RU

Подерв'янський: В Україні вигідніше бути не поетом, а нардепом

29.02.2012, 10:31
Подерв'янський: В Україні вигідніше бути не поетом, а нардепом - Фото
Письменник стверджує, що "Павлік Морозов", це не політика, а просто стьоб (фото з ​​особистого архіву Леся Подерв'янського)

Інтерв'ю з художником і письменником-сатириком, автором скандального проекту "Павлік Морозов (сучасні хроніки)" Лесем Подерв'янським

Художник та письменник Лесь Подерв'янський широкій аудиторії більше відомий як сатирик, який пише дотепні й стьобні п'єси з використанням нецензурної лексики. Багато хто упевнений, що його творчість має глибокий політичний підтекст, хоча сам автор стверджує: політика йому категорично нецікава. Правда, після появи в Інтернеті його мініатюр "Павлік Морозов. (сучасні хроніки)" в цих твердженнях можна сумніватися. Однак Подерв'янський наполягає, що і "Павлік Морозов" - просто стьоб над українською реальністю, не більш того. Втім, остаточне рішення про те, чи політичний це проект, все-таки залишається за глядачем.

До Подерв'янського у нас накопичилося багато питань, проте не на всі з них кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ вдалося отримати відповіді - популярний письменник і художник, пославшись на зайнятість, наполіг на письмовому форматі спілкування, що дещо обмежило список обговорюваних тем. Тим не менше, і Павліку Морозову, і українській політиці метр приділив.

- Ваш проект "Павлік Морозов (сучасні хроніки)" - це відповідь російському "Гражданину поэту" чи  просто наболіло?

- Насправді ми з друзями просто весело проводимо час, розважаючись на актуальні теми. Завдяки українській реальності, яка постійно їх нам підкидає. Ми ні за кого, тому що ніхто не за нас, священних корів для нас немає. Політикою ми не займаємося. Це, швидше, ближче до арту, ніж до політики.

Паралелі з "Гражданином поэтом" прийнятні, але ми відрізняємося. Можливо, з часом це переросте в щось на зразок українського "Монті Пайтона", думаємо над цим.

- Чому тексти написані російською мовою? Ви все ж таки більше відомі як україномовний письменник ...


- Щодо мови: будемо писати на різних, і українською, і російською.

- Хто ваш партнер «Павлік»?

- Павлік Морозов в нашому спектаклі - це актор Євген Капорін (народився 1986 року, знявся в більш ніж 10 фільмах, - ред.).
На прикладі Януковича видно, що для того, щоб керувати країною, не потрібно ні розуму, ні освіти, ні культури 

- Мініатюри проекту "Павлік Морозов" - досить гостра реакція на вчинки президента. Для вас існує різниця між Януковичем-особистістю і Януковичем-президентом?


- Якось не думав про це. Янукович як особистість мені не цікавий. Він найнятий на роботу як президент, і виключно так його й треба розглядати. На його прикладі видно, що для того, щоб керувати країною, не потрібно ні розуму, ні освіти, ні культури.

- Оксана Забужко сказала, що ви - єдиний український письменник, який може адекватно відобразити у своїй творчості те, що відбувається у вітчизняній політиці. Ви самі як вважаєте?

- Українська політика мене як письменника не цікавить, і я ніколи про неї не писав. Мої псевдояпонскі танка в проекті "Павлік Морозов" - не рахуються. Це стьоб, а не серйозна творчість. Так що тут Оксана перебільшує. Ну, можливо, в моїх старих речах вона побачила якусь "дулю в кишені" щодо совка, але все одно там набагато більше естетики абсурду, ніж соціального пафосу й критичного реалізму.
Я не був активістом у вертепі під Лук'янівським СІЗО. Мені подзвонив Лесик Доній, сказав: "Старий, іди, будеш грати царя, а потім будемо бухати". Я й пішов 
- Ви були одним з активістів різдвяного вертепу під Лук'янівським СІЗО, який був організований в підтримку Юрія Луценка, але, тим не менш, не були помічені в акціях "за Тимошенко". Чому?

- Я й там не був активістом. Мені подзвонив Лесик Доній і сказав: "Старий, іди, будеш грати царя, а потім будемо бухати". Я й пішов.

- За вашими словами, люди, які перебувають зараз при владі, не відповідають часу ні за коефіцієнтом інтелекту, ні за іншими показниками. Чи є взагалі серед вітчизняних політиків ті, хто відповідають?

- Ні. І ще довго не буде.

- Знову ж, за вашими словами, влада не могла втримати і «не такі фраєра, як Янукович». Думаєте, не втримає?

- Думаю, так чи інакше він її втратить, а в Кассандри я не записувався. В Україні їх багато і без мене.

- Минулого року ви справили фурор театральною постановкою вашого «Павліка Морозова». Плануєте виводити на велику сцену ще якісь твори?

- 16 квітня в "Кристал Холі" поціновувачів вишуканого європейського театрального мистецтва чекає прем'єра вистави "Сни Васіліси Єгоровни" за моїми п'єсами: "Васіліса Єгоровна і мужичкі", "Нірвана", "Діана", "Остановісь мнгновєньє, ти прекрасно!", "Мєсто встрєчі ізмєніть ніззя, бл ...!", "Король літр" і "П'ять хвилин на роздуми"  Режисер вистави - той самий Андрій Критенко, з яким ми робили "Павліка Морозова", художник-постановник - Лесь Подерв'янський, художник по костюмах - Анастасія Подерв'янська, режисер по світлу - Петер Мюллер (Німеччина), композитор і музикант - Маркус Біркле (Німеччина) .

Також у виставі беруть участь провідні актори нашого театру "КРОТ" ("Київський революційний ох ... й театр"), серед яких Олег Прімогєнов, Микола Вересень, Олена Рєпіна, Андрій Середа, Алла "Gorchitza" та інші.

- Широкій аудиторії ви більше відомі як поет, який активно практикує використання нецензурної лексики, але ж ви ж ще й малюєте. Над чим працюєте як художник?


- На черзі п'ять великих робіт. Назва серії - "П'ять кілець Мусасі". Виставка відбудеться навесні в галереї Анатолія Димчука в Києві.

- Як вам здається, в Україні вигідніше бути художником або поетом? Або краще по можливості поєднати в творчості й те, й інше?


- Щодо вигоди повинен сказати, що найвигідніше - це бути народним депутатом у Верховній Раді. Щодо успіху, то це проблема, яка хвилює не художників і поетів, а саєнтологів, які, власне, цим і займаються. Ми ж, художники і поети, займаємося іншою справою - а саме живописом і поезією.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини