RU

48 годин: "Ку! Кін-дза-дза", альбом Джамали, роман Пелевіна

12.04.2013, 10:30
48 годин:
Героям "Ку! Кін-дза-дза", як і в минулому фільмі Данелії, доведеться шукати гравіцапу для пепелаца (фото - kinopoisk.ru)

Люди, чатлане і пацаки в анімації Георгія Данелії, альбом Джамали All or Nothing, роман "Бетман Аполло" Віктора Пелевіна

КІНО

"Ку! Кін-дза-дза" (Россия), 97 хв.

Хто: режисери Георгій Данелія і Тетяна Ільїна. Добра половина з 25 повнометражних фільмів Данелії негайно набувала статус культових. В особливості в другій половині 1970-х, коли один за іншим побачили світ "Афоня", "Міміно" і "Осінній марафон". Тетяна Ільїна зняла фільм "Лускунчик" і ще дев'ять робіт, відзначених призами та преміями. Об'єднавши зусилля, Данелія і Ільїна зняли анімаційний ремейк фільму "Кін-дза-дза!" (1986). Втім, автори воліють говорити не про рімейк, а про нову історію.

Кому дивитися: глядачам різного віку. Доросла аудиторія освіжить уявлення про планету Плюк і виявить її нових колоритних мешканців. Для дітей придумані забавні чудики, яких можна сприймати без оглядки на соціальну сатиру.

Що: півторагодинна анімація, яку створювали сім років. Відомий перфекціоніст Георгій Данелія регулярно давав команду все переробити. У розпал роботи закінчувалися гроші і виникали паузи, пов'язані з їх пошуком. У цього були і свої переваги. Одна з них - можливість залучити до роботи кращих мультиплікаторів Росії. І маститих акторів театру та кіно - на озвучку. Голоси за кадром зробили б честь будь-якій картині - Микола Губенко, Олександр Адабашьян, Поліна Кутепова, Ігор Кваша, Андрій Леонов (син Євгена Леонова, який зіграв у минулому "Кін-дза-дза!").

Режисер залишився вірним собі і в інших проявах. У незмінному вигляді збереглися основа сюжету, ідеї, вічні цінності (КЦ) та чатлано-пацакський словник. В композиторів значиться той же Гія Канчелі. Зусиллями Тетяни Ільїної талановито замасковані діри в бюджеті. Замість космічних спецефектів - якісна анімація радянської школи. І бездоганний стиль, відволікаючий глядача від очікування чудес комп'ютерної графіки.

Новин теж вистачає. Час дії у фільмі - XXI століття. Замість московського виконроба і студента з Грузії на Плюке виявляється знаменитий віолончеліст Володимир Миколайович Чижов і діджей Толік. Діджей приїхав в столицю з російської глибинки і називає себе племінником Чижова. Зовні вилитий Мстислав Ростропович. На Плюке його творчі здобутки нікого не хвилюють, там інші пріоритети. Всі проблеми юнак вирішує, демонструючи рідкісну мобільність розуму і психіки. Зв'язка Толік-Чижов - головна в сюжеті. Герої постійно з'ясовують стосунки і далеко не відразу визначаються, хто кому Ростропович.

Ця чудова пара зустріне старих знайомих - чатланина УЄФА і пацака Бі. Правда, сильно змінилися зовні. Колорити  фільму не змінюють його головної ідеї. Вона була виразно сформульована і в попередній версії "Кін-дза-дза!": суспільство зі своїми уявленнями про успіх і існуючою ієрархією - сумна картина. Зняти про неї усміхнене кіно під силу тільки дуже талановитим режисерам.

МУЗИКА

All or Nothing, CD

Хто: Джамала, екзотична квітка на українському співочому полі. Закінчила консерваторію по класу оперного вокалу, хоча з дитинства фанатично любить джаз. Школи, які прийнято вважати конфліктуючими, Джамала легко сплавляє. Спроби критиків підібрати назву того, що вона робить, часто впираються в невизначену "авторську пісню на стику різних жанрів". Ця сама "пісня" чотири роки тому підняла вокалістку на гребінь російської "Нової хвилі" - Джамала тоді виграла конкурс. "Неформат" з сильним голосом і такою, що запам'ятовується манерою поведінки на сцені (Джамала зазвичай махає руками, трясе головою і енергійно розгойдується) став її фішкою. Перемоги в конкурсах, участь у телешоу, гастролі, солідні сцени та інші атрибути успіху посипалися на виконавицю з усіх боків. Вона справно з'являється в медіа, випускає кліпи і знімається в кіно, записує альбоми. Один з її виступів запав в душу британському актору Джуду Лоу.

Кому слухати: тим, хто чув про співачку тільки у зв'язку зі скандалом навколо Євробачення-2011. Представляти Україну на конкурсі тоді поїхала Міка Ньютон, хоча за результатами глядацького голосування, начебто, повинна була Джамала. Як би там не було, її другий альбом - можливість створити ряд більш приємних асоціацій з ім'ям співачки. Настільки професійно соул в Україні не співає більше ніхто.

Що: несподівано м'яка інтелігентна музика. Дванадцять пісень, які збирали та записували два з половиною роки. Те, що вийшло, не підриває вуха і не розширює свідомість. Швидше, як і належить класичному соулу, бере за душу. Елла Фітцджеральд з її безсмертним Summertime і Жанна Агузарова кращих часів - перше, що спадає на думку після прослуховування альбому. Голос Джамали переливається оперним оксамитом і народної гортані. Коли треба, стає гучним та набуває майже рок-н-рольну дикість.

Але це - рідкісні вкраплення в гладкій мелодійній тканині, яку Джамала виткала з новим бендом, двома саунд-продюсерами і трьома поетесами. Три пісні заспівано російською, одна - сама сумна - кримськотатарською. Решта - на англійською, якою справлятися з особливостями соулу співачці легко і приємно. У цьому сенсі найвиразніше трек Hurt, записаний з симфонічним оркестром. Є й сюрпризи - на зразок експериментального I'm like a bird. Електронний акомпанемент пісні - явний слід присутності в команді саунд-продюсера номер один Євгенія Філатова (The Maneken).

У цілому, альбом Джамали - зразок залізної вокальної дисципліни та музичної коректності. Вона - одна з небагатьох українських виконавців, які в змозі настільки професійно управлятися з власними даними. Ідеально рівні, чисті звуки, пластичність, плавне перетікання одне в одного музичних фрагментів. За цими характеристиками її вокалу стоять роки роботи і любові до того, чим вона займається. Наживо все це можна буде почути 26 квітня. Джамала дає сольний концерт у столичному Жовтневому палаці.

КНИГА

"Бетман Аполло", видавництво "Ексмо", 512 стор.

Хто: Віктор Пелевін, один з найуспішніших письменників і загадкових персонажів в пострадянській літературі. Автор одинадцяти романів, трьох повістей і безлічі оповідань. Після бестселера 1990-х "Чапаєв і пустота" вважається дзеркалом російського буддизму. У молодості редагував книги Карлоса Кастанеди. По частині туману в біографії його вірний послідовник. А також співак абсурду як форми життя у Всесвіті. Майстер інтелектуальної сатири. Творець власного культу, підхопленого мільйонами. Людина в чорних окулярах, не відкидає тіні - живцем його ніхто не бачив навіть на церемоніях вручення йому літературних премій. Чи не єдиний факт в біографії Пелевіна, який не викликає сумнівів, - договір з видавництвом "Ексмо", що зобов'язує письменника творити по книзі на рік. Пауза в минулому році не на жарт схвилювала читачів.

Кому читати: шанувальникам роману "Empire" V "". Нова книга добудовує тамтешню реальність. Усім, хто збитий з пантелику манерою письменника бути світові тільки в мережі. Пелевін - не бот. Ніщо людське йому не чуже. "Бетман Аполло" переконливо доводить це.

Що: подорож російського вампіра Рами по містам і світам. На цей раз на самоті. Його подрузі Гері відрізали голову і приставили до тіла Великої Миші. Тепер коханці можуть зустрічатися тільки в потойбічному світі. Рама проходить посвяту в представники класу undead. Ініціація проходить в труні вітчизняного виробництва з кондовим дизайном і поганою вентиляцією. Те, що здавалося Рамі найбільшим випробуванням у житті, виявляється механізмом для запуску цілої фабрики нещасть.

Це зав'язка. Все, що слідує за нею, розгортається за принципом бородатого анекдоту про вмираючого бджоляра. Який спочатку говорить, що в світі все фігня, крім бджіл. А подумавши, додає, що бджоли теж фігня. Шлях Рами здебільшого складається з розмов із вчителями. Гуру послідовно знецінюють все, що здається важливим молодому вампірові. Вкрай неприємною історією обертається і його нова любов до вампірші-дисидентки Софі. Запановує вселенська пустота, в якій завжди є місце для безглуздого і нещадного російського подвигу.

Пелевінський інтерес до "російського дзену" на цей раз прийняв форму нескінченної лекції. Прочитаної роздратованою, втомленою людиною. Яка часто повторюється. Іноді жартує - в основному, над тим, над чим давно віджартувався ("На свій рахунок треба приймати тільки гроші, інше - спам"). Знущається над мережевим сленгом, над яким давно познущалися ("Собаки лайкают, караван идет"). Читає вірші, які давно написали ("
Я твои озера лайкал. Фолловил поля, Ты и фича, ты и бага, Родина моя").

Обіцяний в рекламі роману московський протестний рух, здається, вплітається в сюжет поспіхом.  Коли справа стосується "щита Батьківщини", автора покидає головне - його фірмова іронія і здатність до дотепних осяянь. Любов до батьківських трун з поганою вентиляцією та необхідність гнати рядок для "Ексмо" зіграли з Пелевіним злий жарт. Від колишньої пишноти в "Бетмана" зберігся, хіба що, витончений стиль

Книга надана магазином "Читайка"

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини