Open Banking Lab: як стартапи-переможці співпрацюють з банками p

26.06.2018, 10:00
Open Banking Lab: як стартапи-переможці співпрацюють з банками - Фото

Open Banking Lab — перша в Україні інкубаційна програма відкритого банкінгу для fintech-стартапів

На правах реклами

Два з половиною місяці тому відбувся demo day інкубаційної програми для fintech-стартапів Open Banking Lab, котру організували 1991 Open Data Incubator, НБУ та ОТП Банк. Розбираємося, що отримали стартапи та українська економіка.

Open Banking Lab — перша в Україні інкубаційна програма відкритого банкінгу для fintech-стартапів. Мета програми — створити проекти, які покращать банківський сервіс і взаємодію банків з клієнтами, використовуючи відкриті дані. Глобальною місією освітньої програми Open Banking Lab є впровадження стандарту open banking в банківську систему України.

Що таке open banking

Open banking — це стандарт, при якому банки надають доступ до відкритих даних, а інші компанії аналізують їх і використовують для створення сервісів, що поліпшують обслуговування клієнтів. Таким чином розробники можуть підключитися до відкритих даних банку, щоб створювати продукти для вирішення завдань банку та його клієнтів. На основі цих відкритих даних стартапи можуть створювати нові рішення для користувачів банків.

Правила гри для банків почали змінюватися, коли набрала чинності Директива PSD2 — з січня 2018 року. І Україна, яка є асоційованим членом Європейського союзу, повинна також готуватись до зміни цих правил.

Серед переваг open banking фахівці ОТП Банку виділяють наступне:

 • поява нових рішень завдяки підключенню ком'юніті розробників;
 • більш широкий аналіз ринку інновацій;
 • поліпшення клієнтського досвіду за рахунок зручного доступу до фінансових послуг у найбільш прийнятних для клієнтів каналах;
 • API monetization як нові джерела прибутку для банку (фінустанови зможуть продавати свої дані як послугу або стягувати зі сторонніх провайдерів певну плату за підключення до інтерфейсів банку);
 • зниження витрат на внутрішню IT-розробку банку за рахунок підключення сторонніх провайдерів;
 • для ринків, на яких рівень обслуговування був недостатнім (через нестачу хороших, конкурентних рішень), з'явиться можливість цей рівень підвищити;
 • стандарт open banking не обмежується однією країною.

Чому Україні потрібно більше fintech-стартапів

У глобальному сенсі впровадження Open Banking в банківську систему — це перехід від банкінгу XX століття до банкінгу XXI століття. Це не просто введення нового цифрового поля, це зміна, яке впливає на підхід до ведення справ, змінює бізнес-архітектуру і ставить в центр системи цифрові технології.

Open banking — нова стратегія розвитку банківської сфери на найближче десятиліття, яка дозволяє взаємовигідно співпрацювати традиційним банкам і fintech-стартапам. Адже у банків є лояльність серед клієнтів, багаторічна історія і репутація, але при цьому банки не завжди встигають з імплементацією новітніх технологій. З іншого боку, часто у fintech-проектів є корисний сервіс і хороший продукт, але користувачі не надто довіряють новачкам у консервативній фінансовій сфері.

Один із прикладів взаємодії: стартапи допомагають банкам зібрати більше інформації про клієнтів (в тому числі кредитну історію), що корисно при вирішенні питання про видавання кредиту.

Підсумки інкубаційної програми Open Banking Lab

Проект Open Banking Lab стартував восени 2017 року завдяки спільним зусиллям 1991 Open Data Incubator, Національного банку України та ОТП Банку. Банки виступили тут партнерами з відкритих даних, а їхні фахівці надавали стартапам-учасникам менторську підтримку.

Учасників інкубаційної програми було відібрано на хакатоні у листопаді минулого року. До проекту потрапили такі стартапи:

 • bNnesis — сервіс, який допомагає банкам і позичальникам знаходити спільну мову;
 • ChurnAI (Artificial Intelligence Routing by CML team) — сервіс прогнозує відтік клієнтів з банку та допомагає запобігти цьому процесу;
 • Future Agro Finance (Agro RSI) — платформа для пошуку фінансів агрокомпаніям;
 • CoinyPay — сервіс для здійснення платежів;
 • YouScore (FinScore) — інструмент для аналізу бізнес-моделі та фінансової стійкості бізнесу;
 • SkyService Fin — онлайн-каси «в хмарі», що дозволяють контролювати надходження коштів дистанційно 24/7;
 • CyberDataVizor — рішення для забезпечення кібербезпеки;
 • MarketBOX — сервіс для управління замовленнями з декількох маркетплейсов в одному інтерфейсі.

Відібрані команди протягом трьох місяців працювали у просторі 1991 Civic Tech Center, проходили навчання на лекціях експертів галузі, зустрічалися з менторами та створювали проекти на основі відкритих даних НБУ та ОТП Банку.

Після закінчення навчання в березні цього року відбувся demo day, де стартапи презентували свої рішення експертному журі. Переможцем, який отримав грошовий приз у $10 тисяч, став проект YouScore.

«Програма Open Banking Lab була націлена на те, щоб зробити в Україні перший крок назустріч абсолютно новому для нас стандарту відкритого банкінгу, який, тим не менш, є обов'язковою умовою асоціації з ЄС. Це технічно складна сфера, навіть demo day на цьому проекті ми вперше проводили в закритому режимі. Ми побачили багато сильних команд, і відразу четверо з восьми фіналістів отримали можливість розробити спільні проекти з ОТП Банком», — говорить виконавчий директор 1991 Open Data Incubator Євгенія Клепа.

Можливості для розвитку стартапів-випускників

YouScore створено командою компанії YouControl. Він являє собою API-сервіс для банківських та інших фінансових установ, який визначає портрет контрагента. Програму вже використовують у Національному банку України та Державній фіскальній службі.

Рішення підходить як для приватних, так і для державних організацій. Воно здатне показати, які компанії порушують законодавство, а отже, не повинні отримати фінансування. Продукт допоможе зміцнити фінансову стійкість банків, не допускаючи використання фінансових інструментів шахраями та корупціонерами.

Крім грошового призу в розмірі $10 тисяч YouScore також отримали підтримку ОТП Банку в подальшому доопрацюванні та просуванні системи. Допомогу із запуском сервісів від ОТП Банку отримали ще три проекти-випускники інкубатора: Future Agro Finance, CoinyPay і bNesis.

«ОТП Банк за результатами DEMO DAY програми Open Banking Lab обрав компанію YouControl як переможця і вже інвестував в її розвиток $10 тисяч. Інвестування було виконано в рамках виділеного призового фонду проекту. Зараз ОТП Банк активно співпрацює з компанією YouControl за двома рішеннями: YouControl (WEB) і YouScore (API). При цьому частина нових модулів у компанії YouControl ще знаходиться у стадії розробки, і ОТП Банк очікує на їх реалізацію.

Якщо говорити про три проекти-фіналісти, то ОТП Банк продовжив свою співпрацю з CoinyPay, і зараз проект перебуває на стадії інтеграції. У планах з середини липня початку серпня 2018 року запуститися з CoinyPay в промислову експлуатацію. З компанією bNesis ОТП Банк ще не обрав відповідну бізнес-модель, проте продовжує кооперацію. Взаємодія з проектом-фіналістом Future Agro Finance (AgriEye) триває, наразі ми знаходимось в процесі розробки умов співпраці », — говорить керівник проекту Open Banking Lab в OTP Bank Ігор Руснак.

Банківський ринок України знаходиться на етапі становлення та визначення можливостей щодо стандарту open banking. Про те, що цей напрямок розвивається, свідчить той факт, що одним з партнерів проекту Open Banking Lab виступив Національний банк України.

«Нашою спільною задачею було розглянути як готовність банківського сектора, так і регуляторно-законодавчої бази до роботи зі стандартом open banking і Директивою PSD2 в Україні. І, на мою думку, всі партнери та учасники проекту Open Banking Lab успішно впоралися з цим завданням і отримали багато цінного досвіду», — резюмує Ігор Руснак.

Станислав Погорилов
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Тест. Хорошо ли вы знаете политическую кухню Одессы?