Альона Дегрік Шевцова: принципи роботи платіжного ринку Білорусі p

17.04.2019, 10:37
Альона Дегрік Шевцова: принципи роботи платіжного ринку Білорусі - Фото

Сфера платежів наших сусідів сильно централізована - це має як позитивні важелі у плані боротьби з незаконною діяльністю, так і негативні

На правах реклами

Незважаючи на спільне радянське минуле та міцні економічні зв’язки зараз, платіжні ринки пострадянських країн сильно розрізняються між собою. Наприклад, транзакційний бізнес у Білорусі працює за зовсім іншими принципами, ніж це відбувається в Україні. Про це в своєму блозі на сайті «Мінфін» розповіла голова процесингової компанії LeoGaming Альона Дегрік Шевцова.

«Традиційно для пострадянської Східної Європи, у Білорусі домінує готівка. Як і в Україні, в РБ практично скрізь можна розплатитися «пластиком» або телефоном з NFC, але багато де кеш не поспішає йти зі сцени. Зараз більше третини розрахунків проводяться безготівково — станом на 2017 рік цей показник досягав 35,4%, а щорічне зростання становить 3-5%», - розповідає Альона Дегрік.

Це менше, ніж в Україні: за даними НБУ, вітчизняний cashless-сегмент за 2018 рік склав 45,1%. І, якщо вірити темпами зростання, вже в 2019 році наша економіка переступить 50%. Інша ситуація в РБ — частина політико-економічних стримуючих факторів.

Читайте також: Альона Дегрік: готівка та QR-коди: як працює платіжний ринок Японії

«Білорусь не була б собою, якби там не існувала монопольна фінтех-система, створена державою. І вона є — це Єдиний розрахунково-інформаційний простір, ЕРІП. Він дає можливість оплатити безліч послуг — комуналку, мита на дороги, штрафи ДАІ. В силу особливостей державної політики, тут регулюється навіть те, що не повинно. У такій ситуації, головним агрегатором фінтеху стає той самий ЕРІП, на якому реєструються їх проекти», — пояснює Альона Дегрік Шевцова, описуючи ситуацію з розвитком fintech-проектів.

У той же час, важливою характеристикою платіжного ринку РБ є не тільки повний паритет по частині Mastercard і Visa, але і зв'язок з російськими платіжними системами — чого вже точно не можна сказати про Україну. З останнім твердженням зрозуміло, але не в ситуації з власниками карт. Як пояснює Альона Дегрік, в нашій країні в наявності сильне домінування Mastercard, викликане саме розвитком безготівкових платежів.

«Не дивлячись на те, що в останні роки влада прагне налагодити діалог з Європою, складно заперечувати, що РБ міцно сидить на орбіті Росії. Ми говоримо в першу чергу про електронні гроші. WebMoney, Qiwi, Yandex.Money. З їх допомогою люди оплачують мобільний зв'язок, комунальні послуги, покупки в інтернет-магазинах, виплачують штрафи і кредити», - говорить Альона Дегрік Шевцова.

В цілому, сфера платежів наших сусідів сильно централізована — це має як позитивні важелі у плані боротьби з незаконною діяльністю, так і негативні у питаннях розвитку інноваційних fintech-рішень.

Станислав Погорилов
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Партнерський проєкт"Новий старт" після ковіду: Шлях Максима Гладченка, який мріє одягати національні збірні