Місія Анбандлінг: хто і як керуватиме українською ГТС

06.12.2019, 13:22
Місія Анбандлінг: хто і як керуватиме українською ГТС - Фото

Видобуток і транзит природного газу – окремо одне від одного. Україна зобов’язалася відокремити “трубу” в управління незалежному оператору

Дотепер газотранспортна система України була невід’ємною частиною групи Нафтогаз – нею управляла дочірня компанія Нафтогазу Укртрансгаз. Однак вимоги Третього енергетичного пакету передбачають, що транспортування газу має бути відокремлене від видобутку та постачання. Так у Європі борються з монополіями. Згідно із Угодою про асоціацію з ЄС, а також як член європейського Енергетичного співтовариства, Україна зобов’язалася виконати ці правила. Саме тому було прийняте рішення провести так званий анбандлінг – відокремити ГТС від Нафтогазу і передати її в управління незалежному оператору. При цьому сама «труба» залишається у власності держави. Хто та як управлятиме українською ГТС з 2020-го року – далі в матеріалі.

Відокремлять, але не продадуть

15 листопада Верховна Рада в цілому ухвалила закон про анбандлінг НАК «Нафтогаз України». У цей же день документ підписав і Президент Володимир Зеленський.

Йдеться про відокремлення газотранспортної системи і передачу її в управління незалежному оператору. Ним стало ТОВ «Оператор ГТС України». Новий оператор передається у підпорядкування державній компанії «Магістральні газопроводи України», якою керує Міністерство фінансів.

Таким чином НАК «Нафтогаз України» більше не контролюватиме транзит. Україна виконає вимоги Третього енергетичного пакету ЄС. Під управлінням Нафтогазу із комплексу ГТС залишаться лише підземні сховища газу. Новий же оператор управлятиме транзитними трубопроводами.

Новий формат управління «трубою» наближає нас до європейських стандартів і дає надію, що новий транзитний контракт із Газпромом укладуть на ринкових умовах.

Після передачі управління сама ГТС на 100% залишиться у власності держави.

Дедлайн – кінець року

Процес відокремлення ГТС має завершитися вже до кінця року — бо дія чинного транзитного контракту завершується в грудні 2019-го. І саме створення незалежного оператора ГТС — одна з передумов успішних переговорів із Газпромом.

«Без цих законодавчих змін Україна не встигла б підготувати нового оператора, який має підписати новий контракт з Газпромом. І Росія мала б підстави сказати, що українська сторона не готова працювати за європейськими правилами. Тоді будь-які майбутні відносини з Газпромом будуть формуватися на умовах Росії, а не на основі європейських директив, які захищають учасників ринку в ЄС і можуть так само захищати українців, - пояснює голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв. – Тепер у нас є підстави переконувати Євросоюз, щоб він продовжив вимагати від Росії збереження транзиту українською ГТС, яка поступово стає частиною загальноєвропейської енергосистеми».

Зберегти транзитний статус

Збереження транзиту для Києва – задача №1. Адже транспортування російського газу до Європи приносить Україні близько 3 млрд доларів доходів щороку. І забезпечує їй статус транзитної країни, яка має ключове значення для безпеки і комфорту європейських споживачів.

«Цей статус ставить наші транзитні переговори з Росією в центр уваги найвищих посадовців в Брюсселі, Берліні чи Парижі, – наголошує Андрій Коболєв. – Сама наявність важливих для ЄС газопроводів у нас на сході – це частина нашої системи оборони і елемент стримування збройної агресії. Кремль прагне обійти Україну як транзитера за допомогою «Північного потоку-2» і розібратися з нами нарешті «по-своєму». Щоб уникнути такого сценарію, нам необхідна максимальна підтримка наших європейських партнерів. А це означає, що ми маємо працювати за європейськими правилами».

Реформа в «турборежимі»

Часу замало, та іншого варіанту в нас немає, кажуть українські урядовці. Заради енергетичної безпеки країни обіцяють працювати в турборежимі. Провал анбандлінгу для Газпрому стане черговим приводом для росіян заявити про ненадійність нашої ГТС і неможливість домовлятись з Україною.

Нафтогаз зі свого боку всі підготовчі процеси для анбандлінгу вже завершив. Але далі для початку роботи нового оператора необхдіно отримати відповідну сертифікацію. Такі процедури зазвичай тривають як мінімум кілька місяців. Однак сьогодні всі зацікавлені сторони працюють в прискореному режимі і попереднє рішення про сертифікацію нового оператора НКРЕКП уже ухвалила.

Парламент в свою чергу нещодавно оперативно ухвалив два закони, які вкрай необхідні для завершення анбандлінгу та забезпечення беззбиткової роботи нового оператора на першому етапі його діяльності.

«У нас немає іншого виходу, — пояснює Андрій Коболєв. — Ми повинні отримати повністю сертифікованого, повністю юридично коректно оформленого оператора до кінця цього року».

Це нелегко, проте цілком реально. До кінця року новий оператор отримає всі необхідні сертифікати, обіцяє міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель.

«У цьому процесі Україна не може програти. І ми не програємо! — каже міністр. — Усі працюють в рамках єдиної команди і до кінця року ми зробимо все для того, щоб забезпечити успішність цього процесу».

Ухвалення закону міністр вважає «історичною подією». «Довго ми не могли побудувати законодавчу базу, яка відповідає європейським нормам для того, щоб нас більше не шантажували, для того, щоб ми забезпечили довгострокове транспортування газу територією України, використання української ГТС, забезпечення стабільного доходу від цих активів», – заявив Олексій Оржель.

До зими – готові

Уряд і Нафтогаз роблять усе можливе, щоб завершити анбандлінг вчасно й не дати росіянам приводу для зриву підписання нового контракту. Утім, до сценарію зупинки транзиту Нафтогаз підготувався. Адже Росія може знову вдатися до шантажу й перекрити вентиль. Про це нині вже відкрито заявляють у Москві.

«Позиція російської сторони заточена на створення газової кризи. Оскільки саме в такий спосіб Росія хоче довести ЄС, що газопроводи «Північний потік» — і перший, і другий — мають не блокуватися ЄС, а навпаки. — вважає президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар. — Тому ми можемо сподіватися на краще, але маємо бути готовими і до найгіршого сценарію. Стратегія Росії не змінилася! Міняються лише тактичні підходи».

Цього року у вітчизняних підземних сховищах для запобігання можливій кризі Нафтогаз зосередив рекордні за останні роки обсяги газу — понад 21 млрд кубів. Цього достатньо, щоб за умов відсутності російського транзиту спокійно пройти опалювальний сезон. І не боятися цілком вірогідного традиційного шантажу з боку Кремля.

Оператор ГТС вже провів відповідні навчання, на яких моделювались різні сценарії використання газу залежно від температурних режимів та завантаження ГТС. Навчання підтвердили повну готовність газовиків як до нульового транзиту, так і до обмеження імпорту природного газу з європейських країн.

«Будь-якій сценарій доводить, що ми стало проходимо опалювальний сезон. Проведені всі необхідні підготовчі роботи для того, щоб можна було забезпечити поставки газу з боку Європи», – зазначають в Операторі ГТС.

Відтак, українські споживачі не залишаться без газу за будь-яких сценаріїв розвитку подій з транзитом газу. У випадку традиційного шантажу Газпрому «під ялинку» рекордні запаси в сховищах дозволять Києву спокійно провести опалювальний сезон і надалі розмовляти з Газпромом з сильних позицій.

Станислав Погорилов
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Партнерський проєкт"Новий старт" після ковіду: Шлях Максима Гладченка, який мріє одягати національні збірні