RU
Прес-реліз
18.03.2021, 14:56

Україна цікава для contrarian-стратегій, – фінексперт Роман Бабіцький

Україна цікава для contrarian-стратегій, – фінексперт Роман Бабіцький - Фото

Яке майбутнє чекає інвестиційну сферу України, розповів власник фінансової компанії Babitskyi Investment Management Роман Бабіцький

У першому півріччі 2020 року, багато іноземних інвесторів пішли з України, забравши близько 1,6 млрд дол.  За даними НБУ, кінець листопада 2020 року, в країні залишилося 455 млрд грн – грошей вітчизняного походження.  Ті, хто залишилися, шукали ніші, які зароблять на пандемії.  А також напрямки, де буде бурхливе зростання після.

Ліга нещодавно пояснювала, що комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував парламенту підтримати в першому читанні проект закону №5065 "Про фінансові послуги та фінансових компаніях".

Багато аналітиків сходяться на думці, що Україна зараз цікава для contrarian-стратегій.

Яке майбутнє чекає інвестиційну сферу України, про це з посиланням на дослідження розповів власник фінансової компанії Babitskyi Investment Management Роман Бабіцький.

За найсвіжішими даними Нацбанку України, грошова база країни становить 455 млрд грн.

Що стосується зовнішніх інвестицій, за даними Кабінету Міністрів України, українська економіка є системно недоінвестованою: за 30 років вкладено 50 млрд. дол США, тоді як в сусідній Польщі понад 240 млрд. дол.

У 2019 прямі іноземні інвестиції в Україну виявилися в три рази нижче, ніж приватні грошові перекази.

Як видно з графіків, майже всі основні показники інвестування, включаючи round tripping – процес відправки резидентами за кордон коштів, які потім повертаються в країну у вигляді прямих інвестицій, істотно впали у всіх секторах економіки країни.

Чому так відбувається?

За даними Кабміну, основними перешкодами на шляху інвесторів є такі чинники:

 • Україна поступається країнам регіону за якістю судової системи, кредитним рейтингом, політичною та військовою стабільністю.
 • Країна має велику частину тіньових грошей (готівку).
 • Відсутність фінансових установ, які використовують британське право і гарантують повний захист інвестицій інвестора.
 • Податок на прибуток є неефективним, так як його виплачують тільки 5-10% підприємств, а 1% компаній забезпечують 85% бюджетних надходжень від приватних підприємств.
 • Пенсійна система, яка не стимулює збільшення інвестицій в країні.
 • Невелика кількість недержавних пенсійних фондів

В таких умовах непросто діяти і внутрішнім інвесторам.

Однак, вже відомо, що коли ринок знаходиться на дні і люди налаштовані песимістично, прокидається особливий вид інвесторів – таких, кому цікаво працювати проти тренду.

 "Ми шукали ніші, які зароблять на пандемії, а також напрямки, де буде бурхливе зростання після, – розповів власник і CEO компанії Babitskyi Investment Management Роман Бабіцький.  – Внутрішні інвестори намагалися більше зберегти свої заощадження шляхом інвестицій в нерухомість, товари з тривалим терміном експлуатації і так далі ".

За словами експерта, НБУ активно збільшував грошову масу, тому грошей в країні, безумовно, стало більше.  Але попрямували вони у внутрішній держборг і сферу нерухомості.  Так, за даними УАІБ (на липень 2020 г.) вартість чистих активів 16 відкритих інвестиційних фондів склала 94,9 млн грн.

Чи не пустити за кордон

Експерти сходяться на думці, що для утримання відтоку капіталу всередині країни необхідний комплекс заходів.  На думку, Романа Бабіцького, потрібен, наприклад, пряник у вигляді податкових пільг і надання дешевого фінансування для розвитку галузей з високою доданою вартістю кінцевого продукту.  Щоб люди не боялися інвестувати, необхідно зробити гроші як товар дешевше.  Зараз НБУ утримує ставку на рекордно низькому рівні в 6%.  Але ризики, які носять більше неекономічний характер змушують збільшувати вартість кредитів.

Бізнесу теж потрібно створювати максимально сприятливі умови для виходу з тіні.  Тоді ставки почнуть падати природним чином.

 "Ми, наприклад, зараз хочемо розширювати нашу регіональну присутність, щоб до кінця року запустити 100 філій по видачі фінансування", – додає фінексперт.

У свою чергу, Кабмін розробив з цього приводу комплекс заходів, які планується ввести до 2030 року:

 • плани по впровадженню норм британського права і правосуддя;
 • реформа служби статистики;
 • відшкодування CAPEX;
 • податкові пільги;
 • амністія капіталу (можливість активізувати капітал, який до цього не був задекларований або перебував в тіньовому секторі і залучити його до інвестиційної діяльності);
 • створення Міжнародного фінансового центру в Києві, який буде встановлювати чіткі правила для компаній-емітентів (при емісії більше 25% від капіталу) і стане гарантом захисту інвестицій для інвестора;
 • скорочення податку на прибуток і запровадження податку на виведений капітал (завдяки цьому може знизиться податковий тиск на бізнес, очікується приплив внутрішніх інвестицій в розмірі 20-30 млрд дол).

Гарантії за вкладами для кредитних спілок

На початок 2021 року в Україні функціонує близько 320 кредитні спілки з загальним показником близько 440 тис. вкладників.

За словами Романа Бабіцького, люди, які довіряють інвесторам і роблять вклади в кредитні спілки – фінансово-грамотні, вміють рахувати свої кошти і розуміють, що гроші втрачають вартість через інфляцію.  А також можуть розрахувати реальну цінність грошей в довгостроковій перспективі від 2 до 5 років.

 "На даний момент, ми розширюємо партнерство як по кредитах, так і з інвестицій.  Також відчувається гостра потреба в якомусь інституті або організації, яка виконувала б функції фонду гарантування вкладів для кредитних спілок, аналогічна банкам, – розповів Роман Бабіцький.  – Тоді сегмент кредитних спілок в очах вкладників придбає не менший авторитет, ніж банк".

На сьогодні регулятором кредитних спілок є НБУ. Саме він встановлює вимоги до фінансових організацій і контролює їх діяльність. Експерти інституції хочуть не тільки зробити послуги організацій більш технологічними, щоб вони могли конкурувати з новими продуктами банків і інших фінкомпаній, а й зменшити ризики сегмента. Відповідний законопроект № 5125 вже зареєстрований в кінці лютого.

Раніше Liga.net пояснювала читачам як гарантії за вкладами хочуть поширити на кредитні спілки.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Отправить:
Популярне