RU

48 годин: фільм "Хмарний атлас", новий альбом Aerosmith та інше

09.11.2012, 09:42
48 годин: фільм
Кіно на трьох: позахмарний бюджет фільму дозволив трійці режисерів запросити Тома Хенкса, Холлі Беррі (на фото) і ще п'яток зірок першої величини (фото - kinopoisk.ru)

Картина Тиквера і Вачовськи, альбом Aerosmith, книга Ілічевського. Що подивитися, послухати й прочитати на вікенд - в огляді ЛІГАБізнесІнформ

КІНО

"Хмарний атлас" (Німеччина, Гонконг, США, Сінгапур), 172 хв.

Хто: режисерське тріо у складі Тома Тиквера, Енді і Лани Вачовськи. У кожного за плечима успіх і знакові картини. Німець Тиквер в 1998-му підкорив кіноолімп стрічкою "Біжи, Лола, біжи!", а в 2006-му закріпив успіх картиною "Парфумер: історія одного вбивці" по роману Зюскінда. Сімейний дует Вачовськи і зовсім створив "Матрицю", яка сильно вплинула на обличчя сучасного кінематографу. Із особою Лани в ту пору теж все було інакше: режисер називалася Ларрі і була чоловіком. Стрічка "Хмарний атлас" - перша в її житті після зміни статі. Якщо операція і позначилася на її творчих здібностях, то виключно позитивно. Лана - генератор багатьох революційних ідей в картині, яка вже визнана найдорожчим незалежним фільмом всіх часів.

Кому дивитися: тим, кого здатне заінтригувати поєднання слів "Голлівуд, Солженіцин, незалежне кіно". Бажаючим дізнатися, що будуть робити успішні режисери, якщо дати їм сто мільйонів доларів і звільнити від необхідності знімати комерційну стрічку. Небайдужим до проблем кінцівки життя, гноблення темношкірих, переслідування секс-меншин, боротьби особистості з системою і розвитку спецефектів у кіно.

Що: шість сюжетів, розказаних паралельно. Історії охоплюють близько 500 років, показуючи світ з кінця 19-го і до середини 24-го століття. Фінальний акорд - життя після ядерної катастрофи. Герої міцно пов'язані один з одним за самими різними приводами. Самий залізний - реінкарнація. Носіїв оригінальних душ, які переселилися, грають одні й ті ж актори. Враховуючи "матричну" швидкість миготіння картинок на екрані, зрозуміти, хто є хто, виходить не завжди. Ясно одне: у всіх шести новелах зайняті Том Хенкс, Холлі Беррі і Хьюго Уівінг.

Знімалися новели теж паралельно - в один час, але в різних павільйонах. Хоча самі режисери запевняють, що по фільму не можна зрозуміти, хто що робив, зрозуміти можна. По зірці "Парфумера" Бену Уішоу видно, що Тиквер знімав початок екранних часів. До сюжетів, де Уішоу змінює стать, перетворюючись на Жоржетту, а Холі Беррі - колір шкіри, приклав руки дует Вачковськи: там явно щось особисте. В цілому, американський тандем рулить, продовжуючи сіяти матричні ідеї наліво і направо. Мир "Хмарний атлас" перетворюється в глобальну мережу "Папа Сонг", система давить і знеособлює, з нею борються повстанці, то і справа відсилаючи глядача то до Солженіцина, то до Бредбері. Завдання бунтарів - знайти месію, яка (вона як би дівчина) врятує всіх від кромішнього соціального пекла.

Крім стрімких картинок, заплутаних сюжетних ліній і дорогих спецефектів з 3D-графікою і пластичним гримом, у стрічці є думки. Головну повторюють кілька разів, мабуть, з розрахунку на особливо обдарованих. Звучить вона так: "Ми не господарі власного життя, із самого народження ми зв'язані з іншими, кожен наш вчинок народжує наше майбутнє". Чи коштує вона сотню мільйонів, і чи готові ви заплатити за неї трьома годинами життя, думайте самі.

МУЗИКА

Music From Another Dimension! CD

Хто: Aerosmith, легендарна американська команда. Вписана в історію рок-музики платиною і золотом чотирнадцяти студійних альбомів. Те, що сьогодні називається hard rock, heavy metal і blues-rock багато в чому справа "поганих хлопців з Бостона". Здається, вже 40 років над командою шефствує персональний ангел-охоронець, який рятує її з безнадійних ситуацій. Витягує з алкоголю та наркотиків - хлопці довбалися так, що відключалися прямо під час концертів. Улещує поліцію - за п'яні погроми і скандали із застосуванням зброї "смітів" заарештовували 45 разів. Перехоплює по дорозі на той світ - кількість відвідувань реанімацій тут просто зашкалює. І, головне, не дає розбігтися в періоди творчих криз. Вони у Aerosmith трапляються приблизно кожні десять років. Ця група ніколи не звучала слабо. Нещодавно вона знову довела, що вірна сформованій традиції.

Кому слухати: шукачам вірних засобів від осінньої депресії - новий альбом Aerosmith це ендорфінова бомба. Всім, кому цікаво, як співає Стівен Тайлер після операції на голосових зв'язках, і що роблять в списку вокалістів Джонні Депп і Керрі Андервуд. Бажаючим переконатися, що класичний рок - страшна сила навіть у далекому від його витоків 2012-му.

Що: збалансована і дуже поживна суміш з усіх можливостей групи. Грають і співають багато різного, переможно хизуючись візитівками. Тайлер незмінно голосистий - правда, його вокал дещо потьмянів і став звучати глухіше, ніж 20 років тому і до операції на зв'язках. Мабуть, це єдина мітка часу в альбомі. Решта - як у кращі роки: заряджена електрикою і пульсує невгамовною енергією.

До речі, про кращі роки. "Інший вимір" в назві альбому - це, мабуть, 1970-ті з їх трубним рок-н-ролом і несамовитим блюзом. Перше, друге і компот з проникливих балад - меню "смітів" на сьогодні. Вони сфабрикували його після 11-річного утримання від студійної роботи. Вийшло смачно. Гітарний драйв, фірмові рифи, губна гармошка Тайлера, багато акустики, пронизливі медляки, відривний рок-н-рол - загалом, все, за що ми любимо цю групу, живе, процвітає і не втрачає повноводного звучання.

Новинки для розваги себе і публіки теж є. Наприклад, молодша дочка Тайлера Мія, яка підспівує татові в треку Beautiful. У стартовій LUV XXX на бек-вокалі - Джуліан Леннон, а в Freedom Fighter - Джонні Депп. До речі, співає цю пісню гітарист Джо Пері, а Тайлер, який відпочив, в наступному номері програми відривається на ударних. Хороший і розрахований на широку аудиторію дует Тайлера з кантрі-співачкою (Can't Stop Loving You). Загалом, Aerosmith - потужні старі, яких після того, що вони знову наробили, язик не повертається назвати людьми похилого віку.

КНИГА

"Місто заходу", видавництво АСТ, 352 стор.

Хто: Олександр Ілічевський, автор ідеї науково-популярного порталу "Технологія-ZOO", особа "покоління сорокарічних" в літературі і ходячий парадокс в плані творчої біографії. У велику російську словесність прийшов з великої неросійської науки. У 21 рік як фізик-теоретик вже займався серйозною роботою в США, потім в Ізраїлі. На чужині провів сім років.

У ці роки почав писати вірші англійською, які з часом переросли в прозу російською - за словами автора дивного процесу, якось "самі собою", "непомітно подовжуючись". З часом, англійська повністю капітулювала перед мовою рідних осик. З-під пера Ілічевського із завидною регулярністю виходить проза різної довжини, глибини і у всьому асортименті жанрів - від коротких есе до важких романів.

У 2007-му дописався до "Російського Букера", а в 2010-му - до "Великої Книги". Ці літературні премії оримали "Матісс" та "Персі" - два з шести виданих романів цього автора.

Кому читати: мандрівникам, чий наступний пункт паломництва - Свята Земля: крім культурної цінності, книжка має і практичну. З текстів, що публікувалися раніше на сайті Booknik.ru і в журналі "Лехаим", вийшов своєрідний путівник по Єрусалиму і околицям. Тим, хто давно не читав нових віршів Ілічевського - час від часу вони попадаються в його прозі.

Що: ласичний літературний травелог - звіт про подорож інтелектуала, який живе за принципом "ні миті без рефлексій". Жанр припускає вдумливе освоєння чужої землі, і як мінімум, пошук неймовірного в очевидному. Без уміння дивитися незамиленим поглядом на замилені речі і будувати умоглядні мости між минулим і сьогоденням тут не розібратися. Ілічевський і не намагається - йому в радість.

Щось середнє між романом та збіркою есе. Міркування про місце і час перемежовуються діалогами, колійними історіями і в два штрихи написаними портретами випадкових героїв. Невимушений щоденниковий стиль іноді спотикається об головоломні фрази. Наприклад, есе, стартує зі зрозумілого "я не був у Римі, і тільки в Ізраїлі я побачив, як старіють камені", раптом розростається до словесного кошмару: "Слабкість інфантильної (романтичної) свідомості, яка постулює примат абстрагованості, що
ідеалізує над дійсністю".

Два рази повторене "я" в першому реченні і все друге наводять на думки про хорошого редактора, якого не вистачило цій книзі. Втім, достоїнств у неї набагато більше. Дорогого коштує образ Єрусалиму як прозорої сфери, влаштованої ярусами - за типом "Божественної комедії" Данте. Літературна алюзія доведена конкретною географією міста, в такому вигляді відкрилася тільки автору книги.

Книга надана магазином "Читайка"

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини