RU

Помер Олександр Солженіцин

04.08.2008, 09:29

На 90-му році життя помер російський письменник, лауреат Нобелівської премії у літературі Олександр Ісайович Солженіцин. Солженіцин народився 11 грудня 1918 року, і життя його було довгим і повним суперечностей.

Як повідомляє Бі-бі-сі, в її архіві зберігається запис, де О. Солженіцин читає "Один день Івана Денисовича" - повість, з якої розпочалося знайомство радянських читачів з невідомим доти автором.

Опублікована Твардовським у журналі "Новий світ" 1962 року, ця повість вивела на сторінки радянської періодики страшний світ сталінських таборів. Солженіцин знав про нього не за чутками. 1941-го року, закінчивши університет, він пішов на фронт, а у лютому 1945-го його було заарештовано.

У написаній пізніше на прохання нобелівського комітету автобіографії він згадував: "Арештований я був на основі цензурного витягу з моєї переписки із шкільним другом в 1944-45 роках. Головним чином за нечемне висловлювання про Сталіна, хоч і згадували ми його під псевдонімом. Додатковим матеріалом "звинувачення" послугували знайдені у мене в польовій сумці замальовки розповідей та міркувань. Все ж їх не вистачило для "суду". І у липні 1945 року мене було "засуджено" зо широко прийнятою тоді системою - заочно, рішенням ОНА - особливої Наради НКВД - до восьми років таборів. Це вважалося тоді пом'якшеним вироком".

У Радянському Союзі жадібно читали "Один день Івана Денисовича", "Випадок на станції Кречетовка", "Матрьонин двір", а у 1964-му році О. Солженіцина навіть висунуто на Ленінську премію з літератури, однак нагороди він не отримав, а після заміщення Хрущева, йому і друкуватися стало важче. Цькування письменника почалося у 1967 році, коли він надіслав відкритий лист З'їзду письменників, із закликом покінчити з цензурою.

Його романи "У колі першому" та "Раковий корпус", що лежали в редакції "Нового світу", надруковані не були, а стали розповсюджуватися у самвидаві та незабаром були опубліковані на Заході. У 1969 році А. Солженіцина виключили з Союзу письменників, а у 1970 йому було присуджено Нобелівську премію із літератури. Щоправда, отримати премію він зміг тільки через чотири роки, після того, як його насильно вислали з країни, звинувативши у державній зраді.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини