RU

Хацкевич: Легалізація грального бізнесу потребує фахівців сфери p

29.10.2019, 12:47
Хацкевич: Легалізація грального бізнесу потребує фахівців сфери - Фото

На правах реклами

До Верховної Ради подано на розгляд текст законопроекту про легалізацію грального бізнесу в Україні. Цей закон Президент Зеленський доручив прийняти до 1 грудня цього року. Що скажете про ініціативу Президента? Потрібно легалізувати гральний бізнес чи, навпаки, заборонити?  

Якщо зважати на досвід розвинених країн, там обирають один із двох шляхів – повна легалізація чи повна заборона. Потрібно врахувати, що до розвинутої країни Україні ще досить далеко, адже правоохоронна система, яка повинна реагувати на незаконний гральний бізнес, а також судова система, яка в кінцевому випадку повинна притягати до відповідальності винних, в Україні фактично не працюють. Тому напрямок, який взяла влада щодо легалізації, має сенс. Я особисто та Асоціація операторів грального та лотерейного бізнесу цей напрямок підтримуємо, оскільки стан ринку сучасного ринку гральних послуг і азартних ігор, які є в Україні, не відповідає вимогам суспільства. Також вимагає поповнення бюджет України, і легалізація грального бізнесу може принести туди чималі гроші. Інша справа – на який умовах відбудеться така легалізація.

Як ви вважаєте, чи передбачає існуючий текст закону зникнення нелегальних гральних закладів, які зараз знаходяться на вулицях України? Чому нелегальні об’єкти взагалі не несуть кримінальну відповідальність?

В Україні зараз розміщено тисячі різних об’єктів, які лише частково ведуть легальну діяльність. Наприклад, близько 80- 85% гральних об’єктів різних типів майже у всіх містах України не мають жодного стосунку до легальної діяльності. Це дуже легко перевірити, якщо зайти всередину та подивитися «Куточок споживача» чи запитати про наявність ліцензії. Головне питання полягає у тому, що держава за 9 - 10 років існування заборони ніяким чином не реагувала на такі заклади, хоча у Кримінальному Кодексі прописані статті, що передбачають відповідальність за заняття незаконними, нелегальними гральними іграми, але немає жодного випадку, жодного вироку суду щодо таких закладів. Вони називаються інтернет-клубами і продовжують працювати. А держава в особі правоохоронних органів ніяк не реагує на їх діяльність.

Що саме пропонує оприлюднений законопроект?

Законопроект пропонує обмежити розповсюдження грального бізнесу шляхом коригування, по-перше, кількості виданих ліцензій: на казино передбачено 20 ліцензій, букмекерських – 80, на зали гральних автоматів – 160, покерних – 5. А оператор лотерей повинен бути один. Тобто, в тексті оприлюдненого закону прописана приватна монополія. Разом з тим, в європейських країнах, а також в усьому світі лотереї вважаються найменш шкідливою грою. Для нашого лотерейного ринку монополія – це смерть. Чому не піти шляхом Європи, в якій саме лотерея задовольняє попит на азарт та робить дива? Там грає більше 80% населення. У нас — менше 10%. Давайте дозволимо усім учасникам ринку, які готові легалізувати свій бізнес уже з завтрашнього дня, зробити це за аналогічними принципами, що діють в Європі. І це стосується не лише лотереї. Наприклад, в Італії дозволяється 3 термінали на 1000 чоловік населення, в Німеччині - 2 термінали на 1000 чоловік населення. У Великобританії ця кількість 5 - 8 штук на 1000 чоловік населення. Асоціація грального та лотерейного бізнесу пропонує золоту середину – 3 термінали на 1000 людей. В принципі, всі пропозиції та конкретні чіткі кроки прописані у нашій петицій від 15 жовтня, яка розміщена в офіційному електронному представництві Президента України: https://petition.president.gov.ua/petition/76116

Текст закону пропонує застосувати для контролю грального бізнесу систему онлайн-моніторингу. Які прогнози, чи вплине це позитивно на бюджет України?

Так, існуючий законопроект пропонує створити онлайн систему моніторингу. Але у тексті закону є непродуманий момент: щоб створити систему онлайн моніторингу, потрібно близько двох років. Наразі невідомо, хто буде створювати систему. Також відкритим лишається питання скільки це створення буде коштувати бюджету України.

З іншого боку, гральний бізнес, що процвітає на вулицях, чекати не буде, він продовжуватимеме працювати. «Підприємці» познімають вивіски, переклеять банери, відкотять бізнес до 2009 - 2010 років, коли люди ходили грати, попередньо зателефонувавши до залу чи із залученням фейсконтролю. Тому Асоціація операторів грального та лотерейного бізнесу пропонує рухатися шляхом європейських країн. Наприклад, в Італії і Німеччині використовується така технологія як VLT. Це звичайний генератор випадкових чисел, який визначає виграш та керує процесами всередині автомату. За технологією VLT, генератор випадкових чисел знаходиться на «хмарному» сервері. Гравці ринку, які застосовують саме ці технології, пропонують віддати сервер державі, щоб остання, використовуючи сервер, по-перше, могла контролювати, скільки грошей було програно на конкретному автоматі. По-друге, аналізувати, скільки грошей було поставлено. По-третє, володіла інформацією, який виграш було виплачено. І це можна зробити уже із завтрашнього дня. Не витрачати два роки на розробку системи онлайн-моніторингу та купу грошей, якщо система моніторингу вже існує. Навіщо витрачати гроші України та ресурс часу, коли вже необхідну технологію вже розроблено?

Прокоментуйте питання щодо грального обладнання: чи може воно може бути виготовлене на території України та чи є для цього фахівці?

По-перше, Асоціація виступає за те, щоб використовувати лише українське обладнання протягом найближчих трьох років, як мінімум. Навіщо створювати ситуацію, коли в Україну хлинуть тисячі екземплярів техніки з-за кордону, яка там вже нікому не потрібна, бо застаріла. Чи це не лобіювання певних інтересів якогось виробника? Потрібно вводити пункт, згідно з яким в легальних гральних закладах буде встановлено українське обладнання. Таким чином додатково вдасться створити робочі місця в Україні та сплачувати податки, виготовляючи це обладнання. Україна – талановита країна, і фахівці із IT сфери, які ще не встигли виїхати за кордон, звичайно, є.

Підсумуємо, чи є якісь пропозиції щодо існуючого тексту закону?

Побажання дуже чіткі. Дослухатися до експертів та врахувати вимоги Асоціації операторів грального та лотерейного бізнесу України.  До речі, це сприятиме зменшенню незаконних гральних об’єктів та автоматів на території України, збільшенню кількість робочих місць в Україні, появі додаткової соціальної допомоги, а надходження грошей у бюджет України почнеться практично відразу, з боку всіх, хто готовий грати по-білому.

Петиція: https://petition.president.gov.ua/petition/76116

Станислав Погорилов
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини