Хто вбиває українську топографо-геодезичну галузь та що з цим робити? p

23.06.2020, 11:31
Хто вбиває українську топографо-геодезичну галузь та що з цим робити?  - Фото

Як реформувати галузь та перспективи геоінформаційних технологій - 25 червня на Міжнародній конференції «GEODIGITAL UKRAINE 2020»

На правах спонсорства

Історично склалось, що сфера земельних відносин— одна з найбільш корумпованих, закритих та, як наслідок, найбільш занедбаних в Україні. Не дивно, що наша країна — чи не остання в Європі, яка тільки нещодавно створила власний електроний кадастр земельних ділянок.

Ще гостріше в Україні постала інша проблема — систематичний та багаторічний занепад топографо-геодезичної діяльності. А ми, як країна, щорічно втрачаєм величезний потенціал, не використовуючи галузь на повну потужність.

Якщо говорити мовою прикладів, наведу один з найяскравіших. Раніше в Україні працювало державне науково-виробниче підприємство «Геосистема». Це унікальне підприємство, яке виготовляло сучасне аерогеодезичне обладнання для фотометричних та картографічних робіт на рівні світових стандартів. Цифрові високоточні фотограмметричні та планшетні сканери, цифрові стереотопографічні станції «Дельта», самостійно розроблений цифровий аерофотознімальний комплекс «3DAS-1» — все це випускали в Геосистемі.

Продукція користувалась попитом у світі, бо була якісною, оперативно виготовлялася та була кокурентноздатною по ціні. Підприємство експортувало аерогеодезичне обладнання у 56 країн світу. При тому, що у відсотковому співввідношенні розвинені країни складали 50% від усіх продажів.

Потім «Геосистему» практично знищили, перетворивши на філію «Українського державного аерогеодезичного підприємства». УкрДАП підпорядкувало собі і інші діючі держпідприємства, перетворивши їх на філії. Сьогодні УкрДАП — не лише не продає українську продукцію за кордон, а й має величезні заборгованості по зарплатах працівників.

Переломний момент

Так склалось, бо, починаючи з 2012 року, топографо-геодезичною галуззю керували безвідповідально та недолуго. Чому саме з 2012 року? Бо в цьому році ліквідували Державну служби геодезії, картографії та кадастру. Всі державнв топографо-геодезичні підприємства передали до сфери управління Державного агентства земельних ресурсів України. Нині це окремий департамент, підпорядкований  Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Репутація Держгеокадастру однозначно корупційна годівниця для всіх її очільників та їх друзів. Обсяг виготовленої топографо-геодезичної інформації державними підприємствами, і, що найголовніше — її якість, залишають бажати кращого. І якщо раніше вважалось, що геодезичні та топографічні роботи made in Ukraine — це відзнака якості, сьогодні наша галузь в світі виглядає криворукою та безвідповідальною.

Основна причина, чому так — відсутність державної політики у галузі топографо-геодезичної і картографічної діяльності.  Всі завдання, які згідно з законодавством має виконувати Департамент — провалені. Більше того, постійно здійснюється марнотратство коштів та ресурсів України.

Щоб не бути голослівним, наведу приклади. Департамент навіть не в змозі довести до кінця проекти, за які взявся та які фінансуються за підтримки донорських коштів. Є такий Проект технічної допомоги «Створення Національної інфраструктури геопросторових даних в Україні», який фінансується урядом Японії через Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA). Почали роботу над проектом ще у вересні 2015 року. Строк реалізації на той момент проекту був 2,5 роки, фінансування — $2,6 млн. На квітень 2020 року, тобто через майже 5 років — вдвічі більше закладеного строку, результат ганебний — за цей час і на ці кошти створили 12 км2 карт у Вінницькій області.

Це абсурдна ситуація! За такі кошти протягом 5 років можна було створити нових та сучасних цифрових топографічних карт на території приблизно двох-трьох областей — а це за площею більше 50 тисяч км2. Або ж здійснити аерофотознімання та створити ортофотоплани масштабу 1:10000 на території чотирьох областей приблизно на 100 тисяч км2. Відчуваєте різницю із тим, що можна було зробити та 12 км2 реально виконаної роботи Департаментом?

Згадується також інший приклад бездумного (або не такого вже й бездумного) витрачання державних коштів. Департамент за 66 млн грн придбав аерофотолідарний комплекс «Leica TerrainMapper» два роки тому. Причому станом на сьогодні «Лейка» не виготовила готової продукції та не принесла ні копійки прибутку для бюджету. Причому вартість такого комплексу за середньоєвропейськими цінами в півтора рази нижча.

Це лише декілька прикладів безвідповідальної та незлагодженої роботи керівництва Департаменту топографо-геодезичної і картографічної діяльності Держгеокадастру.

Які першочергові кроки необхідно зробити?

Щоб ефективно реформувати галузь, потрібно налагодити тісну співпрацю між міністерствами та відомствами, а також місцевими радами всіх рівнів. Остання колегія директорів геодезичних держпідприємств була в травні 2015 року, з приватними компаніями, тим паче, жодного спілкування немає. Це досить недолуга політика. Бо наразі в країні немає жодного діалогу з представниками галузі. А саме цей діалог допоможе визначити пріоритетні та необхідні заходи, які потрібно зробити в першу чергу.

Що далі? Створити сучасні нормативно-технічні документи з питань геодезії, картографії, геоінформаційних систем. Сьогодні ми ДОСІ користуємось інструкціями часів СРСР, це абсурд.

Також маємо провести аерофотознімання всієї території України. За часів прем'єрства Гончарука цей процес почали, тому головне — довести цю справу до кінця. Адже інформація по якій створені ортофотоплани Публічної кадастрової карти має майже десятирічну давність. Окрім оновлення можна суттєво підвищити також її роздільну здатність. Зараз вона складає всього 2.5 метри. Це замало навіть для космічної зйомки, не кажучи вже про аерофотознімання, яке здатне покрити всю країну з роздільною здатністю 20-30 см.

Плюс важливо створити топографічні карти масштабу 1:10 000, оновити топографічні карти масштабу 1:25 000-1:100 000 та ввести на територію України нову високоточну систему висот – UELN/EVRS2000.

На виконання ухваленого в квітні закону «Про національну інфраструктуру геопросторових даних» треба розробити структуру бази даних, в якій буде міститись  узгоджений класифікатор з топографічними умовними знаками всіх масштабів, містобудівною документацією, земельним, лісовим, водним та іншими кадастрами.

Також важливе поширення співпраці приватних та державних підприємств. Абсолютно важливо також просувати та захищати на міжнародному ринку українських виробників та постачальників геоданих. Колись у нас вже була репутація однієї з передових країн у топографо-геодезичній галузі. В наших силах відновити цей імідж знову.

Конкретніше про кроки реформування топографо-геодезичної галузі, а також про практичне використання і перспективи геоінформаційних технологій 25 червня обговорять на Міжнародній конференції «GEODIGITAL UKRAINE 2020».

Організатором конференції є Громадська спілка «УкрГео», що об’єднує провідних українських виробників геопросторових даних і технологій.

Співорганізатором заходу виступить Проект USAID “Підтримка аграрного і сільського розвитку” та Всеукраїнська асоціація громад.

Серед спікерів конференції:

— Микола Сольский, голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України,

— Олена Шуляк, заступник голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Верховної Ради України

— Тарас Висоцький, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

— Василь Лозинський, перший заступник Міністра розвитку громад та територій України.

Детальніше про подію — http://gdu.ukrgeo.ua/

Щоби зареєструватися як учасник, заповніть форму за посиланням: https://bit.ly/2ACSSGc

Віктор Малов, заступник директора з виробництва в компанії з виконання аерофотозйомки і топограф-геодезичних робіт «Аналітика», заслужений працівник промисловості України

Станислав Погорилов
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

"Царь Кернес". Как хорошо ты знаешь, что происходит в Харькове? Тест LIGA.net с призами