10 випадків, коли вас незаконно змушують платити за газ більше

25.03.2019, 12:01
10 випадків, коли вас незаконно змушують платити за газ більше - Фото

Експерти консультаційного центру «ГазПравда» зібрали приклади найпоширеніших проблем

Побутових споживачів газу - людей, які використовують газ для приготування їжі, підігріву води або для теплового котла - можна розділити на три категорії: ті, у кого є індивідуальні лічильники, у кого загальнобудинковий лічильник, у кого немає ні першого, ні другого - споживач розраховується за газ за нормами споживання. З жовтня минулого року проблемних ситуацій для кожного з цих сегментів побільшало. Причини різні, а ось результат один - облгази і облгаззбути намагаються змусити споживача платити за газ більше. Експерти консультаційного центру «ГазПравда» зібрали приклади найпоширеніших проблем і дали поради, як споживачам відстояти свої права.

1. У платіжці з'явився незрозумілий коефіцієнт

Є покази фактичного споживання газу, які показує лічильник. Раніше облгаззбути тільки за них і вимагали оплату. Але нещодавно в платіжках з'явився коефіцієнт приведення до стандартних умов. Простими словами пояснити ситуацію можна так: газ при транспортуванні змінює свій об’єм під дією температурних режимів. Взимку він стискається, тому лічильник показує занижене споживання. Через це облгази і вирішили використовувати коригуючі коефіцієнти. Однак, вони не врахували, що втрати газу від неприведення до стандартних умов вже враховані і закладені в тариф, який сплачує кожен споживач.

Виходячи з цього, такі донарахування незаконні. Про це чітко сказано в постанові Національної комісії, яка здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) від 23 листопада 2018 року. Приписуючи коефіцієнти приведення до стандартних умов, облгази посилаються на наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості №116 від 26.02.2004 року. Але він діє тільки для промислових споживачів.

Тому споживачеві, по-перше, потрібно платити тільки за фактично спожитий обсяг газу. По-друге, негайно звернутися з претензіями в облгаз і облгаззбут. Важливо направити претензії в обидві компанії, оскільки обсяг спожитого газу для платіжок розраховує облгаз, а сам рахунок виставляє газзбут. Паралельно з цим потрібно подати скаргу в НКРЕКУ, де вказати, що газовики не дотримуються ліцензійних умов і надають споживачеві неякісні послуги (відповідно до ст.21 Закону України «Про НКРЕКП»). Якщо газові компанії відмовлять у задоволенні претензії, не проведуть перерахунок і продовжать приписувати коригуючі коефіцієнти, тоді споживачеві потрібно подавати до суду на їхні дії.

2. У квитанції вказано рекомендований платіж

Рекомендований платіж - не обов'язковий до оплати. Поняття рекомендований платіж немає в жодному нормативному документі. Це самодіяльність газових компаній. Оплачувати потрібно тільки фактично спожитий обсяг газу за попередній місяць.

3. Платіжка за газ не прийшла

Якщо платіжка за газ не прийшла, це не означає, що можна не платити. Інакше виникне борг і буде нарахована пеня. Особливо це важливо розуміти для субсидіантів, оскільки при накопиченні боргу, в майбутньому вони можуть втратити грошову допомогу від держави. У цій ситуації необхідно порахувати споживання самостійно і заплатити за реквізитами з квитанції за минулий місяць. Якщо квитанція не зберіглася, то уточнити реквізити в відділенні Укрпошти або банку, в якому оплачуєте.

4. Субсидії більше немає в платіжці

Споживач, який має право на субсидію при оплаті за газ, раніше бачив її суму в рахунку за газ. Тепер же субсидія видається грошима на руки, і, відповідно, в рахунку стоїть повна сума до сплати. Споживачеві тепер потрібно самостійно оплатити рахунок за газ з отриманих грошей.

5. Якщо є залишки немонетизованої субсидії

У деяких субсидіантів сформувалися залишки коштів на особистих рахунках в облгаззбутах, коли з початку опалювального сезону їм нараховували субсидію в немонетарній формі. Ці залишки - гроші споживачів, і газова компанія повинна їх врахувати під час виставлення рахунку за лютий і в наступних місяцях. У березні люди повинні заплатити грошима різницю між споживанням і залишками на рахунках. Якщо цього не відбувається - направляйте відповідний запит в облгаззбут з вимогою врахувати кошти, що залишилися при розрахунку плати за спожитий газ.

6. Завищені норми споживання газу

Споживачі газу без лічильників оплачують за спожитий ресурс по нормам. Сьогодні для тих, у кого є газова плита і централізоване постачання гарячої води, норма споживання становить 3,28 куб.м. на людину в місяць. У кого немає централізованого постачання гарячої води та газового водонагрівача - 5,39 куб.м, у кого є газовий водонагрівач - 10,49 куб.м.

У постанові уряду №143 зазначено, що ці норми застосовуються з 9 серпня 2018 року. Є велика ймовірність, що ця постанова незабаром буде оскаржене в суді облгазами. Але поки цього не сталося, мінімальна діюча норма - 3,28 куб.м.

Крім цього, будь-які донарахування за нормами споживання «заднім числом» за попередні місяці є незаконними. Якщо в платіжці сума за газ розрахована на основі більш високих норм, споживач сам в праві визначити перспективи й оплачувати той обсяг, який він вважає обґрунтованим. Якщо ж оплата відбулася за завищеними нормами, повинен бути проведений перерахунок. Для цього потрібно написати відповідну заяву в облгаз і облгаззбут.

7. Є бажання поставити індивідуальний лічильник

Кожен споживач газу має право користуватися індивідуальними лічильниками. Більш того, оплата цього приладу вже закладена в тариф, а, значить, споживач не повинен нічого платити за його установку. У кожної регіональної газової компанії є план установки індивідуального лічильника в кожному домогосподарстві до 1 січня 2021 року. Щоб дізнатися, коли підійде ваша черга, пишіть запит в облгаз. З часом встановлювати лічильники зможе і НАК «Нафтогаз України», але поки немає рішення уряду про виділення коштів на це, а також не затверджений механізму, як саме компанія може здійснити таку установку. У споживача завжди залишається можливість придбати лічильник власним коштом, але потрібно бути готовими до того, що гроші за це ніхто не поверне. Кабінет міністрів все ще не затвердив механізм компенсації споживачеві за самостійно придбаний лічильник.

8. Лічильник повернули - він став працювати некоректно

Така проблема досить поширена для мешканців приватних будинків, особливо в сільській місцевості. Газова служба знімає прилад обліку, повіряє його, встановлює назад. При цьому у користувача з'являються підозри, що лічильник працює некоректно, оскільки він став показувати більше споживання газу без очевидних причин.

Споживач, при обґрунтованих підозрах на некоректну роботу лічильника, має право ініціювати позачергову повірку лічильника, яка проводитись спеціалізованою метрологічної організацією.

9. Стрімко зросли показники споживання газу

Буває і так, що за кілька місяців споживання газу збільшується в 2-3 рази. Ця проблема характерна здебільшого для багатоквартирних будинків, де немає індивідуальних лічильників - тільки загальнобудинкові. У такій ситуації потрібно зрозуміти, чому будинок став споживати більше газу. Для цього необхідно написати заяву в облгаз і облгаззбут з вимогою розібратися в причинах різкого збільшення обсягів споживання. Можливо, в будинку встановлено незареєстровану газове обладнання. Представники газових служб зобов'язані провести таку перевірку.

Варто також пам'ятати, що споживач має право платити тільки за той обсяг газу, який він вважає за фактом використаним. Але про своє небажання оплатити повний рахунок і про причини відмови необхідно написати в облгаззбут.

10. Ви платите за газ, але його раптом не стало

Незгода споживача платити з урахуванням незаконних коефіцієнтів приведення до стандартних умов або завищених норм може призвести до того, що йому без попередження перекриють газ. Часто з такою проблемою стикаються мешканці приватних будинків. Такі дії газових компаній незаконні. Оператор газорозподільних мереж має право безперешкодно отримати доступ до земельної ділянки та інших об'єктів, де розташована газорозподільна система, щоб забезпечити її справну роботу.

Якщо ж мова йде про відключення газу, то газовики зобов'язані завчасно повідомити про відключення споживача. Крім того, потрапити на приватну територію представники газових служб мають право також після попередження власника.

У разі, якщо цього не відбулося і газ відключили без попередження, необхідно зв'язатися з диспетчерською службою газу 104 і з'ясувати ситуацію. Також у споживача є право звернутися в поліцію за фактом незаконного проникнення на приватну територію. Якщо є підтвердження, що газ перекрили газові служби, порушивши при цьому норми проведення такої процедури, це привід написати скаргу в НКРЕКП про порушення.

За матеріалами консультаційного центру «ГазПравда»

Даний матеріал підготовано в рамках партнерського проекту ProГаз, за підтримки Федерації роботодавців нафтогазової галузі 

Станислав Погорилов
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

Партнерский проектИнтервью Фукуямы на Visa Cashless Forum 2020: о новой реальности и последствиях пандемии