RU

Борис Шестопалов: Криза - шанс для України стати глобальним постачальником хліба p

05.05.2020, 11:00
Борис Шестопалов: Криза - шанс для України стати глобальним постачальником хліба - Фото
Совладелец и СЕО HD-group Борис Шестопалов

На правах спонсорства

З приходом коронакризи багатьом компаніям доводиться переписувати свою історію, змінюючи плани, стратегії, оптимізуючи процеси. І першими до таких трансформацій повинні бути готові виробничі підприємства, на плечі яких лягає величезна відповідальність за забезпечення людей товарами першої необхідності. І в цьому випадку фраза «Хліб - всьому голова» - не просто прислів'я, а заклик до виробників найнеобхіднішого продукту організувати свою роботу так, щоб споживач не відчув складнощів, які відчуває сьогодні будь-яка компанія.

Співвласник холдингу HD-group Борис Шестопалов в інтерв'ю розповідає про те, як працює його підприємство в період карантину і кризи, які виклики стоять перед бізнесменами сьогодні.

Довідка. «HD-group» - Група компаній, яка була заснована в 1998 році як ГК «Хлібодар» в м. Запоріжжя. До складу Групи входять зернопереробні підприємства, заводи з виробництва хлібобулочних і борошняних кондитерських виробів, завод з виробництва джемів, варення, бакалії, компанії з організації закупівель та логістики.

У 2017 році в Групі стартувала масштабна трансформація. Зміни відбулися за шістьма основними позиціями: кластеризація бізнес-напрямків з розробкою ключових показників ефективності; перехід від ієрархічної до матричної системи менеджменту зі створенням support hub, який підтримує всі бізнес-напрямки; створення операційного хабу (back office), створення офісу з оцінки проектів; розробка системи раннього реагування та використання оперативної внутрішньої комунікації.

У 2019 ГК «Хлібодар» була трансформована в ГК «HD-group». Сьогодні HD-group функціонує як агріфуд платформа, виступаючи сервісним центром з набором аутсорсингових функцій на B2B ринку - від виробництва товарів (в рамках діючих виробничих напрямків) до надання сервісних послуг з організації закупівель та логістики.

- Коронавірус поставив бізнес у багатьох країнах буквально на межу виживання. Як цей період переживає ваша компанія?

- Можу сказати, що всі підприємства працюють сьогодні в штатному режимі. За минулі п'ять тижнів карантину ми вже звикли до почуття тривоги, тепер для нас це майже норма. Правда, оскільки ми харчова компанія, і всі наші виробництва сертифіковані за системою HACCP, адаптуватися до вимог з безпеки - маски, дезінфекція - нам було нескладно, такий режим дотримується і в некарантинний час. При цьому зараз у мене особисто дуже щільна комунікація з кожним підприємством - ми зідзвонюємося щодня і обговорюємо щодня всі поточні питання і стратегічні завдання теж.

На період карантину ми розробили і впровадили власні правила роботи, посилили пропускний режим, попросили партнерів відкласти аудити і відвідування компанії, змінили алгоритм роботи з постачальниками.

І якщо раніше кожний ранок у мене на столі лежало зведення про обсяги реалізації продукції, то сьогодні в першу чергу дивлюся на статистику захворюваності коронавірусом і стан здоров'я співробітників. Ми дуже ретельно відстежуємо хід тестування співробітників, щоб не наражати на небезпеку здорових членів трудового колективу і мати можливість вчасно ізолювати людей, які з хворими можуть контактувати.

Ми намагаємося пояснити співробітникам, що робота в режимі епідеміологічної небезпеки - це наша нова реальність, яка, ймовірно, буде з нами тепер завжди. Дуже важливо навчитися з цим жити відповідально. Я думаю, що ми готові до таких загроз.

- Чи є сьогодні на підприємствах холдингу хворі? Багато компаній беруть на себе витрати з лікування від COVID-19 свого персоналу. А як в HD-group?

- Безумовно, ми готові допомагати тим, хто, не дай Бог захворіє. Для цього ми створили спеціальний медичний гуманітарний фонд, 500 000 грн якого - це цільові кошти тільки для лікування співробітників, якщо це буде необхідно. А якщо кошти цього фонду залишаться невикористаними, ми направимо їх на оздоровлення дітей наших співробітників в найближчому сезоні, коли це буде можливо.

Крім цього, всі наші співробітники застраховані. Ми перевірили і переконалися, що страхова компанія, з якою ми співпрацюємо, буде покривати виплати у випадках, коли виплати не будуть здійснені державою. Хоча, як ви знаєте, лікування тих, що заразилися на коронавірус, фінансується державою. Ми готові надати максимальну підтримку своїм співробітникам, якщо виникне така необхідність.

- Ви - виробник товарів першої необхідності, а саме, хлібобулочних виробів. Розкажіть, чи змінився попит на вашу продукцію з оголошенням карантину?

- Так, дійсно хліб - один з тих продуктів, попит на який повинен бути стабільним і рости в період кризи. Спочатку карантину ми спостерігали зростання реалізації продукції, але сьогодні він повернувся на докарантінний рівень.

- Держзамовлення на ваші підприємства поширюється?

- Ми не отримали ніякого державного замовлення. Але всі підприємства працюють «на повну», цілодобово.

- З введенням карантину багато підприємств зіткнулися з логістичними труднощами і порушенням ланцюгів поставок. Чи відчули ви це на собі?

- З логістикою проблем не було, наш закупівельний центр працює як і раніше, дуже ефективно. Ми визначили 20 ключових сировинних позицій і позицій по упаковці, нарощуємо їх запаси, підписуємо договори з постачальниками про збільшення обсягів відвантаження і про створення для нас страхових запасів на їх складах.

- А чи змінився асортимент? Адже люди стали економити, багато хто втратив роботу, купівельна спроможність продовжує знижуватися.

- Наш асортимент той же, що і до карантину. Правда, зараз абсолютно вся продукція - фасована. Це, звичайно, спричинило збільшення витрат на пакувальний матеріал, але ціни на продукцію ми намагаємося не підвищувати.

- При цьому ціни на пшеницю, основний інгредієнт для вашої продукції, злетіли.

- Дійсно, на відміну від минулих років, цього року ціна на пшеницю на початку квітня не знизилася. І ми були дуже стурбовані зростанням цін на тлі зростаючого попиту на хліб. Зараз ціна на борошно - як в 2014 році, і її потрібно підвищувати. І мірошники з урядом домовляються про обмеження експорту нашої продовольчої пшениці і державних субвенціях для стабілізації ситуації на ринку. Ця процедура вже отримала свій ефект: ми бачимо незначне зниження цін. І якщо така тенденція збережеться, ми пройдемо карантинний період до нового врожаю без втрат і без підвищення цін на продукцію в майбутньому.

Набагато гірші справи з нішевою сировиною - житом, ціни на яке зашкалюють, житній хліб перетворився з масового продукту в елітний. Також ми відчуваємо дефіцит круп - не вистачає вівсяної крупи, збираємо залишки вівса по всій країні і в ближньому зарубіжжі.

В цілому, я думаю, ми до кінця року зіткнемося з сильним дефіцитом круп'яної продукції і зростанням цін на неї. Імпорт зникне в зв'язку з галлопуючим курсом валют, багато країн обмежують експорт через ріст у карантин потреб всередині держав. І цей ажіотажний попит, я вважаю, не обґрунтований.

- А що з експортом HD-group? Як його переформатував карантин?

- Ми продовжуємо експортувати. Але ці відвантаження через закриття кордонів поки якісь «рвані». Але ми уклали кілька нових контрактів на постачання борошна в Європу, на Близький Схід. Я дуже сподіваюся, що незабаром експортні поставки вирівняються - наша продукція, як товари першої необхідності, буде затребувана в усьому світі. Особливо на тлі паніки залишитися голодними. Я думаю, що цей підвищений попит на продукти харчування затягнеться - люди занадто побоюються того, що їм не буде чого їсти.

Україна просто зобов'язана використовувати цей шанс, максимально спростивши експорт, розібравшись в проблематиці відшкодування ПДВ експортерам.

Я дуже вірю в експорт замороженого хліба - попит на нього сильно зріс. І я думаю, що у нас є всі підстави стати глобальним постачальником хліба в замороженому стані, продукції з доданою вартістю.

- Перспектива досить приваблива. Але для цього потрібно пережити нинішню ситуацію. Який ваш рецепт виживання в умовах світової пандемії і економічної кризи?

- Звичайно, всі розуміють, що за довгим карантином настане затяжний спад економічної активності, і нас, слідом за хвилею світової пандемії, може накрити хвилею світової економічної кризи. У цих умовах складно сказати щось нове і поділитися якимось унікальним досвідом. Ми зосередилися на таких основних кроках: скорочення витрат; збереження клієнтів; незважаючи ні на що - розвиток продажів; уважне спостереження за асортиментом; збереження людського капіталу та збереження впевненості наших співробітників в завтрашньому дні. Тим же співробітникам, з якими криза змусить попрощатися, ми обіцяємо гідну фінансову компенсацію.

Будь-який бізнес, навіть найменший і нішевий - частина глобальної економічної конструкції. Не може бути ситуації, коли весь удар кризи зазнав тільки окремий сегмент економіки. Тому важливо під час кризи провести переговори з банками, орендодавцями. Всі сторони повинні бути здатність домовлятися, лояльними один до одного. Тільки в такому випадку українська економіка не розсиплеться, як картковий будинок.

Станислав Погорилов
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини