Як збільшити видобуток українського газу

19.03.2019, 09:00
Як  збільшити видобуток українського газу - Фото

Андрій Фаворов про інвестиції у видобуток, нові родовища і ціну на газ для жителів Конча-Заспи

Минулого року компанія Укргазвидобування (УГВ) з групи Нафтогаз видобула рекордні 15,5 млрд куб.м. газу, проте їй так і не вдалося досягти показника, закладеного в урядовій програмі 20/20.

В інтерв'ю LIGA.net глава газового дивізіону групи Нафтогаз Андрій Фаворов розповів, що заважає УГВ добувати більше і як досягти енергетичної незалежності України.

Розвиток УГВ видно неозброєним оком, проте минулого року вам так і не вдалося досягти наміченої урядом планки - чому?

Подивимося на факти. Родовища УГВ виснажені в середньому на 85-90%. Через це щорічно видобуток компанії природним способом зменшується на 1-1,5 млрд куб.м. Тобто, щоб просто «залишатися на місці», потрібно щорічно нарощувати видобуток на такий же обсяг - за рахунок інтенсифікації свердловин, нового буріння.

Нам вдалося багато - не тільки втриматися від падіння, але і наростити обсяги до 15,5 млрд куб.м. Однак, це максимум, чого можна досягти за рахунок ефективного використання старих родовищ.

Далі потрібні нові ліцензії. Програма 20/20 передбачала видачу УГВ великої кількості нових спецдозволів. На жаль, поки цього не сталося: замість УГВ спецдозволу отримують сумнівні компанії-одноденки. Причина банальна - в корупції, адже Нафтогаз не дає хабарів. Для чиновників і депутатів цього досить, щоб «опустити шлагбаум».

За яких умов можна говорити про збільшення видобутку до 20 млрд і в який термін?

Вийти на рівень видобутку в 20 млрд куб.м. / рік можливо за 4-5 років, але за двох умов. Перше - це рішення проблеми з новими ліцензіями, без цього говорити про енергетичну незалежність України просто не доводиться.

Друге - це фінансування на розробку цих ліцензій. Нафтогазова галузь в будь-якій країні світу капіталомістка. Потрібно роками вкладатися в розробку, купівлю нових верстатів, буріння, будівництво наземної інфраструктури, щоб отримати результат. Для розуміння, облаштування однієї свердловини в Полтавській області може коштувати $ 10-12 млн.

Держгеонадра оголосила нові аукціони з продажу спецдозволів. Чи плануєте брати участь?

Так, виставлені 17 об'єктів, ми на них дивимося. Це великий крок в правильному напрямку і великий прогрес, порівняно з тим, що відбувалося останні 4 роки.

Але, знову ж таки, чому 17 ліцензій? А скільки було видано без аукціонів? Те, що вони пропонують - занадто мало. До того ж, не все являє інтерес. Нам потрібно більше аукціонів, більше нових родовищ.

Якою є ситуація з фінансуванням, необхідним для нарощування видобутку?

Зараз з ціни в 8,55 грн, яку жителі України платять за куб.м. газу, близько 70% - це податки і дивіденди, які група Нафтогаз перераховує до держбюджету. Я не кажу, що це погано. Але ми повинні розуміти, що ці кошти не йдуть на розвиток і збільшення видобутку.

Куди йдуть інші гроші? 0,8 грн - це вартість транспортування трубопроводами. Газу українського видобутку на потреби населення не вистачає, тому 0,55 грн з вартості кожного «куба» доводиться витрачати на покриття збитків від імпорту обсягу, якого не вистачає. Ще 0,51 грн «губляться» в «газзбутах» Дмитра Фірташа і його колег на шляху від споживача до Нафтогазу. Таким чином, на забезпечення роботи існуючих свердловин залишається 44 копійки, а на інвестиції у видобуток газу - лише 34 копійки, це менше 5% від ціни, яку платить споживач. Безумовно, цього недостатньо.

Як повинен змінитися цей показник, щоб коштів вистачало на розвиток видобутку? Де взяти ці гроші?

Щоб компанія могла інвестувати в збільшення видобутку, в нові технології, ми вважаємо за доцільне спрямовувати на ці цілі близько 2,9 грн з ціни кожного куб.м. газу.

Для цього, по-перше, потрібно усунути «втрати», які зараз є при проходженні коштів через приватні «газзбути».

По-друге, збільшення інвестицій у видобуток можна досягти за рахунок розміру дивідендів. Зараз ми платимо 75% від прибутку, а доцільно говорити про 50% або про 30%.

Що про це думають в уряді?

Ми представили фінансовий план Кабінету міністрів, чекаємо відповіді. Сподіваємося, він буде позитивним. Адже насправді є тільки дві альтернативи. Перша - інвестувати у власний видобуток. Ми збільшимо видобуток до 20 млрд кубометрів газу, припинимо імпорт, більш того - почнемо займатися експортом.

Або другий варіант - плюс-мінус ті ж гроші можемо за 5 років витратити на імпорт тих же обсягів. Причому імпорт газу буде тільки зростати, а це тягне за собою девальвацію гривні, зростання всіх цін у країні.

І давайте пам'ятати одну важливу річ - добуваючи газ в Україні, ми платимо в бюджет мільярди податків, а від імпорту держава отримує нуль. По суті, імпорт - це гроші в пенсійний фонд Норвегії та інших країн.

Складно не погодитися. Разом з тим, багато політиків змагаються в обіцянках знизити ціну на газ - тоді переглядом дивідендів питання фінансування видобутку вже не вирішити.

Коли я чую про зниження ціни, у мене виникає резонне питання: 50% населення не потребує субсидії на газ - чому ми даємо їм знижку на цей товар? Адже цей газ належить всім громадянам України як кінцевим власникам УГВ і групи Нафтогаз! Я вважаю піком абсурду давати знижку на товар умовним жителям Конча-Заспи.

Так, люди, які потребують - повинні отримувати субсидії. І тут абсолютно правильна стратегія: монетизувати ці субсидії. Це створює стимули для економії енергоресурсів.

Зменшити витрати населення на газ і тепло можна в першу чергу за рахунок енергоефективності. Саме на цьому, а не на штучному зниженні цін, варто сконцентруватися державі. Не варто забувати, що не тільки нарощування видобутку газу, але і зниження енерговитрат є ключовою метою урядової програми 20/20.

Даний матеріал підготовано в рамках партнерського проекту ProГаз, за підтримки Федерації роботодавців нафтогазової галузі 

Станислав Погорилов
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

"Царь Кернес". Как хорошо ты знаешь, что происходит в Харькове? Тест LIGA.net с призами