RU

Курс долара: підсумки року

23.12.2008, 12:15

Рік, що минає, на ринку валют видався бурхливим. За останні кілька місяців офіційний курс долара встиг зрости практично вдвічі - з 4,85 грн. у серпні до 7,86 - у грудні. На основі діаграми курсу долара було складено коротку хронологію основних подій на валютному ринку з січня по грудень 2008 року.

Так, 2008 рік Україна почала з офіційним курсом долара 5,05 грн./дол. і середнім готівковим курсом продажу 5,08 грн./дол. Такі показники (з невеликим коливанням готівкового курсу) зберігалися протягом усього першого кварталу.

Діаграма курсу долара за 2008 рік

Курс долара: підсумки року

3 квітня голова Наглядової ради Національного банку України Петро Порошенко заявив, що НБУ збирається підтримувати стабільність курсу гривні з відхиленням не більше за 1-2% від офіційного курсу 5,05 грн./долар. У разі необхідності Нацбанк був готовий використати свої золотовалютні резерви для погашення певних пікових моментів, пов'язаних з курсовими коливаннями на міжбанку.

24 квітня глава НБУ Володимир Стельмах заявив, що офіційний курс гривні зміниться, слідуючи ринковим тенденціями. У цей самий день голова Наглядової ради НБУ П. Порошенко відзначив, що Національний банк розглядає можливе розширення курсового коридору до рівня 4,90-5,30 грн. за долар.

15 травня перший заступник глави Національного банку України Анатолій Шаповалов заявив, що офіційний курс гривні в Україні буде зміцнюватися. Заява підтвердилася: вже 21 травня Національний банк знизив офіційний курс долара з 5,05 грн./долл. до 4,85 грн./дол.. Однак наступного дня, 22 травня, Рада НБУ ветувала рішення правління про зміцнення гривні. Незважаючи на вето, офіційний курс долара було збережено на рівні 4,85 грн./дол.

7 липня голова Наглядової ради Національного банку України П. Порошенко заявив, що правління і рада НБУ виробили єдину курсову політику гривні до долара: курс гривні до долара встановлено на рівні 4,85 грн./дол. з можливим відхиленням +- 4%.

17 вересня на українському міжбанківському валютному ринку стався стрибок цін на долар, що призвів за собою подорожчання американської валюти і на готівковому ринку: в середньому курс купівлі долара в "обмінниках" становив 4,85 грн., продаж - 5,05 грн.

7 жовтня Національний банк України підвищив прогнозний показник курсу гривні до кінця року до 4,95 грн. за долар плюс-мінус 8%. Голова Наглядової ради НБУ П. Порошенко заявив, що Нацбанк "має досить інструментів для того, щоб забезпечити офіційний курс національної грошової одиниці в рамках затверджених нами прогнозних показників".

22 жовтня готівковий курс продажу долара зріс до 5,68 грн./дол. Офіційний курс на цю ж дату становив 5,01 грн./дол. Зростання офіційного курсу тривало, і на 27 жовтня він становив вже 5,22 грн./дол., піднявшись практично до верхнього кордону валютного коридору (5,238 грн./дол.)

29 жовтня голова Національного банку України Володимир Стельмах заявив, що до кінця року курс долара навряд чи опуститься нижче 6 грн.

Намагаючись боротися з підвищенням курсу долара, 4 листопада НБУ зажадав від банків встановити курс продажу готівкової валюти не вище 6 грн./дол. Проте така міра, очевидно , здалася регуляторові недостатньою, і вже 6 листопада Нацбанк зобов'язав банки продавати валюту на готівковому ринку по офіційному курсу НБУ.

У відповідь на посилення валютно-курсової політики банки почали стягувати комісію з клієнтів за купівлю валюти. Розмір комісії коливався від 5% до 20% від суми.

24 листопада Національний банк України прив'язав офіційний курс гривня-долар до курсу на міжбанківському ринку. Результат не забарився: наступного дня, 25 листопада, офіційний курс оновив історичний максимум, становивши 6,2951 грн./дол.

2 грудня Нацбанк скасував усі обмеження щодо операцій купівлі і продажу готівкової іноземної валюти. Це пришвидшило зростання курсу долара, і до 4 грудня офіційний курс щодня ставив новий рекорд. Зростання офіційного долара сповільнювалося тільки 5 і 15 грудня. До 18 грудня офіційний курс долара досяг показника 7,8648 грн./дол.

18 грудня Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко на брифінгу звернулася до Президента Віктора Ющенка з вимогою покласти кінець "спекуляціям з гривнею", негайно подати на звільнення главу НБУ і "прибрати від влади" все правління НБУ.

19 грудня Міністерство фінансів України обнародувало зміст пакету першочергових заходів із стабілізації ситуації на валютному ринку України. Перший блок пакету стосувався дій НБУ на валютному ринку України із застосування інтервенції, другий - обмеження попиту на іноземну валюту, третій - контролю або так званого "пост-аудиту" законності здійснення валютних операцій комерційними банками України.

Наталія БАКЛИКОВА

Ринок валюти, банківських металів: дообірка новин>>>

Курси валют: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини