-11.03.2010)

"Не можна зняти мораторій на продаж сільськогосподарської землі, коли немає практично жодного необхідного закону, який створює ринок землі... Треба якомога швидше приймати всі закони, які формують ринок землі, але землею повинні володіти громадяни України, які живуть і працюють на цій землі" (27.12.2007, програма "Я так думаю" на телеканалі 1+1).

Зараз позиція Тимошенко кардинально протилежна - її фракція проти скасування мораторію.

"Яке ви маєте право без волі народу продавати землю. Це порушення суверенітету України. Всі, хто буде до цього причетний, буде притягнутий до кримінальної відповідальності" (2.12.2019, погоджувальна рада парламенту).

Читайте також: Тільки без Тимошенко! Депутати хотіли провести таємний комітет "по землі". Не вийшло

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні
Юрій Єхануров (8.09.2005-4.08.2006)

"Поки в Україні не буде приватної власності на землю, нічого в Україні не буде. Я особисто буду вносити, щоб це питання стояло в коаліційній угоді, щоб забезпечити прийняття законодавства, яке б зміцнило позиції приватної власності в Україні, в тому числі на землю". (15.05.2006, прес-підхід до журналістів).

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні
Олексадр Турчинов (3-11.03.2010)

В.о. прем'єра Турчинов був всього тиждень, тому заяв про ринок землі на цій посаді зробити не встиг. Однак у статусі першого віце-прем'єра ця тема була йому досить цікава.

"Цей документ (закон про ринок землі. - Ред.) повинен стати фундаментальним для створення цивілізованих земельних відносин та запобігти тіньовій приватизації землі або її оренді. Цей закон повинен послабити тих, хто звик грати на нецивілізованих земельних відносинах (27.02.2008, засідання Кабміну ).

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні
Сергій Арбузов (28.01.2014-27.02.2014)

Заяв про земельну реформу в статусі прем'єра немає. Зате він активно коментує цю тему зараз.

"Чи потрібно поспішати? Чи готовий ринок? Це велике питання. Земельна реформа повинна проводитися дуже грамотно і спокійно. Потрібен проект реформи, повинні пройти громадські слухання. Не можна забувати, що це найбільший з решти і незапущених у вільне плавання активів країни. Можливо, тому слід ще раз подумати, перед тим як користуватися правом більшості в ВР. Не дарма ж продовжували мораторій цілих 10 разів?" (7.09.2019, Facebook-сторінка Арбузова)

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні
Арсеній Яценюк (27.02.2014-14.04.2016)

"В існуючій законодавчій базі у нас із 2016 року запрацює не ринок землі, а базар землі. Нам треба виробляти економічну і політичну позицію з цього питання. Я - перший, хто зацікавлений в інвестиціях в агросектор, але допустити розбазарювання і розпродаж землі, щоб з'явилися лендлорди, ми не маємо права. Нам треба до зняття мораторію вирішити кілька питань. Перший - інвентаризація землі. Друге завдання - обмеження права власності на землю в одних руках, прямо або опосередковано. Третє завдання - право власності на землю на даному етапі, і це моя політична позиція, має бути закріплено за громадянами України. Четверте питання - функціонування викупу землі. І п'яте - до зняття мораторію потрібно провести вибірковий експеримент із продажу держземель на аукціоні" (24.09.2015, виїзне засідання уряду в Полтаві).

Читайте також: Перед відкриттям. Ми запитали Бахматюка-Косюка-Веревського, як вони готуються до ринку землі

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні
Володимир Гройсман (14.04.2016-29.08.2019)

"Не буде моєї ініціативи, я не дозволю продаж української землі. Я можу допустити єдине - щоб цю землю мав можливість купувати і продавати український фермер, і то в обмеженій кількості, і це повинен бути українець, а не іноземець. Я не буду прислужувати ніяким латифундистам і "Карабас-Барабасам" (22.06.2018, година запитань до уряду у Верховній Раді).

18 років мораторію в 15 особах: президенти і прем'єри про продаж землі в Україні
 Олексій Гончарук (з 29.08.2019)

"Ми не можемо задовольнити всіх, наше завдання - збалансувати інтереси всіх стейкхолдерів, а не якоїсь однієї групи, встановлювати прозорі правила гри і підтримати чесну конкуренцію. Ця реформа робиться в першу чергу для українців і в інтересах українців" (13.11.2019, Facebook- сторінка Гончарука).

Читайте матеріал російською: 18 лет моратория в 15 лицах: президенты и премьеры о продаже земли в Украине<a href="http://www.liga.net/">Источник</a>

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини