RU

На фінішній прямій. Проект про реформу таксі чекає розгляду депутатами p

18.08.2020, 15:38
На фінішній прямій. Проект про реформу таксі чекає розгляду депутатами - Фото

На правах спонсорства

Страхування пасажирів, відміна ліцензій на перевезення та можливість легальної роботи за патентом замість нині обов'язкового ФОП - ось ключові правила, за якими житиме український ринок таксі, якщо законопроект буде прийнятий в його нинішньому вигляді.

Ринок таксі в Україні на 95% знаходиться в тіні, а з 220 тисяч зайнятих в галузі водіїв майже ніхто не платить податки, працюючи нелегально. Додамо сюди розвиток інформаційних технологій, що призвело до появи онлайн-сервісів замовлення таксі, які де-юре не є перевізниками.

Змінити ситуацію, що склалася, намагалися неодноразово, але без успіху, тому що до цього часу не вдавалося запропонувати формат реформи, який би задовольнив усіх - пасажирів, водіїв, операторів ринку, включаючи онлайн-сервіси, і державу.

Схоже, що зараз такий механізм нарешті розроблений. Реформа таксі ще 2 роки тому була ініційована Асоціацією відповідальних перевізників (АВП). За підтримки великих гравців ринку таксі і експертних організацій, основні тези реформи викладені у вигляді законопроекту і представлені на розгляд депутатів транспортного комітету ВРУ. Завдяки заступнику профільного комітету, Володимиру Крейденку, законопроект був направлений на розгляд до Міністерства інфраструктури (МІУ) та після внесення правок з боку МІУ, знайшов структурований вигляд.

«Законопроект покликаний підвищити безпеку пасажирів і якість послуг з боку провайдерів таксі, а також вивести ринок з тіні, - пояснює суть запропонованої реформи співавтор законопроекту Володимир Крейденко. - Для цього запропоновані дієві способи стимулювання і ефективні методи контролю з боку держави».

Текст законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання діяльності з надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі та легковими автомобілями на замовлення» викладений на сайті Мінінфраструктури для громадського обговорення протягом місяця. Після чого на нього чекає подальше проходження по регламенту КМУ з подальшим винесенням на розгляд парламенту. І хоча до того часу в законопроект, напевно, будуть внесені правки, велика ймовірність, що головні положення не зміняться. Отже, в чому полягає реформа?

Таксі - окремо, автомобілі на замовлення - окремо

Законопроектом вводиться чітке розмежування таксі і пасажирських перевезень автомобілями на замовлення. Це зроблено в тому числі для того, щоб традиційні служби таксі могли продовжити роботу за чинною бізнес-моделлю: з одного боку - реєстрація тільки через юрособу або ФОП і «шашечки» на борту, з іншого - можливість руху по смугах громадського транспорту, безкоштовна зупинка/стоянка на платних парковках або спеціалізованих стоянках таксі та інші привілеї.

У категорію перевезень автомобілями на замовлення потрапляють всі онлайн-сервіси замовлення таксі, що нарешті дозволить їм остаточно легалізувати діяльність їх водіїв в Україні.

«Законопроект вводить визначення провайдера інформаційних послуг з організації перевезень на таксі та створює для таких сервісів сприятливі умови для виходу з тіні, - зазначає генеральний директор Директорату автомобільного та електричного міського транспорту Мінінфраструктури Гамлет Погосян.

Саме для онлайн-сервісів і співпрацюючих з ними водіїв законопроект містить ключові нововведення, які покликані легалізувати ринок за максимально простою схемою.

Патент замість ФОП

Запропонована реформа усуває головний фактор тотальної тінізації українського ринку таксі - необхідність реєстрації водієм ФОП для легальної роботи в таксі. Замість цього ведення діяльності в сфері перевезень на замовлення пропонується на основі патенту, в ціну якого включені всі податки і збори.

У законопроекті вартість річного патенту пропонується встановити на рівні однієї мінімальної зарплати (зараз 4723 грн) для машин з ДВЗ, а для електромобілів - вдвічі менше. Це цілком посильна сума навіть для тих водіїв, хто співпрацює з онлайн-сервісами не на постійній основі, а лише час від часу. Крім того, передбачається можливість купівлі патенту строком на один місяць для тих, хто не впевнений, чи буде займатися перевезенням постійно.

«Ми пропонуємо схему, яка не так примушує, скільки стимулює легалізацію водіїв онлайн-сервісів замовлення таксі, - зазначає представник АВП Олександр Дяченко. - Тим самим створюються умови на ринку, при яких легальні водії зможуть конкурувати з нелегалами, поступово витісняючи їх».

До слова, цілком можливий сценарій, за якого водіям не доведеться платити за патент з власної кишені. Ці витрати можуть взяти на себе онлайн-сервіси, щоб максимально швидко легалізувати свою діяльність і підвищити лояльність водіїв.

«Ми готові сприяти і підтримувати наших драйверів на всьому шляху адаптації до нових правил, якщо приймуть цей законопроект. Також наша бонусна система значно зменшить їх витрати на покриття оплати патенту і зробить «перехід» найбільш комфортним для всіх», - коментує законопроект співзасновник і операційний директор компанії Uklon Сергій Смусь.

Важливо й те, що замість отримання ліцензії, як того вимагає від офіційних перевізників чинне законодавство, досить буде подати повідомлення про проведення діяльності з перевезень, а перевізники з діючими ліцензіями потраплять до реєстру автоматично. Той же принцип повідомлення поширюється і на традиційні служби таксі, для яких, до слова, скасовується вимога щодо обов'язкової наявності таксометра.

«Введення патенту не тільки дозволить вивести ринок таксі з тіні і отримати додаткові надходження в бюджет. Це ще й механізм оздоровлення галузі: підвищення порога входу на ринок буде сприяти тому, щоб співвідношення перевізників-професіоналів і випадкових водіїв змінилося в бік перших», - впевнений Володимир Крейденко.

В результаті вимальовується простий і зрозумілий механізм легалізації, що не вимагає від водія значних фінансових витрат і оформлення стосів дозвільних документів.

Посилення безпеки без підвищення тарифів

Ключовим фактором формування попиту на послуги таксі в Україні була і залишається вартість поїздки. Ініціатори реформи запевняють, що, незважаючи на додаткове податкове навантаження, тарифи не підвищаться. На етапі опрацювання законопроекту Асоціація відповідальних перевізників провела опитування серед ключових операторів ринку і водіїв, за результатами опитування, ціни на таксі залишаться, загалом, на нинішньому рівні, якщо податкові відрахування не перевищуватимуть 500 грн в розрахунку на одного водія на місяць. Як бачимо, запропонована вартість патенту відчутно менше визначеного порога.

Також передбачається введення обов'язкової страховки поїздок. Нагадаємо, що зараз компенсації пасажирам у разі ДТП виплачує лише сервіс Uklon, який ввів цю послугу в 2017 році, а в минулому році максимальна сума виплат була підвищена до 1 млн грн.

Згідно з законопроектом, страхувати пасажира на час поїздки будуть зобов'язані всі служби, страхувальником може виступати як перевізник (тобто водій), так і провайдер інформаційних послуг. Швидше за все, саме онлайн-сервіси візьмуть на себе ці витрати, щоб підвищити лояльність водія.

Механізми контролю

На додаток до патенту водій буде зобов'язаний зареєструватися в Реєстрі автомобільних перевізників, який ще тільки належить створити. А за наполяганням Мінінфраструктури має з'явитися ще й Реєстр провайдерів інформаційних послуг. Тим самим держава зможе здійснювати повноцінний моніторинг ринку: не тільки оцінити його обсяг у фінансовому вираженні і кількість зайнятих водіїв, а й проаналізувати рівень аварійності. Зараз це абсолютно неможливо, адже незареєстровані автомобілі-таксі неможливо виділити із загальної статистики.

«Ці реєстри будуть відкритими і принесуть користь не тільки державі, а й пасажирам таксі, - говорить Гамлет Погосян. - Вони зможуть бачити відомості про водіїв (наявність необхідних документів для роботи, медичної довідки) і відповідні дані про провайдерів інформаційних послуг».

Контроль за дотриманням нових норм перевезень буде здійснюватися за допомогою контрольних закупівель, а проводити їх буде «Укртрансбезпека» силами своїх співробітників. Везеш пасажира без патенту та реєстрації в реєстрі перевізників - отримай чутливий штраф, який в кілька разів перевищує ціну патенту!

«Для нас як для галузевої організації основне завдання полягало в тому, щоб в процесі узгодження законопроекту з Мінінфраструктури зберегти суть і дух реформи, - зазначає Олександр Дяченко. - Нам це вдалося: вартість патенту встановлена ​​на рівні однієї мінімальної зарплати, маємо принцип повідомлення реєстрації водіїв, а самі вони вільні у виборі платформ або страхової компанії».

Побудувати цивілізований ринок

В сумі законопроект оновлює чинне законодавство до рівня сучасного таксі, і створює передумови для побудови в країні прозорого і цивілізованого ринку пасажирських перевезень.

«Законопроект вийшов, з одного боку, набагато ліберальнішим за діючі застарілі норми, але в той же час більш чіткий і структурований, - зазначає засновник і власник транспортної компанії Transflot Віктор Федосюк. - Сподіваюся, прийняття закону допоможе вивести з тіні ті 95% ринку таксі, які ми зараз маємо».

Один з головних плюсів запропонованої реформи у тому, що вона несе реальну користь бізнесу - як водіям, так і онлайн-сервісам замовлення таксі. В першу чергу, це відноситься до відповідальних компаній, які готові інвестувати в свою репутацію і будувати довгострокові відносини з пасажирами і державою.

«Для нас, як для українського бізнесу, дуже важливий діалог з державою і ми з радістю підтримуємо ініційований нашим урядом законопроект, який повинен допомогти галузі, з якою ми працюємо. Ми вважаємо, що запропоноване рішення буде корисно для всіх. Для бізнесу - це можливість більш ретельного контролю за водіями і технічним станом автомобілів, спрощена система відкритої і прозорої реєстрації нових користувачів (водіїв), а також більш гнучке ціноутворення для клієнтів (пасажирів) і підвищена якість сервісу. Для держави це, в першу чергу, детінізація ринку і відкрита і зручна система оподаткування, і, як наслідок, нові значні надходження до бюджету», - коментує законопроект співзасновник і операційний директор компанії Uklon Сергій Смусь.

Зі свого боку, держава йде на істотні поступки, щоб максимально спростити легалізацію водіїв і вивести ринок таксі з тіні. І оскільки цього хочуть всі сторони, є відчуття, що на цей раз повинно вийти.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини