RU

Віталій Ломакович: "Незаангажована журналістика – це дієвий метод контролю за владою" p

27.11.2020, 13:40
Віталій Ломакович:

На правах спонсорства

У грудні стануть відомі імена переможців національної премії "Високі стандарти журналістики", яка  відбуватиметься учетверте. Премію відзначають у трьох категоріях: "За сталий, якісний медійний проект/продукт", "За швидкий і якісний розвиток у професії", "За якісний регіональний/нішевий медійний проект". Короткі списки претендентів на перемогу уже оголошені.

В Україні існує кілька професійних премій для журналістів. Особливість  же цієї відзнаки у тому, що засновник – приватна особа, успішний підприємець, економіст, фаундер GROWFORD Institute, громадянин України Віталій Ломакович.  

Тож для чого приватній людині щороку виділяти час та кошти на проведення премії для журналістів та як з’явилася ідея цієї професійної відзнаки, з’ясовували у розмові з Віталієм Ломаковичем.

Коли і за яких умов ви вирішили створити премію "Високі стандарти журналістики"?

Вперше задумався про таку відзнаку у 2016 році. Не секрет, що в Україні рівень журналістики бажав та бажає кращого, адже багато ЗМІ належить олігархам, відповідно люди, які працюють у таких виданнях, часто не керуються стандартами, що мають бути в цій професії.

Тож зазвичай, ми доволі обережно ставимось до представників цієї професії, враховуючи ризики маніпуляцій, нав’язування своєї думки тощо. Але попри це, в Україні працюють та розвиваються блискучі журналісти. Так, їх небагато і вони, як вимираючий вид, тому особливо потребують підтримки. Коли говорю про підтримку, маю на увазі не лише грошову винагороду, а визнання, підтвердження того, що вони дійсно якісно виконують свою роботу, можливо навіть несуть місію просвітництва  і це бачать та оцінюють інші.

Так у 2016 році виникло чітке бажання підтримати професійну якісну журналістику.  Я розумів, що одноразовою грошовою пожертвою на стан справ не вплинути. Тому почав думати над форматом конкурсу чи премії, яка б стала щорічною.

А за якими критерії відбувається відбір номінантів та переможців?

Я, як засновник, з самого почату сказав, що взагалі не буду втручатися до відбору. Це має робити професійна експертна група  – люди, які живуть журналістикою, які щодня перебувають у цьому дискурсі.

Тож з першого року проведення, у 2017 році, вдалося встановити високу планку щодо відбору завдяки таким ініціативним членам журі, як Ігор Балинський, засновник школи журналістики УКУ, відомому журналісту Вахтангу Кіпіані та іншим учасникам.

Усі погодилися, що оцінюватимуть виключно професійну діяльність журналістів, але серед умови, яка була по замовчуванню, – це свідома громадянська позиція.

На відміну від інших журналістських конкурсів, у яких журналісти самі подають свої статті чи проекти, у нашій премії експерти номінують фахівців, аналізуючи усі їхні роботи.

Тож, щоб потрапити у довгий список журналісту чи виданню не потрібно подаватись на премію?

Саме так. На початку кожного року експертна група створює так званий довгий список. Що таке довгий список? Це пропозиції кожного члена журі у трьох категоріях. Формується довгий список, переглядається усіма експертами, якщо хтось із експертів аргументовано виступає проти когось із кандидатів, його вилучають зі списку. І цей, вже погоджений усіма "лонг лист", публікується на офіційній сторінці премії та  у ЗМІ, які пишуть про журналістику.

Протягом року експерти моніторять роботу кожного номінанта з довгого списку. А на початку осені, відповідно до свого аналізу, шляхом голосування, визначають короткий список. Тож у кожній з категорії залишається по троє номінантів.

У грудні на офіційній церемонії експерти оголошують переможців.  Переможці отримують грошові сертифікати на 50 тисяч гривень та іменні статуетки виготовлені за ексклюзивним дизайном відомим українським скульптором Олегом Давиденко.

Щодо вимог до переможців зрозуміло, а які вимоги до експертів премії?

Часто чув від багатьох людей, що переможці нашої премії – це справді блискучі, об’єктивні та професійні журналісти. Зрозуміло, що це заслуга наших експертів. Це люди зі сфери, для яких журналістика – більше, ніж робота – це стиль життя. До прикладу, Ігор Балинський – засновник школи журналістики, у якій виховалося багато професійних та відомих сьогодні медійників. Юрій Опока – директор Львівського медіафоруму, події у сфері журналістики міжнародного рівня. Діана Дуцик –  викладачка Могилянської школи журналістики (НаУКМА). 

Дуже радію, що до експертної групи  приєднався у 2018 році переможець премії 2017 року Павло Казарін. І це навіть стало певною традицією, ми запрошуємо переможців у категорії "За сталий, якісний медійний продукт" ставати членами журі. Звісно, якщо вони мають на це час. Адже усі експерти премії працюють на волонтерських умовах, просто розділяючи місію премії  –  підтримати, зробити свій внесок у розвиток та підтримку якісної журналістики в Україні. І я безмежно вдячний їм за роботу.

А чому на вашу думку важливе існування якісної журналістики в Україні?

Перш за все, якісна, незаангажована журналістика – це один із дієвих методів контролю за владою. Якщо є така журналістика, будь-яка влада розуміє, що суспільний контроль не дасть їй перетнути так звані червоні лінії.

І загалом бачимо, що зараз окремі блогери мають мільйонні аудиторії. Цей блогер може поширювати далекі від реальності погляди і взагалі не думати про наслідки свого впливу. Ось тут знову гостро постає питання існування ЗМІ, які дотримуються професійних стандартів та етичного кодексу.

Тож почувши про якусь "теорію змови" від популярного блогера в Instagram, думаюча людина може зайти на якісне медіа і отримати інформацію про реальний стан справ, викладену  без нагнітання ситуації та об’єктивно. Саме тому не можемо недооцінювати важливість існування таких медій – майданчиків, яким справді можна довіряти.

Цього року багато щорічних ініціатив відмінили через ускладнену ситуацію у зв’язку з Covid. Чи не було думок не відзначати кращих журналістів 2020 року?

Так, цей рік доволі непростий. Складний з організаційного боку, адже постійно змінюється ситуація щодо карантинних обмежень. Також складний із фінансової точки зору, ведення бізнесу в цьогорічних умовах – це суцільний виклик.

Зважаючи на всі ці причини, весною у мене справді були сумніви, чи проводити цьогорічну премію. Та все ж зваживши за і проти, порадившись з журі, вирішив не зупиняти роботу. Адже пам’ятаю з якою пересторогою ставилися до моєї ідеї у 2016 році. На жаль, усі звикли шукати в благодійних  ініціативах прихований контекст. І лише завдяки тому, що премія проводиться щороку, вдалося довести, що це мій щирий внесок у розвиток журналістики, соціальна відповідальність успішного громадянина України.

Тому попри всі труднощі, цього року ми оберемо і нагородимо кращих журналістів України. Захід буде проведений у вужчому колі, аніж у попередні роки. Однак вестиметься пряма трансляція, тому всі охочі в режимі реального часу зможуть почути імена переможців.

 

Довідка. Премія "Високі стандарти журналістики" — відзнака, створена 2016 року засновником GROWFORD Institute Віталієм Ломаковичем. На думку засновника, ця премія має стати додатковим стимулом для українських ЗМІ бути чесними, об'єктивними і принциповими. До участі допускаються журналісти, які є громадянами України або працюють тут на постійній основі, мають чітку громадянську позицію. Організатори відзначають журналістів премією щороку.

 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини