RU

Підвищення культури старіння – запорука щасливого майбутнього pr

26.01.2021, 11:30
Підвищення культури старіння – запорука щасливого майбутнього - Фото

На правах інформаційного партнерства

27-28 січня експерти Українського пенсійного форуму обговорюватимуть проблеми старіння та запропонують план змін, створивши стратегію гідної старості в Україні.

Зростання тривалості та рівня життя людей призвело до тектонічних змін у структурі соціуму, значну частину якого сьогодні складають саме люди літнього  віку. Так, лише за приблизними підрахунками зараз в Україні 11,3 мільйонів пенсіонерів, і при нинішній динаміці їхня частка зростатиме. При цьому сучасні пенсіонери – часто активні та відносно здорові люди, які мають достатньо сил і енергії, щоб робити вагомий внесок у розвиток суспільства. Однак ставлення до людей літнього віку у суспільстві все ще підвладне застарілим стереотипам, а саме питання старіння розглядається на рівні державної влади лише як численні статті витрат на пенсійні виплати та медичну допомогу. Для побудови суспільства, в якому буде комфортно представникам усіх вікових груп, нам необхідно вже сьогодні активно працювати над розвитком культури старіння – на рівні державних інституцій, громадських організацій і засобів масової інформації.

Подолання стереотипів і зміна суспільної комунікації  

Старіння – не період занепаду, а час нових можливостей, а літні люди заслуговують на позитивне та поважливе ставлення за їхній внесок у суспільне життя. Така парадигма принесе найбільше користі соціуму, адже люди літнього віку є хранителями історії та цінностей суспільства, знань і навиків, які вони можуть успішно застосовувати у багатьох сферах. Для цього дуже важливе подолання негативних стереотипів та деструктивних кліше на всіх рівнях комунікації.

Замість того, щоб представляти людей похилого віку як проблему, необхідно підкреслювати позитивний внесок активного, здорового та продуктивного старшого покоління, починаючи з турботи про близьких та закінчуючи  підприємницькою діяльністю й волонтерством. Такі месседжі можуть передаватися через соціальні дні чи навіть тижні, присвячені літнім людям, через спеціальні інформаційні кампанії, показ популярних фільмів та публікації у ЗМІ. Необхідна системна робота з журналістами, активістами щодо подолання негативних стереотипів і використання відповідного стилю мовлення.

Волонтерська та суспільна робота

Всі експерти з проблем старіння сходяться на тому, що для практичної інтеграції літніх людей потрібно більше уваги приділяти волонтерському сектору, як фактору об’єднання різних поколінь. Багато держав пропонують фінансове сприяння волонтерських організаціям, які допомагають людям похилого віку. Добровольці можуть відігравати важливу роль у турботі про самотніх літніх людей. У той же час, волонтерські ініціативи можуть заохочувати літніх людей до використання своїх знань і навиків, виконуючи волонтерську роботу. Старші люди часто роблять важливий внесок у секторі неоплачуваних послуг у сім’ї чи громаді. Вони мають величезний потенціал у плані суспільно корисної діяльності, який, на жаль, сильно недооцінюється. І підтримка волонтерських проектів, у яких задіяні різні вікові групи, лише перший крок до реалізації цього потенціалу.

Інтеграція літніх людей у життя суспільства

У кінцевому результаті, імідж літніх людей залежатиме від їхніх дій. Те, якими їх бачать навколишні, буде залежати від того, якими вони самі себе бачать. Адже стереотипи довкола старіння часто сформовані самими людьми похилого віку. Тому держава та суспільство повинні створити умови, щоб літні люди стали впевненішими у собі, бачили нові можливості для самореалізації та відчували, що вони впливають на розвиток подій і можуть  приносити реальну користь суспільству. Тоді люди літнього віку зможуть самі стати генераторами відповідного дискурсу та ініціаторами якісних змін. І починати працювати над цими змінами потрібно вже сьогодні, тільки так ми зможемо забезпечити гідну старість собі та своїм близьким.

Питання культури старіння розглядатимуться на Українському пенсійному форумі за участю провідних експертів, і кожен із нас може зробити свій внесок, задавши запитання та зареєструвавшись для участі у форумі за посиланням: www.pensionforum.org.ua

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини