Скоротити ESG не можна фінансувати – чи ви знаєте де поставити кому? p

03.07.2020, 12:43
Скоротити ESG не можна фінансувати – чи ви знаєте де поставити кому? - Фото
Иллюстративное фото: pixabay.com

На правах спонсорства

Через пандемію COVID-19, початок року видався складним для більшості компаній, тож усі шукають можливості для оптимізації видатків. Одним з найперших «кандидатів» на скорочення є бюджети на проєкти ESG, до яких відносяться проєкти захисту навколишнього середовища, розвитку громад, покращення корпоративного управління. Однак цей крок може привести бізнес до ще більших проблем. Як проєкти ESG впливають на стійкість бізнесу під час кризи та як їх фінансувати, говорили представники ЄБРР, Міжнародної Фінансової Корпорації, НКЦПФР та бізнесу на онлайн зустрічах, організованих Асоціацією інвестиційних професіоналів CFA Society Ukraine в рамках гранта Проєкту USAID “Трансформація фінансового сектору”. 

ESG є частиною нефінансової звітності компаній і відображає усі аспекти діяльності, які забезпечують стійкість їх бізнесу. Наявність ризику стійкого розвитку означає для інвесторів невпевненість щодо його здатності забезпечити зростання та прибутковість компанії із часом. Розкривати інформацію щодо розвитку ESG проєктів рекомендує українським компаніям новий Кодекс корпоративного управління, який у березні цього року був прийнятий в Україні. Кодекс рекомендує наглядовим радам вивчати екологічні та соціальні ризики, на які наражається компанія, а виконавчим органам — управляти цими ризиками. За словами Тимура Хромаєва, голови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, завдяки цьому Кодексу вже цього року Україна має шанс увійти навіть у першу десятку рейтингу Світового банку Doing Business за показником “Захист міноритарних акціонерів”.

На фоні пандемії COVID-19 увага інвесторів до інформації про реалізацію ESG принципів публічними компаніями навіть зросла. Інвестори звертають увагу на такий показник як sharpio ratio, тобто коефіцієнт доходності з поправкою на ризик. Наявність у компанії програм сталого розвитку та впровадження ESG-принципів ведення бізнесу, знімає частину ризиків для інвесторів. 

Крім того, ESG допомагає в конкуренції. Українські продукти харчування досить привабливі за кордоном, але іноземні конкуренти можуть створити нашим виробникам бар’єри саме через ESG-принципи, які зазвичай є слабким місцем.

Через спалах COVID-19 в Україні ціла низка компаній здійснила безліч чудових ESG-ініціатив починаючи від купівлі засобів індивідуального захисту та апаратів ІВЛ для лікарень, закінчуючи перебудовою лікарень. За словами Юлії Берещенко, CFA, директорки з розвитку бізнесу та зв’язкам з інвесторами, агрохолдингу Астарта-Київ, компанія вже витратила на боротьбу з вірусом суму, яку можна порівняти з річними бюджетами, які компанія спрямувала на ESG.

ESG проєкти впливають саме на довгострокову перспективу бізнесу. Але зараз проблеми з ліквідністю виходять на перший план, а бюджети на ESG заморожуються. Вважається, що виконання ESG-принципів є високовитратним. Проте у великих інвесторів, таких як Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР), є чимало фактів на доказ того, що надзвичайно високовитратним буде невиконання цих принципів. За словами Майї Геннеркес, керівниці напрямку ESG у ЄБРР, іноді великі проєкти припиняються через те, що ESG-принципи не були враховані адекватно на початку. В такому випадку ЄБРР допомагає з ефективним управлінням ризиками та надає ресурси для цього.

Це перекликається із політикою Міжнародної фінансової корпорації (IFC). За словами керівника цієї організації Олени Волошиної, вони продовжують фінансувати капітальні проєкти, але кожний з них повинен мати ESG складову. І якщо раніше компанії відносились до цього досить формально, то зараз розуміють, що ESG – це не те, що їм нав’язується , а це їх система ризик-менеджменту. 

Зараз з’явився новий спосіб отримання фінансування ESG проєктів — це так звані “зелені облігації” (green bonds). У червні Верховна Рада прийняла в цілому закон про ринки капіталів та нові фінансові інструменти, який створює юридичні засади щодо green bonds Цей інструмент дозволятиме залучати кошти в проєкти екологічного спрямування.

Станислав Погорилов
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
ESG

Комментарі

Останні новини

Партнерский проектКак четвероногие спасают физическое и ментальное здоровье хозяев во время коронакризиса